Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Ақпараттық жүйелер (информатика, 10-сынып ЖМБ) |
|
Педагогтің аты-жөні |
Аманжол Қарақат Аманжолқызы |
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
10 А,Ә |
|
Сабақтың тақырыбы |
|
|
Оқу мақсаты: |
10.3.2.2 біркестелі деректер қорын |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың кезеңі |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру 5 минут Жаңа сабақ 5 минут
|
Өз ойыңызбен бөлісіңіз. Деректер қоры жолдарындағы жазбаларға қандай мәліметтер типін қолдануға болады? Біз өзімізге керекті деректерді қалай жинақтап, сақтаймыз? Компьютер көмегімен Деректер қорын қалай құруға болады ? Жаңа тақырып: Біркестелі деректер қорын әзірлеу Сабақтың мақсатымен таныстыру.
Мәліметтерді кесте түрінде беру өте тиімді. Кесте түрінде жазылған ақпараттардың әртүрлі типтерін жиі кездестіреміз. Мысалы, үлгерім журналы, кезекшілік, химиялық элементтер, физикалық өлшем бірліктер, тарихи даталар және т.б.с.с. Кесте бағандарындағы мәлімет типтері әртүрлі болуы мүмкін, бірақ бір бағанда орналасатын мәліметтер бірдей типте болуы қажет. Кесте мәліметтерді жүйелеуге, керекті ақпаратты оңай іздеп табуға мүмкіндік береді. Деректер қорын біркестелі және көпкестелі етіп құруға болады. Есіңізде сақтаңыз. Кесте (таблица; table) — мәліметтерді жолдар мен бағандар қиылысында орналастыру арқылы ұсынудың тәсілі. Кез келген өріске тән өзіндік қасиет – оның қолтаңбасы (подпись). Қолтаңба – өрістің тек қана қалыптарда (формаларда) бейнеленетін арнайы атауы. Әртүрлі өрістерге бірдей қолтаңба берілуі де мүмкін. Өріс атаулары әртүрлі болғандықтан, компьютер жұмысына кедергі жасамайды. Өрістің әртүрлі типтеріне сәйкес әртүрлі қасиеттер анықталуы мүмкін. Типтер тізіміндегі әрбір типке қысқаша түсініктеме берейік: Индекс — бұл Access-тің кестеде деректерді іздеуді және сұрыптауды тездететін құрал. Кестенің кілттік өрісіне (алғашқы кілттің өрісі) автоматты түрде индекс қойылады. MEMO және Гиперсілтеме немесе OLE объектісінің өрістеріне индекстер құруға болмайды. |
Оқушылармен амандасу Сабақта меңгеретін мақсаттарды білу Жаңа тақырыпты меңгеру |
3 балл |
Презентация (1-3 слайдтар) Презентация (4-7 слайдтар) |
|
Сабақ ортасы 10 минут Практикум 10 минут |
Практикалық жұмыс
|
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор:
|
Бағалау критерийлерін ұсыну 2 балл 2 балл 2 балл 2 балл |
Презентация (8- слайд) |
|
Бекіту 5 минут |
1. Деректерді кесте түрінде ұсынудың қандай артықшылықтары бар? 2. Біркестелі деректер қорын құрудың қандай түрлері бар? 3. Кестені Кесте (Таблица) режимінде қалай құруға болады? 4. Біркестелі деректер қорын Конструктор таблиц режимінде қалай құруға болады? 5. Өріс қасиетінің (Свойства поля) қандай қызметі бар? 6. Кестені қайта өзгерту үшін қандай әрекеттерді орындау керек? |
Жаңа тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтау |
Бағалау критерийлерін ұсыну |
Презентация (9-10 слайдтар) |
|
Қорытынды |
Сабақты қорытындылау, рефлексия |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Біркестелі деректер қорын әзірлеу
Біркестелі деректер қорын әзірлеу
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Ақпараттық жүйелер (информатика, 10-сынып ЖМБ) |
|
Педагогтің аты-жөні |
Аманжол Қарақат Аманжолқызы |
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
10 А,Ә |
|
Сабақтың тақырыбы |
|
|
Оқу мақсаты: |
10.3.2.2 біркестелі деректер қорын |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың кезеңі |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру 5 минут Жаңа сабақ 5 минут
|
Өз ойыңызбен бөлісіңіз. Деректер қоры жолдарындағы жазбаларға қандай мәліметтер типін қолдануға болады? Біз өзімізге керекті деректерді қалай жинақтап, сақтаймыз? Компьютер көмегімен Деректер қорын қалай құруға болады ? Жаңа тақырып: Біркестелі деректер қорын әзірлеу Сабақтың мақсатымен таныстыру.
Мәліметтерді кесте түрінде беру өте тиімді. Кесте түрінде жазылған ақпараттардың әртүрлі типтерін жиі кездестіреміз. Мысалы, үлгерім журналы, кезекшілік, химиялық элементтер, физикалық өлшем бірліктер, тарихи даталар және т.б.с.с. Кесте бағандарындағы мәлімет типтері әртүрлі болуы мүмкін, бірақ бір бағанда орналасатын мәліметтер бірдей типте болуы қажет. Кесте мәліметтерді жүйелеуге, керекті ақпаратты оңай іздеп табуға мүмкіндік береді. Деректер қорын біркестелі және көпкестелі етіп құруға болады. Есіңізде сақтаңыз. Кесте (таблица; table) — мәліметтерді жолдар мен бағандар қиылысында орналастыру арқылы ұсынудың тәсілі. Кез келген өріске тән өзіндік қасиет – оның қолтаңбасы (подпись). Қолтаңба – өрістің тек қана қалыптарда (формаларда) бейнеленетін арнайы атауы. Әртүрлі өрістерге бірдей қолтаңба берілуі де мүмкін. Өріс атаулары әртүрлі болғандықтан, компьютер жұмысына кедергі жасамайды. Өрістің әртүрлі типтеріне сәйкес әртүрлі қасиеттер анықталуы мүмкін. Типтер тізіміндегі әрбір типке қысқаша түсініктеме берейік: Индекс — бұл Access-тің кестеде деректерді іздеуді және сұрыптауды тездететін құрал. Кестенің кілттік өрісіне (алғашқы кілттің өрісі) автоматты түрде индекс қойылады. MEMO және Гиперсілтеме немесе OLE объектісінің өрістеріне индекстер құруға болмайды. |
Оқушылармен амандасу Сабақта меңгеретін мақсаттарды білу Жаңа тақырыпты меңгеру |
3 балл |
Презентация (1-3 слайдтар) Презентация (4-7 слайдтар) |
|
Сабақ ортасы 10 минут Практикум 10 минут |
Практикалық жұмыс
|
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор:
|
Бағалау критерийлерін ұсыну 2 балл 2 балл 2 балл 2 балл |
Презентация (8- слайд) |
|
Бекіту 5 минут |
1. Деректерді кесте түрінде ұсынудың қандай артықшылықтары бар? 2. Біркестелі деректер қорын құрудың қандай түрлері бар? 3. Кестені Кесте (Таблица) режимінде қалай құруға болады? 4. Біркестелі деректер қорын Конструктор таблиц режимінде қалай құруға болады? 5. Өріс қасиетінің (Свойства поля) қандай қызметі бар? 6. Кестені қайта өзгерту үшін қандай әрекеттерді орындау керек? |
Жаңа тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтау |
Бағалау критерийлерін ұсыну |
Презентация (9-10 слайдтар) |
|
Қорытынды |
Сабақты қорытындылау, рефлексия |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз

















