Материалдар / "Бұйым өру" 5 сынып жаңартылған бағдарлама бойынша
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

"Бұйым өру" 5 сынып жаңартылған бағдарлама бойынша

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұйым үлгілерін, өру түрлерін,өру техникасындақолданылатын әртүрлі материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) көрсету. Оқушыларды қазақтың сәндік-қолданбалы өнер туындыларымен (шымши, қамшы өру және т.б.) таныстыру. Алдыңғы сабақта оқушылар өру техникасында орындалатын бұйымның нобайы мен сұлбасын орындаған. Оқушылар осы сабақта қолданылатын материалдар мен қажетті құрал-жабдықтарды, өру техникасын,түстердің үйлесімділігін өзбетінше таңдайды. Өз тәжірибемнен.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Желтоқсан 2017
2304
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім 2А Сәндік-қолданбалы шығармашылық

МЕКТЕП: «Сұңқар орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» КММ

Күні: 7.12

Мұғалімнің есімі: Мухамеджанова Гульжазира Кобетаевна

СЫНЫП: 5

Қатысқандар саны: 5

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Бұйым өру

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсат тары (оқу бағдарла масына сілтеме)

5.2.3.2-Түрлі материалдардан (тоқыма, табиғи және жасанды) қарапайым бұйым орындау

Сабақ мақсаттары

Бірнеше өру әдісін пайдаланып бұйым орындау; ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану; шығармашылық жұмыс барысында техника қауіпсіздігін сақтау

өз жұмыстарындағы шығармашылық шешімдеріне пікірлер бере алады және орындалған жұмыстарының сапасы мен қасиеттерін сын тұрғысынан талдайды (сөйлеу дағдыларын дамыту мақсатында)

Бағалау критерилері

Білу


Түсіну


Қолдану

қатарлап өруді схема бойынша өруді біледі, өру өнері туралы білімін көрсетеді;

өрудің бірнеше тәсілдерін меңгерген;


материалдар мен құрал-жабдықтарды ұқыпты қолдана алады;

шығармашылық жұмысты ұқыпты орындайды; өру техникасын қолдана алады.

Тілдік мақсат

Дағдыларды дамыту:

Әлемдік және қазақтың ұлттық мәденииетіндегі өнер, қолөнері мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін зерттеп, сипаттама береді өз жұмыстарындағы шығармашылық шешімдеріне пікірлер бере алады және орындалған жұмыстарының сапасы мен қасиеттерін сын тұрғысынан талдайды (сөйлеу дағдыларын дамыту мақсатында);

Лексика мен сөз тіркестері: өру, макраме, түйін түрлері,

Диалог/жазу үшін қолданылатын тіркестер:

  • Өру өнеріне .... жатқызуға болады.

  • Мен өрудің мына тәсілін таңдаған себебім, ...

  • Өрудің ... түрі қазақ қолөнеріне тән деп ойлаймын.

Құндылықтарға баулу

Өз ойларын еркін айта білуге, шығармашылық өнер мен қызығушылықтарын дамуына, әсемдікке, эстетикалық талғамын тәрбиелеу. Бір-біріне және өзіне құрметпен қарауға жағдай жасау. Оқушылардың өзіндік нәтижеге жету жұмыстары арқылы біліктілігін қалыптастыру, жауапкершілікке, ұқыптылыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

  • Мағлуматтарды дұрыс пайдалану арқылы сабақта Математика /өруде түйін сандарын санау үшін қолданылады/, орыс тілі, қазақ тілі /өз ойларын жеткізу, тілдік дағдыларын дамыту үшін пәндер арқылы байланыс орнату.

АКТ қолдану дағдылары

Шығармашылық ойларды жүзеге асыруда алғашқы және қазіргі smk.edu.kz ақпарат көздерін мақсатты, өнімді пайдалану. (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану)

Алдыңғы сабақтан алған білім

Өру ұғымын түсінеді. Бұйым өруге схема арқылы қолдануды ұғынады. Сәндік-қолданбалы туралы біледі және түрлерін ажыратады.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар оқулық, бейнеролик, жіп, қайшы

Ұйымдастыру кезеңі (3 минут)

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Айналаға алақаңмен

Жылулықты шашайық

Сәттілік тілеп, күлімсіреп

Біз сабақты бастайық!

