Материалдар / ДАЙЫН ҚМЖ✔ ГЕОГРАФИЯ 7-сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ДАЙЫН ҚМЖ✔ ГЕОГРАФИЯ 7-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Дүниежүзі халықтарының тілдік әулеттері мен топтары.География 7-сынып.?
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Ақпан 2024
88
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқамерзімді жоспар
№10-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары.
Бөлім:
4. Әлеуметтік география
Педагогтің аты-жөні:
Нарбаева Нұрсәуле Сәденқызы
Күні:
10.02.2021жыл
Сыныбы:
Қатысушылар саны: 25
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары.
Оқу бағдарламасына
7.4.1.1 -дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін
сәйкес оқу мақсаты
түсіндіреді
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар үшін:
Дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін атап
бере алады.
Көпшілік оқушылар үшін:
Дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін
түсіндіре алады.
Кейбір оқушылар үшін:
Дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін біледі
Құндылықтарға баулу:
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Қоғамымыздағы
ұлттық бірлік,бейбітшілік пен келісім», «Жалпыға бірдей еңбек
қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда
шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық
сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі
артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық
патриотизм және азаматтық жауапкершілікке
деген дағдысы
қалыптасады.
Сабақтың барысы:
Сабақ
Педагогтің ісОқушының ісБағалау
Ресурстар
кезеңі/Уақыты
әрекеті
әрекеті
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі:
Қызығушылықты Оқушылар бір-бірімен үш тілде (қазақ, орыс, ағылшын) сәлемдесу арқылы
ояту
жағымды ахуал қалыптастыру.
7 мин.
Мақсаты: оқушылар бойында тілге, ұлтқа деген құрметтеу сезімін ұялату,
тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды
қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.

Жаңа сабаққа
кіріспе

Тиімділігі: оқушыны бір-бірімен сәлемдесу арқылы жақындастырады, көңіл
күйін көтереді, тілдерді жақсы меңгергендігін дәлелдейді.
«Миға
1.Қандай тілді ана Мақсаты: Жылдам
Қалыптасты
шабуыл» әдісі
тілі деп атайды?
әрі функционалды
рушы
арқылы жаңа
2. Дүниежүзінде
түрде сыни ойлануды бағалау: Өз
тақырыптың
ең көп таралған
дамыту.
ойын дұрыс
мағынасын ашу
тілді атаңдар?
Тиімділігі:
мағынада
мақсатында
3.Қазақстан
оқушының танымдық білдіріп,
оқушыларға
халықтарының
дағдысы артады.
талқылауға
жалпылама
тілдері күні қашан Сонымен қатар
белсенділікпе
төмендегі
және қай күні
оқушыға сабақтың
н қатысқан
сұрақтарды қоя
жарияланды?
өмірмен байланысын оқушыға
отырып, әр
көрсетеді және
«Жарайсың!»
оқушы өзінің
сабақтың тақырыбы
деген
ойымен бөліседі.
мен мақсатын
мадақтау
Өзгенің пікірін
анықтауға мүмкіндік сөзімен
толықтырады.
береді.
ынталандыру
Саралау: Бұл жерде .
Оқушылар
саралаудың «Диалог
сұрақтарға
және қолдау

жауап беріп,
өзара ұжымдық
талқылау
жасағаннан кейін
мұғалім
оқушыларға
сабақтың
тақырыбы,
мақсатымен
таныстырады.
Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу.
26 мин.

Оқулықтағы жаңа
сабақтың мәтінін
оқуға тапсырма
береді

Тапсырмалар
айдарындағы 1тапсырманы
орындатады,
бақылайды,
мысал, үлгі
көрсетеді.
Тапсырмалар
айдарындағы 2тапсырманы
орындатады,
бақылайды,
мысал, үлгі
көрсетеді.

Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
7 мин.

