Материалдар / Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Бірмүшенің дәрежесі және стандарт түрі

Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Бірмүшенің дәрежесі және стандарт түрі

Материал туралы қысқаша түсінік
ұстаздарға
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Қараша 2018
922
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1В Көпмүшелер Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып 7 «б» Қатысқаны:18 Қатыспағаны:



Сабақтың тақырыбы

Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Бірмүшенің дәрежесі және стандарт түрі. (1-сабақ)
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары 7.2.1.2 Бірмүше анықтамасын білу, оның коэффициенті мен дәрежесін табу;7.2.1.3 бірмүшені стандарт түрде жазу;

Сабақтың мақсатыОқушылардың бәрі: Бірмүшенің анықтамасын біледі, оның элементтерін таба аладыОқушылардың көпшілігі: Бірмүшені стандарт түрге келтіреді, есеп шығаруда дәреженің қасиеттерін қолдана алады;Кейбір оқушылар: Қиындығы жоғары есептерде дәреженің қасиеттерін қолдана отырып,өрнектерді түрлендіріп, бірмүшені стандарт түрге келтіре алады
Бағалау критерийі-Бірмүшені және оның элементтерін анықтай біледі;-Бірмүшені стандарт түрде жазады;- Дәреженің қасиеттерін бірмүшелерді стандарт түрге келтіруде қолданады; - Өрнектерді түрлендіріп, бірмүшені стандарт түрге келтіреді
Тілдік мақсаттарБірмүше болып табылатын өрнектерді оқиды,бірмүшені стандарт түріне келтіруді түсіндіреді, коэффициентін, дәрежесін анықтап, сипаттай алады
Лексика мен терминология-бірмүшенің коэффициенті-бірмүшенің дәрежесі-бірмүшенің стандарт түрі-бірмүше-monomial;-коэффициент-coefficient-дәреже-degree-айнымалы шама-the coefficient value
Диалогтік-...бірмүше деп аталады;- стандарт түрде жазылған бірмүшедегі санды көрсеткішті...;-бірмүшені стандарт түрге келтіру үшін...;-бірмүшенің дәрежесі деп...-бірдей бірмүшелер және коэффициенттерімен ерекшеленетін әріпті бөліктері ортақ бірмүшелер ...деп аталады.
Құндылықтарға баулу Қазақстанның тәуелсіздігі және Астана,құрмет, қарым-қатынас жасау, достық, жауапкершілік,өмір бойы оқу.
Пәнаралық байланыс Физика,биология.Физика және биология сабақтарында өрнектерді бірмүше түрінде қолдануды жалпылау.
Тақырып бойынша алдыңғы білімДәрежелерге амалдар қолдану,дәреженің қасиеттерін білу,таңбалар ережесін сақтау, алгебралық өрнектерді түрлендіру
Сабақтың барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар





Сабақтың басы(5 минут)

































Сабақтың ортасы( 25 минут)



Ұйымдaстыpy кeзeңі: /Aмaндaсy, шаттық шeңбeрі. Көpшiсiне тiлек айтады/Саралау тәсілі: « Жіктеу»Сынып оқушыларын Астанадағы «Бәйтерек», «Ақ Орда», «Бейбітшілік және келісім сарайы», ғимараттарының суреттерінің әр қайсысын алты қиындыға бөліп, «Пазл» әдісі арқылы топқа бөлемін. Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Әр топ шыққан суреттердің артындағы тапсырмаларды орындайды:1-сурет.Дәреже түрінде жазыңдар: у3у2; (у3)5; у7у3; (у7)4; а1082-сурет.Мына өрнектердің мәндері қандай санмен (оң немесе теріс) аяқталады? (-8)10; (-5)27; 75; (-2)8; -(-1)73-сурет. Есептеңдер: (3*2)2-3*22; (-3)8/37Дескриптор:-дәреженің қасиеттерін қолданады;-теріс және оң сандардың дәрежесін есептейді;-дәреженің қасиеттерін қолданып, есептің мәнін табадыҚБ: сыйлық Топ басшыларын сайлайды.
  • Қайталау: «Өрмекші торы» әдісі (Оқушылар үлкен шеңбер құрып, жіпті тарқата және жинай отырып, бір-біріне сұрақ қояды)
  • 1. Берілген өрнектерді оқыңдар;2.Бұл өрнектер нені білдіреді?Сабақтың тақырыбын анықтау үшін ребус шешеді.





