Материалдар / Cәнді киім дизайы «Fast cloth» қарапайым геометриялық формалар /панчо,кейп,туника/. Киім және акссесуарлардың заманауи өндірісі
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Cәнді киім дизайы «Fast cloth» қарапайым геометриялық формалар /панчо,кейп,туника/. Киім және акссесуарлардың заманауи өндірісі

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Ақпан 2024
103
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
1300 тг 975 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады




Түркістан облысы.

Шардара ауданы.

«Қызылқұм» ЖББМ КММ

Көркем еңбек пәнінің мұғалімі

Сапарова Айжан Базарбайқызы.








Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Дизайн және технология

3 тоқсан

Мектеп: «Қызылқұм» жббм КММ



Мерзімі:

Мұғалімнің аты-жөні: Сапарова Айжан



Сынып: 9


Қатысушылар саны:


Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы:

Cәнді киім дизайы «Fast cloth» қарапайым геометриялық формалар /панчо,кейп,туника/.

Киім және акссесуарлардың заманауи өндірісі


Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (Оқу бағдарламасына сілтеме)

9.1.2.1 тарихи және мәдени шығармалардағы қолөнер, дизайн туындыларының материалдарын, түрлерін, бағыттарын салыстырмалы талдау;


Сабақ мақсаттары

-тарихи және мәдени шығармалардағы қолөнер, дизайн туындыларының материалдарын, түрлерін, бағыттарын салыстырмалы талдау;

- шығармашылық ойларды жүзеге асыруда алғашқы және қазіргі ақпарат көздерін мақсатты, өнімді пайдалану.


Сабақ барысы

кезіңдері

Педагог іс-әрекет

Оқушы әрекеті

бағалау

Ресурстар

Сабақ басы









1.Ұйымдастыру кезеңі

Психологтялық ахуал: «Шаттық шеңбері»

. 5-Т ережесі

1.Тәртіп

2.Талап

3.Тазалық

4.Татулық

5.Тыныштық

Жағымды күйге ену.

Сабақта слайдтарды көрсету арқылы сабақ мақсатын, тақырыбын айқындау

«Пончо,туника,кейп көрсетілімі»

Топқа бөлу. (суреттерді құрастыру арқылы)

1-топ «Панчо» 2-топ «Кейп» 3-топ «Туника»

Сынып ішінде талқылау.

-Қалай ойлайсыздар, пончо деген не?

-Пончоны алғаш қай ұлт пайдалана бастады?

-«Кейп» сөзі сіздерге таныс па? Кейп дегеніміз не?

-Бұл киім түрлеріне не тән?


Сәлемдеседі. Бір біріне жақсы тілек айтып, жағымды көңіл-күй қалыптасады.

Сұрақтарға жауап береді.

«Өрмекші» әдісі

-панчо деген не?


-кейп деген не?

- туника деген не?


-қазіргі кезде бұл киім түрлері қалай қолданылады?

- тиімділіктерін ата

Қ.Б мадақтау

Өзін-өзі бағалау

Видео https://youtu.be/GVvP2uAtUn8

Топқа бөлу кескін қағаздары


Сабақ ортасы


Білім – жаныңдыкі,

Сәнді киім – тәніңдікі.


Адам баласына жыртықсыз, кірсіз, сыпайы киініп, һәм ол киімін былғап, былжыратып кимей, таза кимек - дұрыс іс.

(Абай)

Адамның ниеті қалай ақ болса, ойын арамдық пен жамандықтан қорғаса, құлақты өтіріктен, өсектен сақтаса, қолды қалай таза ұстаса дәл солай киімін де таза ,ұқыпты, жинақы киіну керек.

Сән жеке адамның өзін ерекшелеп көрсетуіне мүмкіндік береді. Дұрыс таңдалған киім үлгісі өзіндік имидж қалыптастырады.

Іші-сырты үйлесімділік тапқан адам киім арқылы өзін таныта алады.



Үлгі - дизайн – design Әшекей – аксессуар – accesory

Fast cloth – тез дайындалатын киімдер

Жаңа мәлімет:

Модельерлер XX ғасырдың 60-шы жылдарында

Оңтүстік Америка киімінің осы дәстүрлі атрибутын үлгі

қылып алды. Пончоның заманауи нұсқасының алғашқы түпнұсқасымен ортақ белгілері қалмады. Мүмкін, өзгерме-

гені тек басқа арналған орны және жеңдердің болмауы

сақталған.

Кейпті әрдайым пончомен шатастырады. Ағылшын тілінен аударғанда «cape» - бұл жамылғының дәл өзі. Кейптің

ерекшелігі қарапайым жеңдердің орнына иықтың нақты

сызығы және қол кесіктері. Ол Викториан Англиясында

пайда болды, ал уақыт өте келе бүкіл әлемге тарады.

Модельерлер кейп 20-шы және 60-шы жылдардың сәнді көріністерінде, сондай-ақ соңғы бірнеше жылдар бойы

пайдаланып келеді..


Тапсырма. Талдау

Оқушылар топтарда кейп пен пончоның суреттерін өз бетінше қарап, олардың тиімділігі мен тиімсіздігін, ыңғайлылығы мен ыңғайсыздығын талдайды. Оқушылар постер ресімдейді.

Соңында оқушылар бүкіл сыныпқа таныстырады және пікірлерімен бөліседі.

Практикалық бөлім.

Оқушылар топтарда көркем материалдарды пайдалана отырып, ежелгі пончо және қазіргі заманғы Кейп үлгісін жасайды.

Оқушылар өз жұмысын таныстырады.

Талдау

Оқушылар топтарда кейп пен туника және пончоның суреттерін өз бетінше қарап, олардың тиімділігі мен тиімсіздігін, ыңғайлылығы мен ыңғайсыздығын тауып «Бір минуттық әңгіме» тәсілі арқылы талдайды, пікірлерімен бөліседі. Ойларын ортаға салады.

Кейп пончо туника

-сәнді киім жасауда дизайн түрлерінің ерекшеліктерін көрсетеді.;

-Сәнді киім дизайнындағы түрлі стильдерді, материалдары мен әдіс-тәсілдерді талдайды;

- шығармашылық ойларын жүзеге асырады.

Дискриптор

Қолданатын материалдарды анықтайды;

Стильдердің ерекшеліктерін ашады;

Графикалық сызбасын дайындайды;

Геометриялық формалардан құралған сәнді киімдерді салыстырады.


Видео

2https://youtu.be/M_iPmL_9Mc



фломастер, маркерлер

«Кластер»

Суреттер, ватман қағазы, «Конверт- ақпарат көздері» -

Қағаз, түрлі түсті қарындаш, фломастер және т.б



Сабақ соңы



Кері байланыс .«Плюс-минус-қызықты» тәсілі


плюс


минус

қызықты






Оқушылар өз сыныптастарының тапсырманы қаншалықты жақсы орындағаны туралы ауызша пікір айтады.




өзара бағалау


Бағалау парағы

«Плюс-минус-қызықты» тәсілі






































































































Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!