«Жалғастыру»
әдісі бойынша
мұғалім сабақты
қорытындылау
мақсатында
оқушылардың
сабаққа деген
көзқарасын,

Оқулықты оқып
танысып шығады.
Негізгі
ұғымдармен
танысып, өз
дәптерлеріне
жазып алады:
этнолингвистикал
ық
классификация,
тіл, тіл әулеті, тіл
топтары, этнос,
халық, ұлт. Осы
сөздерді жазып,
мағынасын
түсіндіреді.
1-Тапсырма
Берілген тілдердің
дүниежүзінде
таралуын кестеге
толтырады:
Қытай, нивх,
ағылшын, кет,
орыс, баск,
испан, юкагир.
2-Тапсырма
1.Берілген
кестедегі бос
орындарды
оқулықтағы
кестелердегі
мәліметтерді
пайдаланып,
халықтардың
этнолингвистикал
ық жіктелуі
бойынша
толықтыр.
Қолданылуы:
Пәнаралық
байланыс ретінде
М.Мақатаевтың
90 жылдығына
орай «Үш
бақытым »
өлеңін

көрсету» тәсілі
көрінеді. Дұрыс
мағынада жауап
беруге бағыттау
мақсатында кейбір
оқушыларға ашық
сұрақтар, ал кейбір
көмек қажет ететін
оқушыларға
жетелеуші сұрақтар
қойылады.
Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
Дүниежүзі
халқықтарының
этнолингвистикалық
жіктелінуін
сипаттайды.

Дескриптор:
Жалпы - 4 балл
1.Берілген тілдердің
ішінен кең таралған
және оқшау тілдерді
бөліп жазып шығады.

Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
Қазақ халқы мен
тибеттіктердің тіл
әулеті мен тіл тобын,
роман тіл тобының
тіл әулеті мен
халқын,
үндіеуропалық тіл
әулетіне жататын тіл
тобы мен халқын
табады.
Мұғалім
оқушыларды «Бас
бармақ» әдісі
арқылы бағалайды.
Жарайсың!
Жақсы!
Талпын!

Тақырыпқа
байланысты
интернет
көздерін
пайдаланады.
7-сынып
оқулығы.

7-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері.

7-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері.

рефлексиясын
тыңдайды.
Мақсаты:
Оқушыны
жылдам ой
қорытуға баулу.
Тиімділігі:
Оқушылардың
логикалық
ойлауы дамиды,
жылдам ой
түйіндейді.
Үйге тапсырма:

«3деңгейлік
тапсырма » әдісі
арқылы беріледі

жалғастырып
оқуды
тапсырамын.
Бүгінгі тақырыпқа
сәйкес
келгендіктен
оқушылардан
сұраймын. Халық.
Тіл.Отан.

1)А деңгей
тақырыпты оқып
мазмұндау
2)В деңгей
Қазақстан халқы
Ассамблеясы
туралы мәлімет
жазу
3)С деңгей
көпұлтты елдерге
мысал келтіру.
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек
Бағалау. Сіз
қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті
оқушылардың
оқушылардың
алдына
қандай материалды игеру
тапсырмалар қоясыз?
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлап
отырсыз?
«Диалог және қолдау көрсету»,
«Мадақтау сөзі»
«Тапсырма», «Жіктеу».
әдісі

Сонымен қатар 1-10
баллдық жүйе
бойынша
оқушылардың
сабаққа қатысу
белсенділігі бойынша
бағаланады.

Дескриптор:
оқушылар жеке және
жазған қосымша
мәліметтерінің
маңыздылығы мен
ауқымдылығына
қарай бағаланады.

Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау

Денсаулық сақтау технологиялары.
Сабақта сергіту жаттығулары мен
белсенді жұмыс түрлерін
қолданамын.
Осы сабақта қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің
тармақтары орындалады.

Саралау тапсырмаларды іріктеуді,
белгілі бір оқушыдан күтілетін
нәтижені, оқушыға жеке қолдау
көрсетуде, оқу материалы мен
ресурстарды оқушылардың жеке
қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді
қамтиды.
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен
нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2:

Бөлім:
Педагогтің аты-жөні:
Күні:
Сыныбы:
Сабақтың тақырыбы:
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты
Сабақтың мақсаты:

Қысқа мерзімді жоспар
№10-са
4. Әлеуметтік география
Нарбаева Нұрсәуле Сәденқызы
10.02.2021жыл
Қатысушылар саны: 25
Қатыспағандар саны:
Дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары.
7.4.1.1
-дүниежүзі
халқықтарының
этнолингвистикалық
жіктелінуін түсіндіреді
Барлық оқушылар үшін:
Дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін атап
бере алады.
Көпшілік оқушылар үшін:
Дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін
түсіндіре алады.
Кейбір оқушылар үшін:
Дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін біледі

