Материалдар / Ботай мәдениеті
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ботай мәдениеті

Материал туралы қысқаша түсінік
Ботай мәдениеті тақырыбында сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Қырқүйек 2024
248
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін:

Бөлім:

5.1. Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)

Айғалиев Е

Күні:

26.09.2024 ж

Сынып: 5 «В»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ботай мәдениеті.

Зерттеу сұрағы: Не себепті ботайлықтарды жылқыны алғашқы қолға үйретушілер деп атайды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.4.1.1 ежелгі адамдардың кәсібін сипаттау

Сабақтың мақсаты

*Ботай тұрағы тұрғындарының кәсібін сипаттайды;

Ботай мәдениетінің ескерткіштерін, энеолит дәуіріндегі адамдардың өміріндегі өзгерістерді анықтайды

Құндылықтарды дарыту

Жасампаздық және жаңашылдық (Сабақтың ортасы, бейнесабақ көру)

Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік (Сабақтың соңы «Бірге ойланамыз» әдісі)

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Ұйымдас-тыру





Өткен білімді еске түсіру

7 минут


Жаңа тақырыпқа қадам





Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушыларды тас дәуірінің кезеңдері (палеолит, мезолит, неолит) бойынша үш топқа бөлу

«Серпілген сауалдар» әдісі арқылы арқылы өткен тақырыпқа пысықтау жүргізеді.

- Адамдардың шаруашылық өмірінде қандай өзгерістер болды?

-Қандай еңбек құралдары жетілді?

«Ой салу» әдісі арқылы оқушылардың назарына жылқы суреттері ұсынылады. Келесі сұрақтар төңірегінде сұрақтарға жауап береді:

-Балалар бұл суреттерден нені көре аламыз?

-Балалар бүгінгі сабақтын тақырыбы қандай болуы мүмкін?


Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен және бағалау

критерийлерімен таныстыру.

Оқушылар өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді


Оқушылар өз ойларын ортаға салады.



Алғашқы адамдар өмірі мен еңбек құралдарын сипаттайтын суреттер, слайдтар.

Қосымша №1

https://yandex.kz/images/search?pos=4&from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Fpbs.twimg.com%2Fm

сілтемедегі жылқы суреті

Сабақтың ортасы

Жаңа білім

15 минут






5 минут









5 минут











3 минут









6 минут

1. «Ботай мәдениеті» тақырыбына байланысты бейнебаян көрсетеді.

Мәтінмен жұмыс

Палеолит тобы – Ботай мәдениеті

Мезолит тобы – Жылқының қолға үйретілуі

Неолит тобы – Виктор Зайберттің жетекшілігімен жүргізілген қазба жұмыстарының ерекшелігі


1-тапсырма. Кесте толтыру

Мәдениет атауы

Уақыты

Орналасқан жері

Ерекшелігі

Ботай тұрағы






*2-тапсырма.Ақпараттың ақиқат/немесе жалған екенін анықта

Тұжырым

Ақиқат

Жалған

Ботай мәдениеті -энеолит дәуірінде Батыс Қазақстанды мекендеген тайпалар мәдениеті.


+

Виктор Зайберттің жетекшілігімен қазба жұмыстарын жүргізген

+


Ауданы 17 гектар жерді алып жатқан


+

Ботайлықтар жылқы малын өсірген

+


Жылқылар үй шаруасында, аң аулауда қолданылған

+



*3-тапсырма. Жұптық жұмыс.Картамен жұмыс


4-тапсырма. Жеке жұмыс.
Кесте ақиқат/жалған

Ақпарат

ақиқат

жалған

Мыс-тас дәуірі энеолит деп аталады

+


Энеолит дәуірінде мысзаттармен қоса тас,ағаш,сүйек заттар қолданылған

+


Ботай мәдениеті Оңтүстік Қазақстаннан табылған


+

Ботай тұрағынан 158 тұрғын үй қалдықтары табылды

+


Ботай тұрағынан 80 мыңнан аса жылқы сүйгеі табылды


+

Ботай мәдениетін Виктор Зайберт көп жыл бойы зерттеп келеді

+


Баспаналардың ауданы 20-120 шаршы метр аралығында үшбұрыш немесе төртбұрыш түрінде салынған

+




Оқушылар бейнебаян көреді, мәтінмен жұмыс істейді, берілген сұрақтарға жауап береді



Дескриптор:
- Ботай тұрағының уақытын анықтайды;
-Ботай тұрағының орналасқан жері анықтайды;
- Ботай тұрағының ерекшелігін анықтайды


Дескриптор: Ақпараттың ақиқат/немесе жалған екенін анықтайды







Дескиптор: Картадан Ботай тұрағын табады











Дескриптор:

- Мәтінде берілген ақпараттың ақиқат немесе жалған екенін анықтайды




.

Топтар бірін-бірі бағалайды

Қб. Қолпаштау



Дұрыс жауапты көру арқылы өзін-өзі бағалау



3 балл





5 балл













1 балл





















7 балл

балл

баға

14-16

5

11-13

4

7-10

3









Тақырыптық бейнеролик

https://www.youtube.com/watch?v=nEcxU2CXve



Қазақстан тарихы 5 сынып

Жалпы білім беретін мектептің 5 сыныбына арналған оқулық








Таратпа материалдар





Сабақтың соңы

4 минут



«Бірге ойлаймыз» әдісі бойынша оқушыларға қорытынды сұрақ:

-Жылқыны қолға үйрету адамдарға қандай кәсіптерді игеруге мүмкіндіктер берді?

Кері байланыс

«Бағдаршам» әдісі

-Мен барлығын түсіндім-жасыл

-Мен орташа түсіндім-сары

-Ешнәрсе түсінбедім-қызыл


Оқушы тақырып бойынша не ұнағанын, не қиын болғанын, не түсініксіз болғанын жазады.


Оқушылар бағалау жүйесі арқылы өз бағаларымен танысады.



Презентация

Үй тапсырмасы

«Ботай мәдениеті» тақырыбына ауызша хабарлама жасау.


















Ботай мәдениетінің қандай ерекшеліктері бар

Адамзат баласының жылқыны қолға үйретуі қандай өзгерістер әкелді?

1.

2.

1.

2.



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!