Күні: | Пәні:Қазақстан тарихы | Сыныбы: 7 | Пән мұғалімі:Гумарова Б.О |
Сабақтың тақырыбы: | Х-ХІІІ ғ. басындағы Қазақстан территориясындағы саяси үдерістер |
Оқу мақсаты | 6.3.1.7-ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының негізгі және жанама себептерін анықтау |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: Ортағасырлық мемлекеттердің ыдырау себептерін біледі.Оқушылардың басым бөлігі: ортағасырлық мемлекеттердің ыдыраудағы жанама себептерін анықтайды Кейбір оқушылар: Х-ХІІІ ғасырлар аралығында болған өзгерістер туралы ойларын тұжырымдайды. |
Бағалау критерийлері |
-Дамыған орта ғасырлық мемлекеттердің ыдырау себептерін біледі.-Дамыған орта ғасырлық мемлекеттердің ыдырауының жанама себептерін біледі.
|
Тілдік мақсат | Тілдік дағдылар:Ерте және орта ғасырлық мемлекеттерАрнайы пәндік лексика мен терминология:әлеуметтік топ,мүліктік теңсіздік,жер иелену түрлеріДиалог құруға арналған пайдалы тіркестер мен фразалар: ортағасырлық мемлекеттердің ыдырау себептері....Талқылауға арналған сұрақтар:орта ғасырлық мемлекеттердің ыдырауының маңызын анықтайды |
Құндылықтарды дарыту | Түркі тілдес мемлекеттермен тіл мен мәдениет, тарихтың ортақтығы екендігін бойларына сіңіру |
Пәнаралық байланыс | География – табиғат байлықтарын игеруДүние жүзі тарихы-жер көлемін арттыру |
АКТ қолдану дағыдылары |
Бейнематериал Сілтеме: ютуб https// yandex.kz. |
Алдыңғы оқу/Бастапқы білім | Х-ХІІІ ғ. басындағы Қазақстан территориясындағы саяси үдерістер |
Саралау | Оқушыларға суретті тапсырмалар беруде(,диалог жəне қолдау көрсету),Топтық жұмыс жасауда.Қарым-қатынас формалар бойынша саралау |
Бағалау | Ортағасырлық мемлекеттердің ыдырау себептерін біледі. Ортағасырлық мемлекеттердің ыдыраудағы жанама себептерін анықтайды Х-ХІІІ ғасырлар аралығында болған өзгерістер туралы ойларын тұжырымдайды |
Сабақ кезеңдері: | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | Ресурстар | Бағалау |
Сабақтың басы. 10 минут | Психологиялық ахуал туғызамын Оқушылардың көңіл күйін,ынтасын жақсарту. «Мен саған сенемін»Әуен ойнап тұрады..
1қадам«Миға шабуыл» Мақсатым ой қозғау , сабақтың тақырыбын анықтау.«Молекуланың ыдырауы процесі»«Кластер әдісі»Сөздер арқылы топқа бөлу:МәдениетЭкономикаСаясатШауашылық | Шеңбер құрып, бір- бірінің көздеріне қарап тұрады. «Мен саған сенемін …» өйткені сен жақсы адамсың,мен досымсың, кластасымсың, көршімсің,т.б
«Молекуланың ыдырауы процесін көру арқылы оқушылар сабақтың тақырыбын анықтайды.
Оқушылар сөздерді оқиды.1.Өз ойларын білдіреді.2.топқа бөлінеді | Суреттер, үлестірме қағаз |
Мадақтама.Оқушылардың айтқан ойларын бағалаймын.
|
Сабақтың ортасы15 минут | «Ашық микрофон әдісі» мақсатым.Әр оқушынға жауапкершілікті сездіру,топ ішінде өзін реттеу.Барлық топтарға сұрақОрта ғасырдағымемлекеттердің ыдырауына не себеп болды? Мәтінді оқи отырып әр топ өзіне берілген мемлекеттің ыдырауын түсіндіреді | Х-ХІІІ ғасырларда өмір сүрген мемлекеттердің ыдырау себептерін анықтау:1-топ. Мәдениет.Қарахан2-топ. Экономика.Найман-жалайыр3-топ. Саясат.Қыпшақ4-топ. Шаруашылық.Қарақытайлар.Ортақ сұрақ: Х-ХІІІ ғасырларда өмір сүрген мемлекеттердің ортақ ыдырау себептері қандай? Себептерді негізгі және қосалқы себептерге жіктеңіз. |
| Смайлтер арқылы бағалау |
Сабақтың аяғы10мин
| Кесте толтыртам. Мақсатым.Есте сақтау қабілетін қалыптастыру. Әр мемлекеттің өзгеруіне дәлел келтіре отырып кестені толтырады.
| Кесте толтыру.Әр топ өзіне берілген тапсырма арқылы жұмыстанады.Әр топ өзінің мемлекеттеріне байланысты толтырады.
|
| Смайликтер арқылы бағалау.Топтағы әр оқушыға.Өте жақсы.Жақсы.Талпын
|
| Суретпен жұмыс. « Суреттер сөйлейді»Мақсатым.Суреттерді пайдалана отырып, оқушыларды диалогқа түсірем.Жеке,жұппен,топпен жұмыстандырамын. | 3-тапсырма.Х-ХІІІ ғасырларда қоғамдық өмірде орын алған өзгерістердің тізімін жасаңыз
|
|
|
Кері байланыс | Маған үш зат айтБіз бүгін оқып үйрендікБіз жақсы жасай алдықТоп өте жақсы жасай алды
| Оқушылар стикерге жазады.Қызыл-біз бүгін оқып үйрендік.Жасыл-біз жақсы жасай алдық.Сары-топ өте жақсы жасай алдық. |
| Әр оқушы өз ойын жаза отырып,тобын бағалайды. |