Қалыптастырушы бағалау

Қызығушылықты ояту

Білу (5 минут)

Сұрақ –жауап

1.Египетте әйнектен жасалған ыдыстар қай ғасырда табылды? 2.Бисер сөзі арабтың қай сөзінен шыққан?

3.Оймақ не үшін керек?

4.Стеклярус деген не?

5.Бисердің моншақтан айырмашылығы

Үй тапсырмасын тексеру

Дескрипторлар

1.Әйнек, бисер тарихы туралы біледі;

2.Бұйымды өруге құралдарды таңдауды біледі;

3.Бисерді моншақтан, стеклярустан ажыра алады.


Қол шапалақтау

Мағнаны ашу

Түсіну (5 минут)

Қыздардың әшекей бұйымы, қолға арналған.

Picture 16

«Айтып беру» әдісі

(Жаңа материалдың негізгі идеясын) айтып беру

Сабақтың ортасы


Қолдану (7 минут)











(МК) Білезік өру (бейнеролик көрсету).

Бұйым үлгілерін, өру түрлерін,өру техникасындақолданылатын әртүрлі материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) көрсету. Оқушыларды қазақтың сәндік-қолданбалы өнер туындыларымен (шымши, қамшы өру және т.б.) таныстыру.

Алдыңғы сабақта оқушылар өру техникасында орындалатын бұйымның нобайы мен сұлбасын орындаған. Оқушылар осы сабақта қолданылатын материалдар мен қажетті құрал-жабдықтарды, өру техникасын,түстердің үйлесімділігін өзбетінше таңдайды.

Тапсырманы бастамас бұрын техника қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормаларды сақтауы үшін нұсқамалық жұмыстарын жүргізу.

Қауіпсіздік ережелерді қайталау.

Қайшыны жолдасыңа үшкір ұшымен берме.

  1. Қайшыны арнайы қобдишада сақтау керек.

  2. Жіпті қайшымен қию керек.

Құралдарды арнайы қобдишада сақтау.

Дескрипторлар

1.Өру түрлерін біледі;

2.Қауіпсіздік ережелерін біледі, қолданады

3.Өру техникасын қолданады

Қол шапалақтау

( 15 минут)

Ұ

Ұжымдық жұмыс

Дескрипторлар

1.сызбаны таңдайды;

2.сызба көмегімен білезік тоқиды;

3.өздегінен жұмыс атқарады;

4.жұмысын ұқыпты жасайды.

Бекіту

(3 минут)

Сұрақ-жауап

1.Нені тоқуды үйрендеңдер?

2.Қай ел бисермен тоқудың отаны болып табылады?

3.Бисерден қандай бұйымдар тоқуға болады?


Сабақтың соңы

Ой толғаныс

2 минут

Сұрақтарға жауап беріңіздер:

Не үйрендім?

Қайсысы оңай болды?

Қайсысы қиын болды?

Тағы не үйренгім келеді?

Мұғалімнің бақылауы

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай жоспарлап отырсыз?

Денсаулық

Қауіпсіздік техникасын сақтау




Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?


Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуда да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуда да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
































Тақырып Бұйым өру


Оқу мақсаты

5.2.3.2 Түрлі материалдардан (тоқыма, табиғи және жасанды)
қарапайым бұйым орындау

Бағалау критерийі

Білім алушы
Сызба бойынша бұйымды өреді
Бұйымды ұқыпты орындайды

Ойлау дағдыларының
деңгейі

Жоғары деңгей дағдылары

Тапсырма
Түрлі материалдардан бұйым (білезік) орындаңыз.
Сызбаның көмегімен мулине жібінен білезік өріңіз.




Үлгі:

Picture 16

Дескриптор Білім алушы
- сызбаны таңдайды;
сызбаның көмегімен білезік тоқиды;
- өздігінен жұмыс атқарады;
- жұмысын ұқыпты жасайды.

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!