35
мин
|
Салеметсіздерме құрметті
оқушылар?! –
- Оқушылар, көңіл-күйіміз
қалай? Сабағымызды бастамас бұрын барлығымыз шаттық шеңберіне
тұрайық.
- Біз неге шеңберге тұрып,
сабақты бастадық?
Шеңбер – бұл әлемдегі
мейірімділік, жақсылық. Шеңбер арқылы – бір – бірімізге күлімдеп
қарап, бақыт, қуаныш, жылылық
тілейміз.
«Миға
шабул»
1. Буллинг деген
не?
2. Кибербуллинг деген
не?
Буллинг деген
не? Қорлау (буллинг) – басқа адамның жанын ауырту
мақсатында агрессияны қолдану. Қорлау жәбірленушіге ауыртпалық пен
қайғы әкеледі. Оның агрессив мінез-құлықтың басқа түрлерінен
ерекшелігі – бірнеше рет қайталанады және жеке адамға немесе топқа
бағытталады.
Бүгінде буллинг әлем мектеп¬те¬рінде кеңінен
таралып отыр. Буллинг сөзі ағылшын тілінің bully, яғни қорқыту
ұғымын береді. Бұл физикалық агрессия¬ны ғана емес, психологиялық
қысым, қорқыту, тартып алу, қорлау дегенді білдіреді. Мұндай теріс
әрекеттер физикалық байланыс, сөздер немесе басқа да әдістер
түрінде болуы мүмкін. Мысалы, бет көрінісін өзгерту немесе әдепсіз
қимыл, сондай-ақ буллингтің құрбанын топтан, қауымдастықтан әдейі
шығарып тастауға ұмтылу.
Кибербуллинг дегеніміз
не? Кибербуллинг – адамды интернетте, мысалы
әлеуметтік желілерде қорлау немесе қудалау. Кез келген адамның
кибербуллингке ұшырауы мүмкін екені есіңде болсын. Егер де сенімен
бұндай жағдай орын алып жатса, ол сенің кінәң емес. Дегенмен саған
онлайн қауіпсіздігін сақтау қажет. Және көмек сұраудан қорықпа, бұл
– әлсіздік емес.
1-тапсырма (жеке
жұмыс)
Жағдаяттарды
талдау.
Не істер
едің?
2-тапсырма
«Буллинге жол жоқ»
көрініс
|
Оқушылар
сәлемдеседі.
Шеңберде тұрып оқушылар
бір-бірімен сәлемдеседі. Мысалы:Салем! Сәлеметсің бе? Есен-амансың
ба? Қалайсың?
Жағдаяттарды
талдайды
Егер
де:
1
оқушысаған зұлым, ренішті хабарламалар, смс немесе
электронды хаттар (email)
жазса
2 оқушы
сені қорлайтын бейнероликтер, суреттер, өсек
немесе жалған сөздер таратса
3
оқушы
әлеуметтік желілерде сенің атыңнан жалған
аккаунттар құрып, онда ерсi фотосуреттерді
орналастырса
|
|
Презентация
1-8
|
Қауіпсіздік
сабағы
10
мин
|
ҚС № 10 сабақ. «Шұғыл
қызмет нөмірлері»
Сабақтың
мақсаты: оқушыларға шұғыл қызмет
нөмірлерін қолдануды
үйрету.
Сабақтың барысы
1.Ұйымдастыру
кезеңі.
Сәлемдесу. Жағымды
мотивациялық көңіл күй орнату (1-2
мин).
-
Мақсат қою. Тақырыпты
анықтау.
Постерді қарап шығыңдар.
Сабақтың тақырыбын
анықтаңдар.
Сабақтың мақсаты: адам өмірін
құтқару үшін төтенше қызмет нөмірлерін есте
сақтау.
«Есте
сақта!»
-
Өрт
күзеті
|
101
|
Полиция
|
102
|
Жедел
жәрдем
|
103
|
Төтенше газ
қызметі
|
104,
112
|
Бірыңғай құтқару
қызметі
|
112
|
«111 жедел қызметі»
байланыс орталығы балалар мен
ересектер өздеріне көмек
қажет екендігі туралы, тұрмыстық зорлық-зомбылық, балалардың
құқықтарының бұзылуы туралы, баланың көшеде, үйде, көлікте жалғыз
қалғаны туралы, өміріне және денсаулығына қауіп төнгенде хабарласу
үшін ашылған.
-
«111» нөмірі – 24/7
байланыста
-
«111» нөмірі – құпиялылықты
сақтайды
-
«111» нөмірі – тәулік бойы
ІІД және өңірлердің жедел топтарымен
байланыста.
|
111
|
-
Білімді жаңғырту. Өткенді
қайталау
-Адамдар бұл нөмірлерді қандай
жағдайларда
қолданады?
-
Негізгі
бөлім. Оқу мақсатын орындау
шешімдері. Топпен жұмыс. Педагог жұппен жұмыс істеуді
ұсынады.
1-оқушы – диспетчер, 2-оқушы –
қиын жағдайға тап болған адам. 1-топ: өрт; 2-топ: бұзақылардың
шабуылы; 3-топ: көшеде
ес-түссіз
жатқан адам; 4-топ: пәтердегі
газ иісі; 5-топ: терең шұңқырға құлаған
бала.
-
мин уақыт беріледі. Әр топ
берілген тақырып бойынша дайындалып, іс- әрекеттерін, төтенше
қызмет нөмірін қалай қолданғанын сынып алдында көрсетуі
керек.
Әр топ жұмысы жеке
тыңдалады.
-
Қорытынды. Рефлексия
(2минут)
-Төтенше қызметті көмекке
шақыру сендерге қиын болды ма, әлде жеңіл
ме?
-Қиындыққа ұшыраған адамға
көмектесу үшін ең бастысы нені білу керек? (Сасқалақтамау, не
болғанын анық, дұрыс түсіндіру, төтенше қызметке мекенжайды дұрыс
айту)
Үй
тапсырмасы: жедел жәрдем нөмірлері бар
жадынама дайындаңыз, әдемі безендіріңіз және досыңызға
беріңіз.
Пайдалы
сілтеме:
https://www.youtube.com/watch?v=fyfkEuHSiIc&list=PLA5eCSY2FeoQLLocS-
IEuEG9KjOrJzvPM&index=5
|
|
|
https://www.youtube.com/watch?v=fyfkEuHSiIc&list=PLA5eCSY2FeoQLLocS-
IEuEG9KjOrJzvPM&index=5
|