№
сабақ.
Сабақтың тақырыбы:
Бұйымды
көркемдеп күйдіру. Безендіру
|
Мектеп:
«Ұлықбек атындағы жалпы
орта
мектеп»
|
Шарифжан
Нурметов.
|
Куні
|
|
|
|
|
|
|
|
Сынып
|
А
|
Б
|
В
|
Г
|
Д
|
Е
|
Ж
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
|
|
|
|
|
|
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
|
|
|
|
|
|
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
7.2.3.1-Бұйымдардың функционалдық және
эстетикалық сапасын арттыру үшін материалдарды механикалық өңдеу
және бұйымды безендіру
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:
Оқулықта
берілген және қосымша тапсырмаларды
орындайды.
Сұраққа жауап
береді
|
Оқушылардың
басым бөлігі:
Өз бетінше жұмыс
жасайды..
|
Кейбір
оқушылар:
Оқулықтан тыс берілген қосымша
тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен
дәлелдер келтіре алады.
|
Бағалау критерийі
|
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай
алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара
алады.
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған
кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері
байланыс, стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын,
көрнекілік. Рефлексия.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Музыка, қазақ
тілі. Сызу, бейнелеу өнері, биология.физика
ағылшын.
|
Алдыңғы оқу
|
Материалдарды таңдау және
дайындау
|
Сабақтың жоспары
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар(төменде
жоспарланған тақырыптармен қатар ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басталуы
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Сыныппен
сәлемдесу
Сергіту
«Көңілді күн»
Топқа бөлу:
Ою-өрнек түрлері арқылы топқа бөлу .
"Ой-бәйге"
сұрақтары (өткен тақырыптар бойынша
сұрақтар)
Қызығушылықты
ояту
«Идеялар
себеті» әдісі.
(Оқушылардың
жаңа тақырып бойынша білетін барлық мәліметтері тақтада ілініп
тұрған «Идеялар себетіне» жазылады, тіпті олар қате болса да.
Барлық қателер жаңа ақпаратты игеруіне қарай түзетіледі немесе
түсінік беріледі)
-Бүгінгі
сабақтың тақырыбы: Бұйымды көркемдеп күйдіру.
Безендіру
|
Ою-өрнек
түрлері
|
Сабақтың
ортасы
|
Күйдіру әдісінде алғашқы суреттерді нүкте-нүкте етіп
күйдіріп байқау керек. Нүктелерді үлкен-кіші, терең-таяз етіп
күйдіріп, ағаштың ақ жерлерін қарайған суреттерге айналтырып
бейнелейтін заттың көлемін анықтауға қол
үйретеді.
Күйдіріп өңдеуден өткен ағашты бояуға немесе лактап әрлеуге
болады. Ол үшін судаерітін бояу анилин, түрлі-түсті тушь, түсті
сиялар пайдаланады.
Күйдіріліп сурет салған затқа қоңыр түс беру үшін, сұйық
затты (морилка)
сіңіруге болады. Бояу тым қою жағылмауы керек. Ол ашық
түсті болуы үшін сұйықтау ертіндіні 2-3 рет қайталап жағады.
Алдымен сумен бір рет ағаш қырларын сүртіп алса қонымды болады.
Суреттің күйдірілген жерлерін
жіңішке
жұмсақ қылқаламмен бояса, көлемді жалпақ жерлерін
мақта-мата шүберегіне оралған анжмен (тампон) бояу керек. Бояу
біркелкі болу үшін жұмсақ таза шүберекпен сүртеді. Бояуларды бекіту
үшін лак жағады.
Оқушылардың өзіндік жұмысы.
Күйдіріп өңдеуге арналған ұлттық нақыштағы үлгілерден
бұйымға сәйкес үлгі таңдау. Үлгігі пайдалана отырып тақтайшаға
өрнекті салу, өрнекке қарай отырып күйдіру жұмысын
бастау.
|
|
Сабақтың
соңы
|
Сабақты бекіту. Жаңа тақырыпқа сай оқушылардың біліктілігін
және іскерлігін тексеру. (тест).
Тест сұрақтары.
Үйге тапсырма. Геометриялық ою өрнек түрлері суреттерін
салу.
Бағалау.
КРИТЕРИАЛДЫ БАҒАЛАУ
Оқушылардың өзін-өзі бағалау және өзара бағалау
үдерістерінің дамуына ықпал ету мақсатында сабақта критериалды
бағалауды табысты қолдану. Топ бағалаушысы өз тобының мүшелерін
парақшаға толық түсіреді. Содан сабақ барысындағы берген жауаптарын
4 түрлі критерийлер арқылы 5 балдық жүйемен
белгілейді.
Кері байланыс.
Сабақтан алған әсерлері жайлы рефлексия
жаздырту.
Жетістік баспалдағына шығу.
Құралдарды
жинаймыз.
|
|
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
•
Үлестірмелі карточка.
• Деңгейлік
тапсырма.
|
1. сұрақ қою арқылы;
2. бақылау арқылы;
3. бағалау критерийі
арқылы;
|
Бейнелну өнері, сызу, Дүниетану, әдебиеттік оқу,
математика, орыс тілі, ағылшын тілі пәндерімен
байланыс
Техникалық талаптар
сақталады;
15 мин артық АКҚ пайдаланылмайды; Интербелсенді
тақта.
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен өз
жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына
сəйкес
келетін сұрақтарға
жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы
менің келесі сабағымды
жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
|