Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған булар
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3.В Агрегаттық күйлер |
Мектеп: №30 Көктөбе орта мектебі |
||||
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: Альжанова С.А |
||||
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||
Сабақтыңтақырыбы |
Буланужәне конденсация.Қаныққанжәнеқанықпағанбулар |
|
|
||
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
8.3.1.5- молекула-кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын сипаттау; 8.3.2.13- заттың булану және конденсация үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау; 8.3.2.14-су буының мысалы негізінде қанығу күйін сипаттау; |
||||
Сабақтыңмақсаты |
-МКТ-ның негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне немесе газдан сұйық күйге көшуін сипаттайды; -булану және конденсация кезінде температураның уақытқа тәуелділік графигіне талдау жасай алады; -су буы мысалындағы қаныққан күйді сипаттай алады. |
||||
Ойлаудағдыларыныңдеңгейлері |
Түсіну, қолдану, талдау |
||||
Бағалаукритерийі |
-заттыңсұйықкүйден газ күйінеайналуынжәнекеріпроцестітүсіндіреді; -булану мен конденсацияныңайырмашылығынанықтайды; -буланужәне конденсация кезіндегітемператураныңуақытқатәуелдіграфигінсалудықолданады. |
||||
Тілдікмақсаттар
|
Тілдікоқытумақсаты |
Пәндік лексика және терминология |
Диалогқажазуғақажеттісөзтіркестері |
||
Буланужәне конденсация ,қаныққанбужәнеқанықпағанбуларыныңайырмашылығытуралыдиалогкезінде қолдана алады. |
Булану, конденсация, қаныққанбу, қанықпағанбу, график |
Сұйықтыңбуғаайналу…құбылысы,будыңсұйыққаайналу …құбылысы. Заттыңқайнаужәнебалқукезіндегітемпературасыныңберілгенжылукөлемінетәуелділігінің … бірдейболады. |
|||
Құндылықтарға баулу
|
Еңбекжәнешығармашылық, ынтымақтастық ,өмірбойыбілімалуды, жұптықжәнетоптықжұмысарқылыдарытылады. |
||||
Пәнаралықбайланыс |
Қазақтілі ,химия ,геометрия |
||||
Алдыңғы білім |
Заттыңагрегаттықкүйлерінажыратаалады,заттыңбіркүйденекіншікүйгеайналуынбіледі. |
Сабақбарысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин
6 мин
|
Тренинг «Молекулалардың ретімен орналасуы» әдісі арқылы оқушыларға заттың үш күйін яғни, сұйық , қатты, газ күйлерінің молекулалары қалай орналасады соны орындату арқылы топқа бөліп алу.Онда оқушылар қатты денелердің молекулаларындай ретпен , сұйық денелердің молекулалары тәрізді бір-бірінен алшақ орналасады, ал газды күйде шашыраңқы орналасып топқа бөлінеді. Оқу мақсатымен таныстыру,бағалау критерийін құру Мұғалімнің нұсқаулығы: Тақырыпқа байланысты оқушыларға қайнап тұрған шәйнектің, буланған терезенің, жапырақтардағы шықтардың суреттерін көрсету арқылы «Ассоцация» әдісі . Оқушыларға тақырыпқа байланысты әр түрлі суреттер көрсетіп жаңа сабақ тақырыбын ашып алу арқылы, оқушылардың белсенді оқу дағдысын дамыту. Өткен тақырыптарды еске түсіру
Суретте көрсетілген заттың күйлеріне мысал келтіріңдер. Өтілген тақырыптарды еске түсіре отырып оқушыларға белсенді оқытуының «БББ» тәсілі арқылы кері байланыс жүргіземін
|
Сызбалар
Суреттер 1-қосымша
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңортасы 25 мин |
«Стоп кадр»әдісі Шағын топтық жұмыс Оқушыларға электрондық оқулықтан видеоролик көрсетіліп ,жартысынан тоқтатылады әр топ ары қарай өз ойларын айтады 1.Булану дегеніміз не? 2.Булануға кері процесс қалай аталады? 3.Қаныққан бу дегеніміз не? 4.Қаныққан будан қанықпаған будын айырмашылығы неде? 5.Динамикалық тепе-тең дегенді қалай түсінесіңдер? Кері байланыс:Мұғаліммен оқушылардың түсіндіруі.
