Материалдар / Бұлшықет талшықтарының жиырылу механизмі

Бұлшықет талшықтарының жиырылу механизмі

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Қараша 2020
3164
1 рет жүктелген
770 ₸ 770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп:Бауыржан Момышұлы атындағы орта мектеп гимназиясы биология пәнінің мүғалімі

Күні :



Сынып:10

Мұғалімнің аты-жөні:Тазабекова Асель

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Бұлшықет талшықтарының жиырылу механизмі.Бұлшықет талшықтарының Т-жүйесі.

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары

10.1.6.2.Бұлшықет талшыктарының жиырылу механизмін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:Бұлшықет талшықтарының жиырылу механизмін және бұлшық ет талшығының Т-жүйесін сипаттайды.

Окушылардың басым бөлігі: Бұлшықет механизімін түсіндіреді.

Кейбір оқушылар:Бұлшықеттің құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты атап мысалдар келтіреді.

Жетістік критерийі

Барлық оқушылар:Бұлшықет талшықтарының жиырылу механизмін және бұлшық ет талшығының Т-жүйесін сипаттай алады.

Окушылардың басым бөлігі: Бұлшықет механизімін түсіндіре алады.

Кейбір оқушылар:Бұлшықеттің құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты атап дәлелдей алады.


Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен морфология

Рефрактерлік,изотоникалық және изометриялық жиырылу, кимограф, миограмма,электромеханикалық Т-жүйе қосылу құбылысы


Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» құндылықтарын іске асыру .

Оқушылар бір – бірінің ойын тыңдайды, өзара сыйластықты қалыптастырады. Топтық және жұптық жұмыстарды орындауда бір-біріне құрмет көрсету

Пəнаралық байланыс

химия

Алдыңғы білім

10.1.6.1 Көлденен жолақты бұлшықеттің ультрақұрылымын зерттеу

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақты жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Сабақтың басы 5мин

1.Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу

2.Психологиялық ахуал қалыптастыру:

«Көрші» әдісі

Мақсаты: әрбір қатысушының сол топтың бір

мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау





3. Топқа бөлу

Көңіл күй” себеті

Себеттен ашық хаттар алу





І топ- Бірыңғай салалы бұлшықеті

ІІтоп –Көлденен жолақты бұлшықеті

ІІІтоп- Жүрек бұлшықеті





4.Алдыңғы білімді тексеру: «Аквариум» әдісі

1. Қанқа бұлшықетерінің қызметтік бірлігі дегеніміз не?

2. Бұлшықет талшықтарының жиырылу аппаратын не құрайды?

3. Бұлшықет талшықтарының мембранасы қалай аталады?

4.Миофириллада қандай бөліктер бөлінеді?



Дескриптор: Бұлшықет талшықтарының жиырылу аппаратын айтады

3. Бұлшықет талшықтарының мембранасын біледі

4.Миофириллада бөліктерін сипаттайды







"Мюнстерберг" әдісі



"Мюнстерберг" әдісі арқылы сабақ тақырыбын ашу

Ыоукбтоуткшщбұлшықетіапрьрпталшықтарыныңьадлюрол жиырылуробпроврлбрюолдмеханизмівяоепбұлшықетычноменыаолплталшықтарыныңаотмьндбчжт-жүйесіщшаорлкнея

Жаңа сабақтың тақырыбы: Бұлшықет талшықтарының жиырылу механизмі.Бұлшықет талшықтарының Т-жүйесі.




















Көңіл күй” себеті













Интер белсенді тақта









«Аквариум» әдісі









Сабақтың ортасы



10 мин





























5 мин

І .Топтық жұмыс «ДЖИГСО» әдісі


Тапсырма 1.Оқушылар өздеріне берілген материалдарды оқиды,түсінеді ондағы мәліметтерді басқа топтарға барып түсіндіреді.



1 топ: Бұлшықет талшықтарының басты қасиеттері
2 топ: Бұлшықет талшықтарының Т-жүйесі
3 топ: Бұлшықеттердің талшықтарының жиырылу механизі


Дискрептор: -Бұлшықет талшықтарының басты қасиеттері жайында түсінеді

- Бұлшықет талшықтарының Т-жүйесі жайында мысалдар келтіреді
-Бұлшықеттердің талшықтарының жиырылу механизімі туралы біледі


ҚБ: От шашу


ІІ Жұптық жұмыс «Үнсіз сурет» әдісі


Тапсырма : 1.Берілген суретті пайдаланып, бұлшықет талшыктарының жиырылу механизмін сипаттаңыз.


Дескриптор:Оқушылар бұлшықет жиырылуы кезінде орын алатын іс-әрекеттер жиынтығының реттілігін дұрыс орналастырады

Дескриптор: Оқушылар миофибрилла құрылысы (саркомерлер, актин, миозин т.б.) және бұлшықет талшықтарының жиырылу механизмі туралы білімдерін орындайды және өзін-өзі бағалауды іске асырады.



«Көрші-Көрші» әдісі арқылы бір- бірлерін тексереді



ҚБ: Екі жұлдыз бір тілек



ІІІ Жеке жұмыс «Сүзгіге салу» әдісі


1.Бұлшықет талшықтарының басты қасиеттері?

2.Т-жүйесінің бұлшықет жиырылуындағы рөлі?

3. Бұлшықет талшықтарының жиырылу типтері?


Дескриптор:

-Бұлшықет талшықтарының басты қасиеттерін біледі

-Т-жүйесінің бұлшықет жиырылуындағы рөлін сипаттайды

- Бұлшықет талшықтарының жиырылу типтерін атайды



ҚБ: Басбармақ








































От шашу







Интербелсенді тақтадағы суреттер






























































Сабақтың соңы


5 мин


Кері байланыс

«Білім қоржыны» әдісі.

Оқушылар сабақта алған білімдерін қағаз қиындыларға жазып, қоржынға салады.

  1. Сабақ қызықты болды:

2.Сабақты түсіндім:

3.Сұрағым бар:







Саралау – Сіз қандай тəсілмен

көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сізоқушылардың

материалды игерудеңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне

қауіпсіздік техникасын

сақтау

Оқушылардың деңгейлеріне қарай әртүрлі деңгейлік тапсырмалар берілді. Барлығы Бұлшықет талшықтарының жиырылу механизмі.Бұлшықет талшықтарының Т-жүйесі сипаттайды.

Кейбіреуіне тақырып бойынша тапсырмаларды орындап түсіну үшін оқушыларға қолдау көрсетіп ынталандыру қажет. Тапсырмалар орындау барысында «Көрші» әдісі

Көңіл күй” себеті

«ДЖИГСО» әдісі

«Үнсіз сурет» әдісі

«Сүзгіге салу» әдісі

әдісінің тиімділігі оқушылардың топта жұмыс істеуіне толыққанды көмек көрсетеді.




Оқушылардың топта немесе жұптық тапсырмаларды орындау кезіңде қадағалау. Оқушылардың уәжін көтеру негізінде ҚБ: От шашу

ҚБ: Екі жұлдыз бір тілек

ҚБ: Басбармақ

бағаланып отырады.

Пәнаралық байланыс химия Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау ережелері сақталды

Сабақ бойыншарефлексия



Кері байланыс

«Білім қоржыны» әдісі.



Окушыға түсінікті болуы жәңе түсініксіз болуы











Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?



1:Ықпалдылық



2:Тапсырмалар үлгерімен және жиындық тоқсандыт



Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?



1:жакксы жауап



2:ашык сабактар



Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?






Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!