Пәні: Химия
|
Бөлім: Органикалық химияға кіріспе |
Мектеп: Еңбекшіқазақ ауданы «Қорам орта мектебі КММ» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Алиева Жайна Батаевна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10а |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Циклоалкандар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
10.4.2.12 циклоалкандардың гомологтық қатарын, құрлысын, физикалық, химиялық қасиеттерін білу;
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Циклоалкандардың гомологтық қатарын, құрлысын, физикалық, химиялық қасиеттерін меңгереді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Циклоалкандардың гомологтық қатарын айтады; Циклоалкандардың бастапқы өкілдерінің құрылымдық модельдерін жасайды; Физикалық, химиялық қасиетерін сипаттайды; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті. «Достық торы». Топқа жағымды ахуал туғызу. Топқа бөлу. Геометриялық фигураларды таңдау арқылы топқа бөлінеді.
|
Жағымды психологиялық ахуал қалыптасады. Қатысушылар шеңбер құрып тұрады. Жүргізуші тоқыма жіпті бір саусағына іліп алып, өзі қалаған оқушыға лақтырып жылы лебізін білдіреді. Оқушыны ынталандыру, белсенділігін арттыру Фигураларды таңдай отырып топқа бөлінеді. 1 топ: Үшбұрыш 2 топ: Тіктөртбұрыш 3 топ: Көпбұрышты |
ҚБ. Мадақтау сөздер |
Оқушылар фигураларды таңдау арқылы топқа бөлінеді http://novye-deti.ru/treugolnik
https://shkolnaiapora.ru/question/razrezh-pyatiugolnik
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин
Жаңа сабақ 10 мин
5 мин
5 мин
5 мин
5 мин |
Алдыңғы білімді қайталау. Оқыту түрі: жеке жұмыс. Оқыту әдіс тәсілі: Ой қозғау 1.Қаныққан көмірсутектер қандай жалпы қасиеттерге ие? 2.Этан хлордың артық мөлшерімен әрекеттескенде түзілетін барлық өнімдерді жазыңыз. Дағды: жаңа білімді меңгеруге алдыңғы білімді қолдану
Циклоалкандар (циклопарафиндер) - құрамында үш немесе оданда көп көміртек атомдары кіретін циклді қаныққан көмірсутектер. Циклоалкандардағы барлық көміртек атомдары sp3- гибридтенген күйде болады. Циклоалкандардың жалпы формуласы: CnH2n. Қарапайым өкілдері циклопропан C3H6 ,циклобутан C4H8 , циклопентан C5H10 ,циклогексан C6H12. Видео көрсетілім көрсету ұсынылады. Видео бойынша топтық жұмыс ұйымдастырылады.(циклопарафиндер)-құрамында үш немесе оданда көп көміртек атомдары кіретін циклді қаныққан көмірсутектер.
1 тапсырма. Оқыту түрі: топтық жұмыс. Оқыту әдіс-тәсілдері: «Тыңдайтын үшбұрыш» әдісі Джонстонның үшбұрышын пайдаланып, циклоалкандардың гамологтық қатары бойынша анықтайды. 1топ.Циклопропан 2топ.Циклобутан 3 топ.Циклопентан
Химиялық үшбұрыш
Микроскопиялық Символдық аспект аспект Мақсатқа оралу: Циклоалкандардың гамологтық қатарын анықтайды.
2тапсырма. Оқыту түрі: Жеке жұмыс Оқыту әдіс-тәсілдері: «Ойлан, жұптас бөліс» әдісі. Дағды: оқу,есте сақтайды Мақсатқа оралу: Циклоалкандардың бастапқы өкілдерінің құрылымдық модельдерін жасайды Циклоалкандардың бастапқы өкілдерінің құрылымдық модельдерін сипаттайды.;
ЕББҚ: «Зерттеу» әдісі арқылы циклоалкандардың алғашқы мүшесінің физикалық қасиетін сипаттап,шарөзекті моделін анықтайды. Оқушының қажеттілігіне мүмкіндік беретін тапсырма
Мақсатқа оралу: Физикалық қасиетін сипаттайды және шарөзекті моделін құрастырады. Оқыту түрі: Жеке жұмыс. 3 тапсырма. Оқыту түрі: Топтық жұмыс. Оқыту әдіс-тәсілдері: «Теңдеуді аяқтау» Дағды: оқу,есте сақтау қабілеттері дамиды. Циклоалкандардың физикалық, химиялық қасиетін сипаттау C C C Мақсатқа оралу: Физикалық, химиялық қасиетерін сипаттайды;
4 тапсырма. Ф.С. Оқыту түрі: Жұптық жұмыс Оқыту әдіс-тәсілдері: «Бірге ойлаймыз» әдісі Циклоалкандар мұнайлар құрамында ерекше орын алады.1880 жылы Морковников пен Оглобин Баку мұнайының құрамында циклді құрылысты көмірсутектер қатары бар екенін анықтады. Олар циклопентан, циклогексан, метилциклопентан және диенді көмірсутектер гамологтарын тапты. Бұл циклопарафиндерді Моркрвников нафтендер деп атады. Нафтендер барлық мұнайлардың құрамына кіреді. Химиялық қасиеттері бойынша нафтендер алкандарға жақын. Олар галогендермен және HNO3- мен реакцияласады, нәтижесінде екінші және үшінші нитро- және галоген- қосылыстары түзіледі. Олар тотығады. Зелинский реакциясы арқылы циклогексан көмірсутектерін дегидрлеп, оған сәйкес ароматты қосылыстар алады. Әзербайжанда шығарылған нафталин мұнайының ерекше физиологиялық қасиеті бар. Ол жартылай нафтен және жартылай поли циклді көмірсутектерден тұрады. Бұл- дүниежүзіндегі емдік қасиеті бар мұнай, тері, бұлшық ет және буын ауруларын емдейді. Тапсырма 1.Гидрлеу реакция нәтижесінде циклобутанды алу. 2. Циклоалкандардың емдік қасиетін сипаттайтын 3 сөйлем құрастыру. 3. Бензолдың кеңістіктік формуласын құру. |
Қаныққан көмірсутектердің қасиеттерін түсінеді, саралайды.
Оқушылар видеоны көре отырып жаңа білім қалыптастырады.
Оқушылар топтық тапсырманы орындайды.
Оқушылар жеке жұмыс орындайды
Дескриптор: -циклопентанның құрылымдық модельдерін құрастырады-1 б - циклогексанның құрылымдық модельдерін құрастырады-1 б - циклооктанның құрылымдық модельдерін құрастырады-1б
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Алиева Жайна БатаевнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Циклоалкандар
Тақырып бойынша 11 материал табылды
ЦиклоалкандарМатериал туралы қысқаша түсінік
Циклоалкандардың гомологтық қатарын, құрлысын, физикалық, химиялық қасиеттерін білу;
Циклоалкандардың гомологтық қатарын айтады;
Циклоалкандардың бастапқы өкілдерінің құрылымдық модельдерін жасайды;
Физикалық, химиялық қасиетерін сипаттайды;
Материалдың қысқаша нұсқасы
Пәні: Химия
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















