САБАҚ: Бізді қоршаған орта
Ауа райы
|
Мектеп:Кішішыған орта
мектебі
|
Күні:
|
Оқытушының аты-жөні:
Таурбаев А.Р.
|
СЫНЫП: 1
сынып
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
|
1.1.1.1
Қоршаған ортаның кейбір
ерекшеліктерін, таныс бейнелер мен
пішіндерін білу (түс, фактура, пішін және
т.б.)
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Оқушылар:
• Сурет салуда материалдармен
жұмыс жасай алады;
.
Оқушылар ауа райының түрлерін
ажырата біледі (жаңбыр, қар, жел, қар аралас жаңбыр, ашық,
бұлтты).
Оқушылардың басым бөлігі:
Материалдармен мақсатты түрде жұмыс жасай
алды;
Кейбір
оқушылар:
• Таңдағанын түсіндіре отырып,
сурет салу кезінде материалдармен мақсатты түрде жұмыс жасай
алады;
• Нысандар мен беттердің сапасын
ескеріп, шығармашылықпен таңдау жасап, формалар, үлгілер мен
текстураларды ажыратады және пайдаланады.
|
Тілдік
мақсат
|
• фотосурет, бейне ролик,
мультфильмдегі, суретшілердің туындыларындағы табиғат құбылысы мен
ауа райын сипаттау
|
|
Қарастырылады:
• күңгірт,
ашық;
-
жоғары, төмен, үлкен, кіші,
толқынды, ирек, түзу, нүктелік;
• қатты, жұмсақ, жуан,
жіңішке;
• қарындаш, қалам, көмір
қарындаш,
ұшы, жақ, дақ (сия тамшысы),
қайшы,
кескіш;
• таңба салу, сызық, пішіндер,
көлем,
масштаб.
|
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін
тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған
сұрақтар:
-
пейзаж, кескіндеме, бояулар,
қылқалам;
-
нүктелі сурет, сызықтық сурет,
алдыңғы план, артқы план, бұлыңғыр, күңгірт, ашық түс,
реңк;
-
фон, алдыңғы фон; жабыраңқы,
реңк, түс;
-
қарқынды, бұлтты, көмескі,
желді, шуақты;
-
жаңбыр, қар, қар аралас
жаңбыр, бұршақ, найзағай;
-
суық, қатырылған, мұзды; жылы,
ыстық.
|
Алдыңғы
оқу
|
Алдыңғы бөлімдерді меңгере
отырып, оқушылар пішіндер туралы білімдерін және оларды бейнелеу
тәсілдерін жақсартты, түрлі материалдар мен визуалды элементтер
арқылы тәжірибе жүргізе отырып, көркем құралдармен және
материалдармен жұмыс істеу дағдыларын жетілдірді. Оқушылар тәжірибе
арқылы идеяларын білдіруді, бақылау кезінде өз дағдыларын қолдануды
және танытуды үйренді.
|
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
Басталуы
минут
|
Жоспарланған жаттығулар
(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді
жазыңыз)
(С) Тақырыпқа сай жағдай туғызу
үшін сабақ басында теңіз шуы жазылған жазбаны қосып қойыңыз.
Оқушыларға көздерін жұмып, мұқият тыңдауларын
сұраңыз.
Оқушылардан теңіз
шуын естіген кезде не
|
Ресурстар
Көркем материалдар мен
құралдар
Аспанды, тауларды
және даланы суреттейтін Қазақстанның табиғат көрінісі (пейзаж)
бейнеленген суреттер (картиналар)
|
Ортасы
минут
|
сезінгендерін,
көңіл-күйлерінде қандай өзгеріс болғанын
сұраңыз(Ө,
Т) Оқушылар өз практикалық
жұмыстарында жоғарыда көрсетілген үдерістермен тәжірибе
жасайды.
(С,
) Оқушылар сыныпты аралай жүріп,
балалардың ауа райы тақырыбына байланысты салынған көркемдік
тәжірибелерін бақылайды. Олардан жұмыстардың орындалу техникасын
сипаттауын, суретте ауа райы қалай бейнеленгенін
сұраңыз.
|
Ауа райының әр түрлі
типтері
Ә. Қастеевтің, Ф.Васильевтің,
И.Э. Грабарьдың туындылары
|
Аяқталуы
минут
|
(Ұ,МК) Көрме. Оқушылар жасаған жұмыстарын
қабырғаға ілу арқылы көрме ұйымдастырады. Барлық оқушылар
достарының жұмыстарымен танысады.
(Қ) Рефлексия:
«Бармақ» әдісі.
|
|
|
(МК,Ұ) Мұғалім жалпы сабақ
барысына, оқушылардың жұмыстарына талдау жасайды, жұмыс орынын
жинастырады
|
|
Қосымша
ақпарат
|
|
Саралау
–
Көбірек
қолдау
көрсетуді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау
ережелері
АКT
байланыстары
Құндылықтардағы
байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал қандай
болды?
Мен жоспарлаған саралау
шаралары сəтті болды ма?
Мен берілген уақыт
ішінде
үлгердім бе? Мен өз
жоспарыма қандай түзетулер енгіздім
жəне
неліктен?
|
Өз сабағыңыз туралы
рефлексияны төмендегі бос орынға
жазыңыз. Сол жақтағы
бағанада келтірілген сұрақтардың
арасынан Сіздің сабағыңызға
сəйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты
болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты
жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
1.
2.
|