Материалдар / Болымды және болымсыз етістік
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Болымды және болымсыз етістік

Материал туралы қысқаша түсінік
Сөйлемнен сөз таптарын табады.Болымды және болымсыз етістік түрлерін айтады,ажыратады.Сызба бойынша ретін сақтап,мақал-мәтелді табады.
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

2.Ш.Уәлиханов атындағы жалпы білім беретін мектебі

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Атақты тұлғалар.

Педагогтің аты-жөні:

Тулепбаева.Г.

Күні:

28.02.24ж

Сынып: 3в

Қатысқаны:

Қатыспағаны:

Сабақтың тақырыбы:

94 Болымды және болымсыз еттістік

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу

3.4.2.5 болымды және болымсыз етістіктердің айырмашылығын анықтау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы:Сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табады

Көптеген оқушы: Болымды және болымсыз етістік түрлерін айтады,ажыратады.

Кейбір оқушы:Сызба бойынша ретін сақтап,мақал-мәтелді табады.

Құндылықтар

Ұлттық мүдде: қазақ тілінің аясын кеңейту


Ұлттық мүдде: қазақ тілінің аясын кеңейту


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

4 минут







Өткенді пысықтау

5 минут










Мульт

фильм

3 мин












Сабақ

тың ортасы

15 минут
















































Сергіту сәті

2 минут




















Жазба жұмысы8 мин










Сабақты қорыту

5минут



Кері байланыс

3 мин

1. Ұйымдастыру кезеңі

Оқу құралдарын дайындау.Түгелдеу

2 Үй тапсырмасын тексеру

40-жаттығу.59-бет.(тақта)

Жұрнақ:ма,ме,қаз,ба,пе,төз,теп,бе

Жібер+ме,шақыр+ма.

Дәптердегі жазба жұмысын тексеру

Өткенге шолу.

3. «Миға шабуыл»

«Сандық» «Болжау жаса»

Ал балалар,мына затқа назар аударайық.Бұл не?

Оны неге қолданған?

Жарайды.Сандықшаның ішінде не бар деп ойлаймыз?

Оның иісі бар,

дәмді,табиғаттың сыйы

«Алма»

1.Қандай сөз табына жатады?

2.Түсі,көлемі қандай?

3.Саны қанша?

4.Алма сөзі неше мағына беріп тұр?

( болымды және болымсыз етістік)

4.Мультфильм көру.

Онда балалар, экранға назар аударып,мультфильм көрейік

Осы мультфильмнен нені түсіндік?

Олар нені әңгімеледі?

5.Сабақ мақсаты

Ия,балалар,бүгінгі сабағымызда :болымды,болымсыз етістіктерді қайталауға,оларды бір-бірінен ажырата білуге арналған тапсырмалар орындаймыз.

6.Жаңа тақырып

Барлығымыз экранға

қараймыз.Мұндағы сұрақтарға жауап береміз.(пазл бетінегі сұрақтар)

1.Кім?Кімдер?Не?Нелер? сұрағына жауап беретін сөз табы қалай аталады?

2.Екі түбірдің бірігуінен жасалған сөз қалай аталады?

3.Тілде біреудің назарын өзіңе аудару үшін қолданылатын сөз.

4.Не істеді?Не қылды? сұрақтарына жауап беретін сөз табы.

Сурет: Бейбарыс сұлтан

Бұл кісі кім болған?.Танысайық

7. «Көз жүгіртіп оқу»

Оқулықпен жұмыс

1.(Балалар іштей оқып шығады)

2. 6 оқушыға тізбектеп оқыту.

3.Жеке оқыту

8..Мәтін бойынша түсінік айтамыз

Екі оқушыға әңгімелету.

9.«Хикая картасы»

(Мүнда мәтін бөліктерін ретімен орналастырамыз)

10. «Оқырман конференциясы»

Қатар бойынша топтарға бөлінеміз

1-қатар «Жазушы»

2-қатар «Тілші»

3-қатар «Оқырман»

Жазушы не істейді?

Журналшының жұмысы қандай?

Оқырман деп кімді айтамыз?

11.Мәтінмен жұмыс

Енді мәтінге қарай отырып ,жұмыс жасаймыз.

2-қатар «Тілші» тобы сұрақтар құрастырады.

Сұрақ-жауап

1.Бейбарысты кімдер алып кетті?

2.Ол өз өмірін қай өңірде өткізді?

3.Бейбарыс қандай бала болды?

4.Қалай ойлайсың ,ол қандай қасиеттерін байланысты патша болды?

5.Бейбарыстың туған жеріне деген сезімін қайдан білуге болады?

Бейбарыс жусанды бойтұмарының ішіне неліктен салып алды?

1-қатар «Жазушы» тобы жауап береді.

Сұрақтарға жауап береді.

3-қатар «Оқырман» тобы

Бұл мәтінді не үшін оқыды,қандай ой түйгенін,мәтіннің қай жері қатты әсер бергенін айтады.

Сергіту сәті

Музыкалық жаттығу.

(биле,жүзу,бару,ойнау)

Оқушылар болымсыз етістік түрінде айтады.

12. «Маңыздылық аймағы»

Ол ерекше бала болып өсті.Сұлтан болды,патша болды.

13. Ең маңыздысы

Біз Бейбарыс сұлтанның жусан шөбі арқылы ,адамның туған жерге ыстық сағынышы,туған жердің қадірі туралы түсінуі

14.Маңызды емес

Баяғы заманда кішкентай бала болыпты.оны жаугершілік кезінде соғысқан елдің адамдары ат артына мінгізіп алып кетеді.

15.43-жаттығу.

Балалар,тақтадағы сызбаға қараймыз.

Сызбадағы бағытталған сызықтар арқылы мақалды табамыз.

16.Дәптерге жазу

Адам-елінде,қоға көлінде көгерер.

а)Мақал мағынасын ашу.Туған жер.

17.Жазба жұмысы

Мәтіндегі етістіктерді теріп,тақтаға жазамыз.

Болыпты,алып кетеді,сатып жібереді,өткізеді,болып өседі,болады,атанады, жүріп,түседі,жұлып алып,иіскейді,елестейді,салып алады,иіскеп,басады.

18.Қорытынды

«Бала арасы» ойыны

Болымды,болымсыз етістіктерді топтастыру.

Кері байланыс

«Жебе» әдісі

Маған бәрі түсінікті болды

Менің сұрағым бар.

Маған қиын болды.

Үй тапсырмасы.

Мәтінді мәнерлеп оқу.44-жаттығу.

1.Оқушылар сабаққа қажетті құралдарын дайындайды


2.Үй тапсырмасын тексертеді.40-жаттығуды тақтадан оқып,салыстырады


3.Сандақшамен жұмыс.

Затты болжайды,айтады.







4.Мультфильм көру арқылы жаңа тақырыпты қайталайды.

Оқушылар ережені айтады.


5.Тақырып бойынша мәтін мазмұнына болжау жасайды.



6.Экраннан берілген сұрақтарға жауап береді.











7.Мәтінді балалар іштей,тізбектеп,же

ке оқиды.




8.Қатар бойынша бөлінеді.

Мамандық міндеті туралы айтады.



43-жаттығу.Ауызша

9.Тақтада берілген сызба бойынша мақалды анықтайды,мағынасын ашады.


10.Мәтінмен жұмыс жасайды

2-қатар мәтіннен сұрақтар құрастырады

1-қатар жауап береді

Материалды жүктеу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!