Бұқаралық ақпарат құралдары.Нәтиже сабақ.9 сынып

Тақырып бойынша 21 материал табылды

Бұқаралық ақпарат құралдары.Нәтиже сабақ.9 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Нәтиже сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы



Бөлім:

7-бөлім. Бұқаралық ақпарат құралдары.Синтаксис

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты :


Күні:


Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Нәтиже сабақ


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

9.2.3.1 мақала, аннотация, презентация, тұжырымдамалар, тезистердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату ;

9.3.6.1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау

Сабақтың мақсаты

Мақаланың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырат алады ;

Жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөледі, ойын дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізеді, редакциялай алады.

Құндылықтарға баулу

Ұлттық мүдде құндылығы:

-Қазақстанның мемлекеттілігін нығайтуға атсалысу;

-Қазақ тілінің қолданысын кеңейту;

-Қазақстанның қауіпсіздігін қамтамасыз етуге дайын болу.

Ар-ұят құндылығы:

-Академиялық адалдық қағидатын қолдану,

-Халқына адал қызмет ету.

-Өзін отбасының, сыныптың, мектептің, қоғамның, Отанның бірмүшесі екенін сезіну.

Талап құндылығы:

-Сыни және креативті ойлау,

-Білуге, жаңаны тануға құштар болу;

-Дұрыс қарым-қатынас орната білу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Білім алушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы

10 минут





















Сабақтың ортасы

15 минут






















15 минут























Сабақтың соңы

5 минут






1.Сәлемдесу

Оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу


Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады.


1-тапсырма

Мәтінді оқып, радио және теледидардың айырмашылығы мен ортақ белгілерін Венн диаграммасы арқылы салыстырыңдар.

Радио Ұқсастығы Теледидар

Oval 1 Oval 2 Oval 3








3-тапсырма

Мәтінді мұқият оқы. Мақаланың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырат.

1)

Схема 1


2) Мәтін қандай жанрда жазылған? Дәлелдеңіз

2-тапсырма

Мәтінді мұқият оқып, абзацтар мен бөліктерге бөліңіз. Мәтін құрылымына сай келмейтін ақпараттар мен идеяларды алып тастаңыз. Логикалық түзетулер енгізіп, редакциялаңыз.

Соңғы кезде әлеуметтік желілер БАҚ-тың орнын басады деген сөздер жиі айтылады. Тағы бірде белгілі әнші Сәкен Майғазиев «Твиттерде менің 5 мың оқырманым бар, ал елімізде 5 мың оқырманы бар газеттер көп, сондықтан да мен бір газеттің бас редакторы секілді жүк арқалаймын» дегені бар еді. Тіпті бұл тақырыпқа орай таусылмас дисскуссиялар жүргізе беруге болатындай.

Мәселен, БАҚ зерттеушісі Джоанна Блэкли әлеуметтік желілер соңғы уақыттарда дәстүрлі БАҚ құралын басып озды дейді. Әлеуметтік желілердің феномені ХХІ ғасырдың бірінші он жылдығында-ақ танылып үлгерді және көптеген БАҚ электронды нұсқаға өтіп, әлеуметтік желілердегі маркетинг қарқын алды. Бүгінде газет-журналдар мен электронды басылымдар Facebook, Twitter және Вконтакте секілді желілерді ақпарат алу мен таратуда пайдаланып отырғаны анық.

Рефлексия

«Еркін микрофон» әдісі (бір оқушы шығып басқаларына сұрақ қояды):

1. Бүгінгі сабақ саған ұнады ма? Несімен?

2. Бүгінгі сабақта нені білдің?

3. Бүгінгі сабаққа қатыспағанда қайтер едің, елестетіп көрші?

4. Бүгінгі сабақтан алған әсеріңмен бөліс?




Мәтінді оқиды.


Радио және теледидардың айырмашылығы мен ортақ белгілерін Венн диаграммасы арқылы салыстырады..













Мәтінді мұқият оқиды. Мақаланың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажыратады.

Мәтіннің қандай жанрда жазылғанын дәлелдеңдер.



































Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша

мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады

Жарайсың!

Керемет шешім!
Ойлы шешім!

Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!




Дескриптор

Білім алушы

-мәтіннің құрылымы мен рәсімделуін анықтайды;

-мәтіннің жанрын ажыратады;

-дәлелдер келтіреді.







Дескриптор

Білім алушы

-мәтінді құрылымна сай бөліктерге бөледі;

-логикалық түзетулер енгізеді











Оқулық

9-сынып

«Атамұра» баспасы

2019жыл



Қалыптастырушы бағалауға арналған


тапсырма

лар жинағы

9-сынып
















Оқулық

9-сынып

«Атамұра» баспасы

2019жыл












Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
07.02.2024
254
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі