Материалдар / Бүкіләлемдік тартылыс заңы. Физика 9 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Бүкіләлемдік тартылыс заңы. Физика 9 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді сабақ жоспары 9 сыныптың физика Динамика тарауында жүргізіледі. сабақ басында тақырыбы мен мақсатын айқындау үшін бейнебаян көрсетіледі.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Наурыз 2023
453
3 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Қысқа мерзімді жоспар

Бөлімі:

Динамика негіздері

Педагогтің аты-жөні:

Сакиева А.К.

Күні:

07.12.22 ж

Сыныбы:9б

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Бүкiл әлемдiк тартылыс заңы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.2.6 Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану

Сабақтың мақсаты:

- бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдайды;

- бүкіләлемдік тартылыс заңының формуласын қолданып есептер шығарады;

- бүкіләлемдік тартылыс заңының формуласына талдау жасайды, қажетті физикалық шаманы қорытып шығарады.



Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы









5 мин

Ой қозғау әдісі” 
















Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

Тақтада күн жүйесінің суреті көрсетіледі.

-Суретте не бейнеленген?

-Ғаламшарлардың өз орбитасында қозғалудың себебі неде?

Оқушылардың жауптарын саралай орытып, жаңа сабақтың тақырыбын және мақсатын ашу.

Бейнебаян қарау

Мұғалімнің жаңа сабақты түсіндіруі:













Оқушылар сурет арқылы өз ойларын айтады.

























































Интербелсенді панель. Слайдтар













https://youtu.be/0_6XUReOcPw



Сабақтың ортасы.


































«Ойлан. Жұптас. Бөліс» топпен жұмыс:

Әр торқа бір есептен беріледі.

1-топ: массалары m1 =5 кг, m2 =500 г қорғасын шарлардың ара қашықтығы R= 7 см болған кезде олардың өзара тартылу күші F= 34нН болды. Осы мәліметтерді пайдаланып гравитациялық тұрақтыны есептеңіз.

2-топ: Ғаламшардың орташа радиусы 2420 км, ал еркін түсу үдеуі 3,72 м/с 2 . Ғаламшардың массасын табыңыз.


3-топ: Әрқайсысының массаы 100 кг тыныштықта тұрған шарлар бір-бірінен 0,1 Н күшпен тартылса, онда олар қандай қашықтықта орналасқан?


Жеке жұмыс: (деңгейлік тапсырмалар)



1

Жердің массасы 61024 кг, шардың массасы 1 кг, олардың центрлерінің ара қашықтығы жер радиусына 6,4106 м-ге тең. Жер мен оның үстінде жатқан шардың арасындағы тартылыс күшін есептеңіз

2

Массалары 1 т екі дене арасы қандай болғанда әсерлесу күші 6,6710-9 Н-ға тең болады?

3

Жердің  радиусын 6400 км, еркін  түсу  үдеуін  9,8 м/с2  деп  алып,   оның  массасын  және  орташа  тығыздығын   табу  керек.



Әр есептің жауабы тақтада көрсетіледі


Оқушылар тапсырманытопта талдап, есепті шешеді. Бір оқушы тақтада жазады.

Оқушылар дәптерлеріне жазып отырады.























Оқушылар даңгейлік тапсырма ішінен күрделілігіне байлансты таңдап, есепті шығарады



Оқушылар өздерін бағалайды.

Дескриптор:

- есептің берілгенін қысқаша жазады;

- ХБ жүйесіне айналдырады;

- Бүкіләлемдік тартылыс заңын жазады

- қажетті шаманы табуға формуланы түрлендіреді;

- формулаға шамалардың сандық мәнін қойып, есептейді;

- жауабын жазады.







Дескриптор:

- есептің берілгенін қысқаша жазады;

- ХБ жүйесіне айналдырады;

- Бүкіләлемдік тартылыс заңын жазады

- қажетті шаманы табуға формуланы түрлендіреді;

- формулаға шамалардың сандық мәнін қойып, есептейді;

- жауабын жазады.





Маркер

Флипчарт

тапсырмалар 































Үлестірме тапысрмалар







Сабақтың соңы.

Кері байланыс









Бағалау

Үй тапсырмасы

«Синквейн» әдісі бойынша

Тақырып бойынша бір ғалым есімі

Тақырып бойынша бір термин

Тақырып бойынша бір сөз тіркесі

Тақырып бойынша бір физикалық шама немесе өлшем бірлігі

Тақырып бойынша бір формула

Бағалау журналы арқылы бағалау

18 тақырып 3.5- жаттығу 1,2,3 есеп

Оқушылар стикерге кері байланыс толтырады. Күн жүйесі суретіне тақырыпты түсінуіне байланысты Күннен қашықтатып, стикерлерді жапсырады

 















Күн жұйесі

стикерлер

















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!