|
Сабақ тақырыбы: Біздің кафеде.
Буын.
|
Күні: 19.01.21
ж
|
Мектеп: Ы.Алтынсарин
атындағы мектеп гимназия
Мащықкер: Сырлыбай
Аяжан
|
Сынып :
1
|
Қатысқандар
саны
|
Қатыспағандар
саны
|
Осы сабақта
жүзеге
асатын оқу
мақсаттары
|
1.2.2.1 Мəтінде
автордың кім (не) туралы айтқысы келгенін
түсіну.
1.1.9.3 Сөздің
буыннан тұратынын түсіну жəне сөздегі буын санын
анықтау.
1.1.5.1 Түрлі
жағдаяттарда этикет сөздерін
қолдану.
1.1.8.1 Берілген
сюжетті сурет бойынша шағын əңгіме құрап
айту.
1.3.5.1 Тақырыпқа
байланысты керекті сөздер, сызбалар, суреттер белгілерін қолдана
отырып, жай сөйлемдер/ мəтін құрастыру жəне
жазу.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар: Мəтінді оқи алады, түсінік
бере алады. Қарамен жазылған сөздерді жаза
алады.
Көптеген
оқушылар: сурет бойынша шағын əңгіме
құрастыра алады.
Кейбір
оқушылар: Ізетті сөздерді таба
алады.
|
Бағалау
критерийлері
|
|
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
Дауысты дыбыстарды
ата.
|
Құндылықтар:
|
Адамгершілік, ізеттілік,
сыпайылылық.
|
Пәнаралық
байланыс:
|
Дүниетану, ( көкөніс туралы)
жаратылыстану(мамандық туралы біледі) тақырыптарымен
байланысады.
|
АКТ қолдану
дағдылары:
|
интербелсенді тақта,
суреттер
|
Алдыңғы оқу: Ас –адамның
арқауы
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басталуы
15
минут
|
-
Ұйымдастыру
кезеңі.
Қатты нөсер басылды.
(жаймен тырсылдатады)
Күн жарқырай ашылды.
(қолдарымен күн жасайды)
Көктен төмен әдемi кемпiрқосақ шашылды.
(жарты доға жасайды)
Үй тапсырмасын
тексеру
Кім жылдам?
ойыны Баспалдақ
арқылы фигураларға жазылған сұрақтарды оқып, жауап
беру.
1. Дауысты
дыбыстар нешеге бөлінеді? 2. Жуан
дауыстыларды ата 3. Кітап сөзіне
дыбыстық талдау жаса. 4. Жіңішке
дауыстыларды ата.
(МК.Ұ.Ө.Қ ) Мəтінді дауыстап оқып, ішіндегі қарамен жазылған
сөздерді дəптерге көшіріп
жазу.
1-жаттығу. Мəтінді мəнерлеп оқы.
Сұрақтар:
-
Балалар аналарымен қайда
келді?
-
Олар тапсырыс беру үшін кімді
шақырды?
-
Олар не туралы
сөйлесті?
-
Балалардың аналары кім болып
істейді?
|
Фигуралар
|
Сабақтың
ортасы
20
минут
|
-
тапсырма.
Екі баланың арасында
болған әңгімені айт.
Менің анам –
дәрігер.
Менің анам –
наубайшы. Ол адамдарға нан пісіреді.
Нансыз ешкім де өмір сүре
алмайды.
2-тапсырма
(МК.Ұ.Ө.Қ)
Назар
аударайық! (МК.Ө.Қ)
Дәрігер,
наубайшы сөздерін буынға
бөл.
Неше дыбыс? Неше
буын?
Енді мына сөздерге
назар аударайық. Сөздерді буынға
бөлеміз:
а –на,
а-ра, яғни буында мағына болмайды
екен. Бірақ май, ет,
нан дегенде буын мен сөздің еш
айырмасы жоқ.
Сонда сөз бен
буынның айырмасы неде?
3-тапсырма.
(МК.Ж.Қ)
Сөз құра. Сөйлем
құра.
1-топ: Өтінемін.
2-топ: Ғафу етіңіз.
3-топ: Мүмкін болса.
4-топ: Кешіріңіз.
Өтінемін, қасық
беріп жіберіңізші Ғафу етіңіз, не тапсырыс бересіз? Мүмкін болса,
ыстық тамақ әкелерсіз. Кешіріңіз, мен шырын
ішемін.
Алдыңғы
құрастырылған сөйлемдерден «Кафеде» тақырыбында мәтін
құрастырады.
Дескриптор:
-
«Біздің кафеде» мәтіні бойынша
мәнерлеп оқи алады.
-
Екі баланың арасындағы
əңгімені айта алады.
-
Қарамен жазылған сөздері
дəптерге сауатты жаза алады.
-
Берілген сөздерден сөйлем
құрастыра алады.
Бағалау: бас
бармақ
|
|
Сабақтың
аяқталуы
5
минут
|
(МК.Ө.Қ)
2-жаттығу. Сиқырлы
сандақшадан ізетті сөздеді
ізде?
(МК.Ө.Қ)
4- жаттығу. Сөйлем
құрап, құраған сөйлемді дəптерге көшіріп
жаз.
Дескриптор:
Суреттегі
тағамдардың атауын қойып, сөйлемдер көшіріп жаза
алады.
Бағалау:
смайлик
|
Суреттер
|
5
мин
|
(МК.Ө.Ұ.Қ)
5-жаттығу «Кім
жылдам?» ойыны. Ұжымдық
жұмыс.
Әуелі бір буынды,
содан кейін екі буынды және үш буынды сөздерді
ата.
Күн, түлкі,
көгершін, қозы, қарлығаш,
лақ.
Дескриптор:
Берілген сурет
бойынша әуелі бір буынды, содан кейін екі буынды және үш буынды
сөздерді атай алады.
Бағалау: смайлик
Кері байланыс. «Екі
жұлдыз, бір тілек»
|
Суреттер
Сурет
|
Саралау – Сіз
қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлпйсыз
-
Тапсырманы орындау барысында
көмекті қажет ететін оқушыларға қолдау
көрсету.
|
Бағалау- оқушы
білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Ынталандырушы бағалауды
қолданамын. «Бас бармақ»,
«Смайлик»
|
Пәнаралық
байаныс
Қауіпсіздік және
еңбекті қорғау ережелері
АКТ –мен
құзіреттілігі
|
Рефлексия
Сабақтың оқу
мақсаты
шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен
бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма
қандай
түзетулер
енгіздім
және
неліктен?
|
Сабақтың оқу мақсаты
шынайы болды. Өйткені оқу бағдарламасына сәйкес алынды. Оқушылар
мәтін құрастыра алды. Балалар сөздерден сөйлем және мәтін
құрастырды. Мәтіннің иллюстрациясы бойынша сұрақтарға жауап берді.
Саралау шараларын тиімді өткізу барысында сурет бойынша мәтін
құрастырды және жазды. Берілген суреттер бойынша сөздерді буынға
бөлді. Оқушылар топтық жұмыста белсенді
жұмыста сөйлем құрады және
мәтін құрап жазды.
Мен орындаған
саралау шаралары тиімді болды. Берілген уақыт ішінде өз жоспарымның
мақсатына жету үшін оқылым, айтылым, жазылым және тыңдалымды
жүргізе отырып, нәтижеге жеттім. Түзетулер енгізген
жоқпын.
|
Қорытынды
бағамдау
|
Қандай екі нәрсе
табысты болды? (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)
1.
2.
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)
1.
2.
Сабақ барысында мен
сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
1.
2.
|