    Шешімі: Бірмүше Яғни,балалар жоғарыда қарастырған өрнектер бірмүше деп аталады2.Оқулықпен жұмыс p топқа тапсыpма беpу/ жаңа тақырыпты түсіндіру «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі1 топ Бірмүше және оның стандарт түрі 2 топ Бірмүшелерді көбейту 3 топ Бірмүшелерді дәрежеге шығару Топтар бір-біріне тақырыпты түсіндіреді ҚБ: екі жұлдыз, бір ұсыныс 3.Сергіту сәті.Жұптық жұмыс«Өз жұбыңды тап» ойыны. Ойынға сыныптағы барлық оқушылар қатысады.Оқушылар саны тақ болса,ойынға мұғалім қатысуға болады.Бірмүше мен оның дәрежесін көрсететін сандар жазылған үлестірмелер тарату.Бірмүше немесе оның дәрежесі жазылған үлестірмелер бойынша оқушылар жылдам өз жұбын тауып алулары керек. Бірмүшелер:5уz2; 3x2yz; 5a2c; 10x2yzy2;12a2nm10; 7m3n3d; 21m4np6; 17am7n; 20k10t5;

    Топшамалар





















    Cлайдпен көрсeту



























    Оқулық Алгебра 7 Әбілқасымова А.Е.Алмата «Мектеп»

    Үлестірмелі топшамаларСмайликтер




























































    Сабақтың соңы5 мин









































































































































































    Сабақ соңы( минут)





























































































  • минут


  • Дәрежелері:8; 4; 3; 6; 13; 7; 11; 9; 15; ҚБ: Смайликтер арқылы оқушылар бір-бірін бағалайды.4. Оқулықпен жұмыс: Деңгейлік жаттығулар (топтық)А: №10.6 Бірмүшені стандарт түрде жазып, оның коэффициентің көрсетіңдерІ топ: 1)5а3(-3)ав5 4) -8ас5(-2а4)ІІ топ: 2)7m26c3m 5)3m2np(-5mn24) III топ: 3)-6m89am3 6)ab9a4bДескриптор:-бірмүшені стандарт түрге келтіреді;-бірмүшенің коэффициентін көрсетедіВ: №10.11 Өрнектің мәнін табыңдар
  • 1/2а2в4х*3/4, мұндағы а=2,в=1,х=1/2 (І топ)
  • -4а2в2с2*6а4с3, мұндағы а=1,в=1/4,с=2 (ІІ топ)
  • 2/5х3 у2z*7,5хz4, мұндағы х=-2,у=-1,z=-0,5 (ІІІ топ)
  • Дескриптор:-дәреженің қасиеттерін қолданады-бірмүшені стандарт түрге келтіреді;-өрнектің мәнін табадыС: № 10.14. Егер 5х2у3=8 болса, онда1)45х2у3 5)125х6 у9 (І топ)2)3х2 у3 4)25х4 у6 (ІІ топ)3)-5,5х2 у3 6)625/128х8 у12 (ІІІ топ) өрнегінің мәнін табыңдарДескриптор:-дәреженің қасиеттерін қолданады;-өрнектерді түрлендіреді;-өрнектің мәнін табадыҚБ: «Екі жұлдыз,бір тілек» тәсілі арқылы өзара бағалау

    Қалыптастырушы бағалау жұмысы:Оқу мақсаты:7.2.1.2 Бірмүше анықтамасын білу, оның коэффициенті мен дәрежесін табу;7.2.1.3 бірмүшені стандарт түрде жазу;Бағалау критерийі:оқушы-Бірмүшені және оның элементтерін анықтай біледі-Бірмүшені стандарт түрде жазадыОқу дағдыларының денгейі: білу, түсіну, қолдануТапсырма. Төмендегі алгебралық өрнектердің ішінен бірмүшелерді теріп жазыңыз және кестені толтырыңыз:








    Оқулық Алгебра 7 Әбілқасымова А.Е.Алмата «Мектеп»















































    Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы. Алгебра 7-сынып

















































































































































































































































































































































    Дескриптор: оқушы-бірмүшелерді анықтайды;-бірмүшелерді стандарт түрде жазады;-бірмүшелердің коэффициенттерін жазады;-бірмүшелердің дәрежелерін жазады;Слайд арқылы жауаптарын көрсетемін.Әр топ басшысы өз тобының жұмысын тексереді, бағалайдыҚБ: «Егер 5 минутыңыз болса …» Үй жұмысы (1мин)Оқушыларды бағалау(1 мин)Сабақты қорытындылау (3 мин)

    РЕФЛЕКСИЯТақырыптың түйіні ретінде «5-5-1» әдісі арқылы оқушылар 5 сөйлем жазады,одан кейін сол 5 сөйлемді 5 сөзге дейін қысқартады. Соңында 5 сөзді 1 сөзге қысқартады.Оқушылар өздерінің түйінді сөзін бүкіл сыныппен бөліседі. Мыс: 5 сөйлем: 1. 5х2у3 бірмүше берілген. 2. Бұл бірмүшенің коэффициенті5 ке тең. 3. Бұл бірмүшенің дәрежесі 5 4. 8 х2у3 бірмүшесімен ұқсас 5.Кез келген бірмүше өрнек болады5 сөз: 1.бірмүше 2.коэффициент 3.дәреже 4.ұқсас 5.өрнек1 сөз: БірмүшеҚБ: басбармақ

























































    Саралау – Сіз қандай тəсілмен кө
    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
    Осы аптаның ең үздік материалдары
    Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
    Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
    тақырыптармен дайындаймыз
    Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
    Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
    Толығырақ