Материалдар / Буллингтен қорған

Буллингтен қорған

Материал туралы қысқаша түсінік
,,
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Қырқүйек 2024
63
0 рет жүктелген
630 ₸ 700 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Педагогтің Т:А:Ә (болған жағдайда)


Күні:


Сынып:


Сынып сағаты тақырыбы:

Буллингтен қорған.

Қауіпсіздік сабағы: №3 сабақ. «Жанжалдың нәтижесі үшін жауапкершілік»

Мақсаттары:

Оқушыларға буллинг ұғымын түсіндіріп, оның түрлері мен зардаптарын анықтау.

Оқушылардың бір-біріне құрмет көрсету және әлеуметтік жауапкершілікті қалыптастыру.


Қауіпсіздік мақсаты

Қақтығыстағы жеке жауапкершіліктің маңыздылығын түсіну және жанжалды жағдайларды бейбіт жолмен шешуді үйрену.

Құндылықтарды дарыту:

Оқушыларға толеранттылық туралы мағлұмат бере отырып, өздері жүрген орталарында мейірімді болуға, бұзақылық істерге бармауға, адами бойларындағы қасиеттерін сақтауға, әдепті де, тәртіпті де тұлға болып өсуін тәрбиелеу.

Апта дәйек сөзі

Ақырын жүріп анық бас, еңбегің кетпес далаға! (Абай)



Сабақ барысы:

Сабақтың кезеңі/

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі:
1. Апта дәйексөзін оқу: "Ақырын жүріп анық бас, еңбегің кетпес далаға! (Абай)"
2. Дәйексөзді жаңа тақырыппен байланыстырып түсіндіру.

1. Дәйексөзді тыңдап, оның мағынасын түсінуге тырысу.
2. Тақырыпқа қатысты өз пікірлерін айту.

Абайдың дәйексөздері, тақырыпқа байланысты презентация

Ортасы

35 мин

Буллингке кіріспе:
1. Буллинг туралы жалпы ақпарат беру.
2. Оқушыларды екі топқа бөліп, буллингтің себептері мен салдарын талқылау.

1. Топтарға бөлініп, талқылау.
2. Өз ойларын топ ішінде талқылап, ортаға салып көрсету.

Интерактивті тақта, бейнемазмұн

Шығармашылық жұмыс:
1. Оқушыларды екі топқа бөліп, буллингтің алдын алу жолдарын сипаттайтын постерлер жасауға тапсырма беру.
2. Постерлерді топ ішінде қорғау.

1. Постерлер жасауға белсенді қатысу.
2. Өз постерлерін топқа көрсету.

Картон, маркерлер, бояулар

Интерактивті тапсырма:
1. Оқушыларды интерактивті сайттарға (мысалы, Kahoot, Mentimeter) тіркелуге шақыру.
2. Буллинг тақырыбында сұрақ-жауап сессиясын өткізу.

1. Сайттарға тіркелу.
2. Сұрақ-жауап сессиясына қатысу.

Kahoot, Mentimeter секілді интерактивті сайттар

"Қауіпсіздік сабағы":

Қақтығыс дегеніміз не? Олар неге пайда болады. Бәсекелестік (бәсекелестік) – өз мүдделері үшін басқаларға зиян келтіруге ұмтылу. Бейімделу – басқа біреудің мүддесі үшін өз мүдделерін құрбан ету. Компромисс – өзара жеңілдіктерге негізделген келісім; туындаған қайшылықты жоятын нұсқаны ұсыну. Ынтымақтастық – жағдайға қатысушылар екі жақтың мүдделерін толығымен қанағаттандыратын байламға келеді.


Оқушылар қауіпсіздік ережелері мен буллингке қарсы әрекеттерді тыңдап, талқылайды. Сұрақтар қояды.

Презентация, интерактивті тақта.

https://youtu.be/gH3zqZPR4EQ?si=t4BxnvmuyQ8xmGGc

https://drive.google.com/file/d/1cve7u4yQMv7XI0ykhDOsKp3hWk-1qEtr/view

Соңы

5 мин

Рефлексия:
1. Оқушылардан сабақтың мазмұны бойынша өз пікірлерін сұрау.
2. Сабақтың қандай пайдалы тұстары болғанын талқылау.

1. Сабақтың мазмұны бойынша пікір білдіру.
2. Сабақтың пайдалы тұстарын атау.

Сұрақ-жауап карточкалары, пікірталас









































Тест: Буллинг және Кибербуллинг

  1. Буллинг дегеніміз не? a) Біреуді көмек сұрауға мәжбүрлеу
    b) Басқаларды қорқыту, кемсіту, күш көрсету арқылы үстемдік жасау
    c) Біреуге сыйлық беру
    d) Көмек көрсету

  2. Буллингтің қандай түрі бар? a) Тек физикалық
    b) Тек ауызша
    c) Физикалық, ауызша және әлеуметтік
    d) Тек әлеуметтік

  3. Кибербуллинг қалай жүзеге асады? a) Телефон арқылы қоңырау шалу
    b) Достармен бірге сөйлесу
    c) Интернетте, әлеуметтік желілерде біреуді қорлау, мазасын алу
    d) Тек хат жазу арқылы

  4. Буллингтің зардаптары қандай болуы мүмкін? a) Тек физикалық жарақаттар
    b) Эмоционалды және психологиялық мәселелер, өзін төмен сезіну
    c) Қаржылық шығындар
    d) Оқу үлгерімінің жоғарылауы

  5. Буллингке қатысушылар кімдер? a) Тек қорқынышты бастан кешкендер
    b) Тек ата-аналар
    c) Жәбір көрсетуші, жәбірленуші және куәгер
    d) Тек мұғалімдер

  6. Кибербуллингке қалай қарсы тұруға болады? a) Интернетте агрессияны қабылдау
    b) Кибербуллинг жасаушыларды елемеу
    c) Дер кезінде ата-аналарға немесе мұғалімдерге хабарлау, жеке мәліметтерді сақтықпен пайдалану
    d) Агрессорға жауап беру

  7. Буллингтің алдын алу үшін не істеу керек? a) Қорқытуға жауап беру
    b) Мектептен қашу
    c) Басқаларға көмек көрсету, қолдау көрсету, мұғалімдерге немесе сенім телефондарына хабарласу
    d) Жағдайды елемеу

  8. Кибербуллингтің белгісі қандай? a) Біреудің телефонының сынып қалуы
    b) Интернетте қорлаушы хабарламалар немесе суреттер алу
    c) Мектепке келмей қалу
    d) Үй тапсырмасын орындамау

  9. Буллингті тоқтату үшін не істеуге болады? a) Өзіңді қорғауға тырысу
    b) Мұғалімдер мен ересектерге хабар беру
    c) Қорқытуға жауап беру
    d) Басқаларды қорқыту

  10. Кибербуллингтің зардаптары қандай? a) Физикалық жарақаттар
    b) Эмоционалды күйзеліс, мазасыздық, жалғыздық
    c) Ақша жоғалту
    d) Жаңа достар табу

Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!