Сабақтың барысы:
Сабақ
Педагогтің ісОқушының іс-әрекеті
Бағалау
кезеңі/Уақыты
әрекеті
Сабақтың басы (Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
Қызығушылық 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.
ты ояту.
2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
7 мин.
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау
дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық
оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі
артады.
Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы
жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді.
Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында
мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.
Жаңа сабаққа (Ұ) «Миға
1. Қазақстан
Мақсаты: Жылдам
кіріспе
шабуыл» әдісі
Республикасында
әрі функционалды
арқылы өткен
Қазақстан халқы
түрде сыни
тақырыппен жаңа Ассамблясы қашан
ойлануды дамыту.
сабақты
құрылды?
Тиімділігі:
байланыстыру
2. Алтай тіл әулеті
оқушының
мақсатында ой
қандай топтарға
танымдық дағдысы
қозғау
бөлінеді?
артады. Сонымен
сұрақтарын
3. Бірде-бір тіл тобына қатар оқушыға
ұжымдық
жатпайтын тілдерді
сабақтың өмірмен
талқылау.
атаңдар?
байланысын
Оқушыларға
көрсетеді және
жалпылама
сабақтың тақырыбы
төмендегі
мен мақсатын
сұрақтар және
анықтауға
жаттығу түрлері
мүмкіндік береді.
беріледі. Әр
Саралау: Бұл
оқушы өз оймен
жерде саралаудың
бөліседі.
«Диалог және
Жаттығу
қолдау көрсету»
жасайды.
тәсілі көрінеді.
Дұрыс мағынада
жауап беруге
бағыттау
мақсатында кейбір

Ресурстар
ДК экраны

Қалыптаст
ырушы
бағалау: Өз
ойын дұрыс
мағынада
білдіріп,
талқылауға
белсенділік
пен
қатысқан
оқушыға
«Жарайсың!
» деген
мадақтау
сөзімен
ынталандыр
у.

Оқушылар
сұрақтарға
жауап беріп,
өзара ұжымдық
талқылау және
дене
жаттығуларын
жасағаннан кейін
мұғалім
оқушыларға
сабақтың
тақырыбы,
мақсатымен
таныстырады.
Сабақтың
Оқулықтағы жаңа
ортасы
сабақтың мәтінін
Мағынаны ашу. оқуға тапсырма
26 мин.
береді

Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
7 мин.

оқушыларға ашық
сұрақтар, ал кейбір
көмек қажет ететін
оқушыларға
жетелеуші сұрақтар
қойылады.

Оқулықты оқып
танысып шығады.
Тірек сөздермен
танысып, өз
дәптерлеріне жазып
алады.

Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1. Дүниежүзі
халқықтарының
этнолингвистикалы
қ жіктелінуін
сипаттайды.

Тапсырмалар
айдарындағы 1тапсырманы
орындатады

1-Тапсырма
Тіл тобы және
этниклық шығу тек
ұғымдарының
арасындағы
айырмашылықтарды
түсіндіреді.

Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1. Тапсырманы
орындайды,
түсіндіреді.

Тапсырмалар
айдарындағы 2тапсырманы
орындатады

2-Тапсырма
1. Саяси картаны
пайдалана отырып,
бір ұлтты, екі ұлтты
және көп ұлтты
елдерді кескін
картаға түсіреді.
Оқушылар бүгінгі
сабақтың мақсаты,
тақырыбы бойынша өз
ойын айту арқылы
сабаққа қорытынды
жасайды.

Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1. Карта мен жұмыс
жасайды

«Еркін
микрофон»
әдісі. Мұғалім
сабақты
қорытындылау
мақсатында
оқушылардың
сабаққа деген
көзқарасын,
рефлексиясын
тыңдайды.
Мақсаты:Оқушы
алған білімін

Мұғалім
оқушыларды
«Жапондық
бағалау» әдісі
арқылы бағалайды.
Яғни «Дұрыс
келісемін»,
«Толықтырамын,
басқа көзқарасым
бар», «Менің
сұрағым бар».
Сонымен қатар 110 баллдық жүйе
бойынша
оқушылардың

Тақырыпқа
байланысты
интернет
көздерін
пайдаланып
дүниежүзі
халқықтары
ның
этнолингви
стика
туралы
видеоролик
көреді.
ДК экраны
7-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері.

ДК экраны
7-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері.

саралай білуге
дағдыланады.
Тиімділігі:Тақыр
ып бойынша
оқушылардың
пікірін
анықтайды.
Жинақталған
деректердің
құнды болуын
қадағалайды.
Саралау: Бұл
кезеңде
саралаудың
«Қорытынды»
тәсілі көрінеді.

сабаққа қатысу
белсенділігі
бойынша
бағаланады.
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!