Тапсырма №1 Жұптық жұмыс (демонстрациялық тәжірибе)
Екі шыны ыдысты алып үрлейміз, үрлеген кезде не байқаймыз? Қалай және неге шыныдағы суреттер өзгереді? Бағалау түрі: жұптық бағалау Оқушының тегі__________________________
Кері байланыс: Мұғаліммен оқушылардың түсіндіруі.
Тапсырма №3 Шағын топтық жұмыс
Қаныққан булар кестесін пайдалана отырып,қай зат тез буланатынын анықтаңдар, неліктен тез буланады?
Бағалау түрі: топтық бағалау Топтың аты__________________________
Тапсырма №4 зерттеу Жұптық жұмыс
1-сурет 2-сурет 1-суретте АВ- бөлігі және СД –бөлігінде қандай процестер жүріп жатыр. 2-суретте АВ және СД бөліктерінде қандай процестер жүріп жатыр. Екі суреттеде ВС бөлігінің жүру процесі қандай? Суретте көрсетілген графиктердің айырмашылығын атап көрсетіп талда. Дескриптор оқушы - заттың булану және конденсация үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдай алады. Бағалаудың түрі: ауызша бағалау Оқушылардың жаңа білімді игергендігін белсенді оқытуының «БББ» тәсілі арқылы кері байланыс жүргіземін.
Оқушылар «Білдім»бағанын толтырады
|
Электронды оқулық 8-сынып
Шыны ыдыстар
Бағалау парағы Кестелер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 7 мин |
Оқушылардың зерттеу қабілетін анықтау үшін рефлексия және бағамдау белсенді оқытуының «БББ» тәсілі арқылы кері байланыс жүргіземін.
Сабақтың соңында оқушылар тек қана «Білгім келеді» бағанын толтырады. Бұл тәсілоқушылардың зерттеушілік қабілетінескере отырып, келесі сабақты жоспарлауыма мүмкіндік береді. |
плакат, сызбалар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма
|
Мұғалімнің үй тапсырмасын орындау туралы нұсқаулығы:
Эксперименттік тапсырма -Сұйықтың кебуінің температураға , оның бетінің ауданына, желдің бар болуына және сұйықтың тегіне тәуелділігін зерделеңдер Дескриптор -екі шыны тілікке екі бірдей әтірдің тамшысын тамызып,бір тілікті екіншісінен алыстатып, оның үстін қағазбен желдету арқылы қай тіліктегі әтірдің тез кебетінін көреді; -кебу жылдамдығының температураға тәуелділігін көреді. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
- топқа бөлу арқылы оқушының жылдамдығын, алғырлығын анықтаймын; -оқушыларға белсенді оқытуының «БББ» тәсілінің «Білемін» бағанын толтыртып, есте сақтау қабілетін ескере отырып жаңа сабаққа мүмкіндік аламын, осы «БББ» тәсілінің «Білдім» бағанын толтырта отырып оқушының белсенділігін ,өзіне деген сенімділігін, әр бір тапсырманы орындаушылық қасиетін арттыра отырып жаңа сабақты қорытуға мүмкіндік аламын;Сабақтың соңында оқушылар тек қана «БББ» тәсілінің «Білгім келеді» бағанын толтырту арқылы оқушылардың зерттеушілік қабілетін ескере отырып, келесі сабақты жоспарлауыма мүмкіндік аламын. - тапсырмалар беру арқылы(демонстрациялық тәжірибе , кестемен жұмыс, графикамен жұмыс) жұптық , топтық жұмыс жасата отырып зерттеу дағдысын дамытамын; |
Кабинет тазалығын қадағалау, тәжірибе барысында техникалық қауіпсіздік ережесін сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қол жетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |