Материалдар / d-элементтердің периодтық жүйедегі орны, атом құрылысының ерекшелігі. Қазақстандағы мыс, мырыш, темір, хром және олардың қосылыстарының кен орындары
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

d-элементтердің периодтық жүйедегі орны, атом құрылысының ерекшелігі. Қазақстандағы мыс, мырыш, темір, хром және олардың қосылыстарының кен орындары

Материал туралы қысқаша түсінік
1. Жер қойнауында Менделеев кестесіндегі қанша элемент табылған? 2. Ауыспалы металдардың таралу бойынша орындарын ата 3. Қазақстанда пайдалы қазбалардың қаншаға жуық кен оындары белгілі 4. Мырыштың қанша пайызы Қазақстанда шоғырланған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Мамыр 2023
335
4 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
2500 тг 1875 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім:

10.3 Маңызды d-элементтер және олардың қосылыстары

Педагогтің аты-жөні:

Тумишева Алия

Күні:

07.02.2023

Сыныбы: 10 химия

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

d-элементтердің периодтық жүйедегі орны, атом құрылысының ерекшелігі. Қазақстандағы мыс, мырыш, темір, хром және олардың қосылыстарының кен орындары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

  • 10.2.1.18 атом құрылысы негізінде d-элементтердің периодтық жүйедегі орнын түсіндіру;

  • 10.4.1.7 Қазақстандағы мыс, мырыш, темір, хром және олардың қосылыстарының кен орындары атау;

Сабақтың мақсаты:

  • d-элементтердің периодтық жүйедегі орнын және қасиеттерін атом құрылысы негізінде сипаттау

  • Қазақстандағы мыс, мырыш, темір, хром және олардың қосылыстарының кен орындары атау

  • атом құрылысы негізінде d-элементтердің периодтық жүйедегі орнын және электрондық конфигурациясын түсіндіру;


Бағалау критерийі

d-элементтердің периодтық жүйедегі орнын және қасиеттерін атом құрылысы негізінде сипаттайды Қазақстандағы мыс, мырыш, темір, хром және олардың қосылыстарының кен орындары атайды

Атом құрылысы негізінде d-элементтердің периодтық жүйедегі орнын және электрондық конфигурациясын түсіндіреді.



Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.

(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушырмен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.


Қызығушылықты ояту

Психологиялық жағымды климат тудыру .


Өткен сабақтағы үй тапсырмсын еске алу үшін: LearningApp платформасында сәйкестендіру арқылы жеке тапсырма орындайды

Оқыту түрі:Жеке жұмыс

Оқыту әдіс-тәсіл: Сәйкестендіру

Дағды:Шешім қабылдау,шешімін ұсыну





Сәлемдеседі

Смайликтер бойынша амандасу



Жапон әдісімен амандасу

(нейро жаттығу)


Оқушылар өткен сабақтағы алған біліміне сүйене отырып тапсырмаларды орындайды. Ұялы телефонмен QR сканерлепжеке орындайды.

https://learningapps.org/watch?v=ptbnp462v23







Бағалау: ҚБ «мадақтау»

Түрі: Мұғалімнің кері байланысы арқылы

Дағды:білімді қолдану










ДК экраны

Презентация


Топқа біріктіру


«Кино билет»әдісі арқылы оқушыларды топқа біріктіреміз


Оқушылар өзі алған билеттегі топ № қарай орнын тауып сәйкес топпен жұмыс жасайды

1 топ «Темір»

2 топ «Мыс»

3 топ «Мырыш»


Кино билеттер



Қосымша 1

Сабақтың ортасы

6 мин.






































10 минут


Жаңа сабақ:

D блокта орналасқан элементтер туралы сурет көрсету арқылы сұрақтар қою арқылы тақырыпты ашады.




















Жаңа сабақты оқушыларға оқып түсініп келуге үйге берілген. Бастапқы білімдерін анықтаймын.

Оқушыларға өздерін «Социометрия» әдісі бойынша бағалау парағын ұсынамын


Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын таныстыру.

Оқушылармен бағалау критерийлерін талқылау.


Видео көрініс көрсету. Топтық жұмыс

«Түртіп алу» стратегиясы парақшасын оқушыларға береді


Мұғалім түсіндірмесі

Сабақты толыққанды түсіндіріп өтеді, мұғалім оқушыларға керекті информацияны береді және нақты мысалдар арқылы көрсетеді


Оқушылар сурет арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды


«Социометрия» әдісі арқылы оқушылар өздерін 10 балдық шкала бойынша бағалайды

Оқушылар өздеріне бал беріп –бастапқы білімдерін байқап көреді-----


Оқушылар оқу мақсатына сәйкес бағалау критерийлерін анықтайды.


«Түртіп алу» стратегиясы

Оқушылар видеоны мұқият көреді, тыңдайды. Керекті ақпараттарды өзіне түртіп алып отырады.

Келесі сұрақтар бойынша:

  1. Жер қойнауында Менделеев кестесіндегі қанша элемент табылған?

  2. Ауыспалы металдардың таралу бойынша орындарын ата

  3. Қазақстанда пайдалы қазбалардың қаншаға жуық кен оындары белгілі

  4. Мырыштың қанша пайызы Қазақстанда шоғырланған

Оқушылар сол сұрақтардың дұрыс жауабын бос орынға толтырып, басқа топтарға түсіндіреді. Яғни қорытындалайды

https://youtu.be/GIfAUe3W6nc

Оқушылар мұхият тыңдап кері байланыс беріп отырады.

Түсінбеген сұрақтарын қояды

Дағды: есте сақтау, ақпараттарды өңдеу және жүйелеу









ҚБ «мадақтау»

Презентация

Жұмыс дәптерлері


Д элементтерінен жасалған бұйымдардың суреттері

8 мин.

Тапсырма ойын










































































6 минут

Оқыту түрi:Топтық жұмыс

Оқыту әдіс-тәсіл: Квест ойыны

Дaғды:шeшiм қaбылдaу, шeшiмiн ұcыну;.

Тапсырма

  1. тапсырма.Оқушылар квеси ойынын ойнайды. Ол үшін қолындағы билеттегі QR кодты сканерлеу жеткілікті

  1. Көп жауапты сұрақтар: (пульт)

-жоғары тотығу дәрежесіне ие ауыспалы метал оксидтері қышқылдық қасиет көрсетеді.

- қышқылдық қасиеттері төмендеген сайын ауыспалы металдардың тотығу дәрежесі арта түседі.

- қосымша топша элементтерінің барлығы ауыспалы элементтерге жатады.

- металдардың кернеулік қатары бойынша темір, күміс нитратымен орынбасу реакциясына түседі.

- металдардың кернеулік қатары бойынша темір мырыш сульфатымен орынбасу реакциясына түседі.

- ауыспалы металдардың қосылыстары түссіз кристалдар.

Су буымен

2. Массасы 1 грамм техникалық мырышты күкірт қышқылымен өңдегенде түзілген сутек газының көлемі 224мл болса, техникалық үлгідегі таза мырыштың массалық үлесін есептеңіз.


3.Ауыспалы металдар туралы айтылғандардың дұрысын белгілеңіз (бірнеше жауап дұрыс) кітап сөресі

- тек сілтілік қасиет көрсетеді.

- тотығу дәрежелері айнымалы болады.

- ауыспалы металдыр белсенділігі орташа немесе төмен металдар.

- d-деңгейшелері толмаған элементтер ғана ауыспалы болады.

- ауыспалы металдар бос күйінде тотықсыздандырғыш болады.

- ауыспалы металдар сумен әрекеттесіп қопарылыс түзіледі.

Оқыту түрi:Жұптық жұмыс

Оқыту әдіс-тәсіл:

1875тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!