Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Дара жарнақты және қос жарнақты өсімдіктер
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тірі ағзалардың көптүрлілігі Күні: Сынып: 8 |
Мектеп: Жаңажол ОЖББМ Мұғалімнің аты-жөні: Нуржанова Гулхат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: Дара жарнақты және қос жарнақты өсімдіктер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.1.3 Даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай ажырату. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар қолданады: Мәтінді оқып, тапсырма жеке орындайды Өсімдік атауларын семантикалық картаға толтырады Видеоролик қарап, сұрақтарға жауап береді. Талқылауға арналған тармақтар: Дара жарнақты дегеніміз... Қосжарнақты өсімдіктер дегеніміз... Тамыр типтері бойынша ... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыс |
География- өсімдіктердің географиялық таралу аймағы; бейнелеу өнері- өсімдіктер суретін салу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Дара жарнақты және қос жарнақты өсімдіктердің тамырының, тұқымының ерекшеліктерін түсіндіру, сипаттау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин
|
Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру Оқушылар ортаға шығады, «Сиқырлы гүл» мұғалім қолындағы гүлді қасындағы оқушыға жақсы тілек айтып ұсынады, гүл сағат тілімен айналып бастапқы адамға келгенше бір –біріне тілек айту аяқталады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 15 мин
|
Сабақтың тақырыбын ашу үшін оқушыларға күріш тұқымымен қияр тұқымын әкеліп көрсету. Айырмашылықтарын айттыру. ҚБ мұғалім мадақтау Мәтінмен жұмыс. Оқулықпен жұмыс 1. «Серпілмелі сауал» сұрақтар А деңгейіндегі тапсырмалар 1.Дара жарнақты өсімдіктер дегеніміз? 2. Қос жарнақты өсімдіктер дегеніміз? В деңгейіндегі тапсырмалар 1. Дара жарнақты өсімдіктердің жапырақтарының жүйкеленуі мен типтері? 2. Тамыр жүйесінің типтері? С деңгейіндегі тапсырмалар 1. Дара жарнақты тұқымының құрлысының ерекшеліктері? 2. Қос жарнақты өсімдікттердің құрлысы, мысал келтіру? Дискриптор: Білім алушы: А деңгейіндегі тапсырманың 1. Дара жарнақты өсімдіктердің туралы біледі 2. Қос жарнақты өсімдіктердің анықтамасын біледі В деңгейіндегі тапсырманың 1. Дара жарнақты өсімдікттердің жапырақттарының жүйкеленуі мен типтерін анықтайды. 2. Тамыр жүйесінің типтерін атайды. С деңгейіндегі тапсырманың 1.Дара жарнақты өсімдіктердің құрлысының ерекшеліктеріне сипаттама береді. 2.Қос жарнақты өсімдіктердің құрлысын сипаттап береді. ҚБ Бас бармақ әдісі 2 . «Анықта» әдісі Төменде берілген суретті пайдаланып дара жарнақты және қосжарнақты өсімдіктердің құрлысының ерекшеліктерін сипаттайды. Қос жарнақты тұқымның құрлысының ерекшеліктері
1 2 3 4 5 Дара жарнақты тұқымның құрлысының ерекшеліктері
1 2 3 4 5
Дискриптор: Дара жарнақты және қос жарнақты өсімдіктердің құрлысын сипаттайды. ҚБ Қол шапалақтау 3 Қалыптастырушы бағалау А және В класындағы өсімдіктерді ажыратыңыз
А В
Дискриптор: Ажәне В класындағы өсімдіктердің айырмашылықтарын анықтайды. ҚБ Жарайсың
|
Электрондық оқулық, Таратпа ресурстар, оқулық, түрлі түсті қаламдар, сызғыш
Биология 8-сынып оқулық
Қалыптастырушы бағалау
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті 2 мин |
«Көңілді күн»
|
Оқушылар би билеп сергіп қалады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
15 мин.
Кері байланыс 3мин |
№4 Зертханалық жұмыс Дара жарнақты және қос жарнақты өсімдіктер кластарының белгілерін зертеу. Жұмыс мақсаты: нақты өсімдіктің қандай класқа жататынын анықтауды үйрену. Құрал-жабдықтар: дара жарнақты және қос жарнақты өсімдіктердің өкілдерінің ірі тұқымдарының жиынтығы мен кеппеөсімдік материалдары. Жұмыс барысы: 1.Берілген өсімдіктердің тұқымдарын қараңдар, олардың қабығын алып тастаңдар. Оларды екі жарты бөлікке бөлуге бола ма? Анықтаңдар. 2.Берілген өсімдіктердің әрқайсысының кеппеөсімдігін қараңдар. 3. Жапырақ, тамыр жүйесінің типі, жүйкелену типі сияқты құрлысын анықтаңдар. 4. Гүлдерінің құрлысына қараңдар.Гүл бөліктерін санаңдар.Тостағанша жапырақшалары бар ма? 5.Жасаған бақылаулар негізінде гүлді өсімдіктердің гүлді өсімдіктердің белгілі бір класқа жататыны туралы қорытынды жасаңдар. 6.Гүлді өсімдіктердің екі класының негізгі айырмашылықтарын белгілеп кестені дәптерге сызып алып толтырыңдар.
Қорытынды: қарастырған өсімдіктердің кластарын дұрыс анықтағандарыңды дәлелдендер. Бағалау критерийі: Өсімдіктердің қандай класқа жататындығын анықтай алады. Дискриптор: 1. Өсімдіктердің тұқымын қарап, қабығын алып екі бөлікке бөліп анықтайды. 2.Өсімдіктердің тамыр жүйесінің типі, жүйкеленуі құрлысын анықтайды. 3.Гүлді өсімдіктердің айырмашылықтарын белгілеп кесте толтырады. ҚБ жапондық әдіс «Семаникалық карта » әдісін барлық оқушылар тапсырманы орындайды. Семантикалық карта
Дискриптор: Дара жарнақты және қосжарнақты өсімдіктерді ажырата алады. Білім алушы термин сөздерді үш тілде айтып, жаза алады. Қ.Б Бағдаршам әдісі
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, өз ойларын білдіреді. 3 (үш қызықты нәрсе) 2 ( екі есте қалғаны ) 1 (бір ұсыныс ) |
Таратпа қағаздар, қалам
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және техника қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдысының білу, түсіну деңгейі бойынша А деңгейіндегі оқушылар дара жарнақты және қос жарнақтылар класының құрлысын біледі.
|
Сабақ барысында оқушылар өз-өздерін қалыптастырушы бағалау қол шапалақтау, жарайсың, басбармақ , бағдаршам, жапондық әдісі арқылы бағаланады. |
Сынып бөлмесінің тазалығын сақтау,зертханалық жұмыс орындау барысында кедергі келтірмей жұмыстанады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия: Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарыңыздан ауытқу болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау:
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты)?
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді(оқу мен оқытуға қатысты)?
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері – қиыншылықтары туралы нені анықтадам, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|