c3 c4 өсімдіктер жапырақтарының анатомиясы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

c3 c4 өсімдіктер жапырақтарының анатомиясы

Материал туралы қысқаша түсінік
қысқа мерзімді жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Мектеп: 22 жалпы орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11 ә

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

§10.


Сабақ негізделген оқу мақсаты: (мақсаттары)

С3 және С4 өсімдіктер жапырақтарының анатомиясы

Сабақ мақсаттары:



Оқушылардың барлығы: С3 және С4 өсімдіктер анатомиясын үйренеді.С3 және С4 өсімдіктердегі көміртекті тұту жолдарын үйренеді.

Оқушылардың көбісі: С3 өсімдігі жапырағының анатомиясымен танысады. С4 өсімдік жапырағының анатомиясымен зерттейді.

Оқушылардың кейбіреуі: Олар өсімдік түрімен танысып, түсінеді

Бағалау критерийлері

С3 , С4 өсімдіктер жапырағының анатомиясын біледі және түсінеді

Құрылысын анықтап, ажыратады.

С3 және С4 өсімдігін салыстырады.

Өсімдіктердің құрылысын түсініп, дәлелдейді.

Дағдылар

Түсінеді, қарым – қатынас жасайды, талдайды .

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Өз ойларын еркін жеткізе біледі

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Терминмен жұмыс жасайды:

Хэтч- Слэк жолы, мезофилл, көміртек диоксиді, паренхима, ксилема, акцептор, регенерация


Құндылықтарға баулу

Оқушыларды өзіндік және топтық жұмысқа баулу.

Пәнаралық байланыс

Химия

Алдыңғы білім

Фотосинтез. Қараңғы бөлімі.

Сабақ барысы



Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басталуы

Кіріспе. Таныстырылым (7 мин)

-сынып оқушыларымен амандасып,өзімді таныстарамын, сыныпта жағымды орта құрамын. Күндеріне сәттілік тілеймін.

Оқушыларды суреттерді тарату арқылы топқа бөлу.

Қараңғы тобы, Жарық тобы, Өсімдік тобы

-үй тапсырмасын тексеру (3 мин)

«Шындық, жалған» әдісі

  1. Фотосинтез үшін қажетті қосылыстар бұл су мен энергия (шындық)

  2. Энергияны өсімдік айдан алады.( жалған, күннен алады)

  3. Пластидтердің 5 түрі бар.(жалған, 3 түрі бар: хлоропласт, хромопласт, лейкопласт)

  4. Өсімдікке жасыл түс беретін хлофилл пигменті , ол хлоропласт жасушаларында жүреді.(шындық)

  5. Фотосинтез кезеңі екі кезеңге бөлінеді: Қараңғы және жарық кезеңі (шындық)

  6. Фотосинтезді алғаш зерттеушілер Швейцария ғалымдары Ж.Сенебье, Н.Соссюр және неміс химигі Ю.Майер болды. (шындық)

  7. Фотосинтезге қажетті газ ол Азот (жалған, көміртек Диоксиді қажет)

  8. Фотосинтез үрдісі кезінде глюкоза түзіледі (шындық)

  9. Көміртек диоксиді жапыраққа саңылаулар арқылы кіреді (шындық)

  10. Фотосинтез үрдісі лейкопластарда жүреді (жалған , хлоропласта жүреді)


Тақырыпқа қатысты суреті беріледі, оқушылар бір-біріне сұрақтар қойып, жауап беріп, жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды.

Сабақтың тақырыбы тақтаға, дәптерге жазылады.






Интерактивті тақта, Суреттер,

Слайд

Ортасы

Негізгі бөлім

Тақырыпқа талдау жасауға бағыт беру (топтық жұмыс) (27 мин)

1 тапсырма:

Мәтінмен танысу; (2 мин)

2 тапсырма:

Берілген тақырып бойынша Жарнама ұйымдастыру.

(жасау, қорғау) (10 мин)

І топқа- Жапырақ ұлпасының қызметі

ІІ топқа – С4 жолымен фиксациялайтын өсімдік жапырағының қызметі

ІІІ топқа- С3 жолымен фиксациялайтын өсімдік жапырағының қызметі


3тапсырма: «Есте сақта!» әдісімен терминдерді дәптерге түсіру. (5мин)


Тақырыпты слайд арқылы оқушыларға түсіндіру.







Кітап, дәптер, стикерлер, презентация,












Аяқталуы

Бекіту.

Анограмма әдісі арқылы сөздерді құрастырып, сөйлемді анықтау

1 топ: леамсиК ажсшуа абарақылрғы қалың, өлі жасушалардан тұрады.

(Ксилема жасуша қабырғалары қалың, өлі жасушалардан тұрады)

2 топ : кішішгӨт қрошта семакли, флоэма , механикалық ұлпадан тұрады.

(Өткішгіш шоқтар ксилема, флоэма , механикалық ұлпадан тұрады.)

3 топ : оамэлФ зүгіс ріәзітд ткеітеүлшр мен паренхималық жасушалардан тұрады.

(Флоэма сүзгі тәрізді түтікшелер мен паренхималық жасушалардан тұрады.)

Бағалау.Оқушылар өздерін бағалау парағы бойынша бағалайды. Белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау. Деңгейіне сәл жетпеген оқушыларды ынталандыру.


Рефлексия (кері байланыс)

«Алақан» әдісі арқылы


Бас бармақ – керемет әрі қызықты болды!

Екінші бармақ – осыған көңіл бөлу керек.

Ортаңғы бармақ– маған ұнаған жоқ.

Төртінші бармақ – бұл жерде орта...

Кішкентай бармақ– маған жеткіліксіз болды...

Үйге тапсырма: §19-20. Түсті металлургия тақырыбын қайталау, кестені толтыру.

Интерактивті тақта











Стикерлер, Интерактивті тақта














Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
18.03.2024
749
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі