Материалдар / Дәрігердің қабылдауында

Дәрігердің қабылдауында

Материал туралы қысқаша түсінік
Шағын көлемді мәтіндердің мазмұнына жоспар құру, соған сүйеніп баяндау.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Желтоқсан 2017
2411
3 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні: қазақ тілі

Мектеп: №14 мектеп-гимназиясы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Капанова Марьям Есентаевна

Сынып: 5

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Дәрігердің қабылдауында

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

О4. Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау.

А4. Шағын көлемді мәтіндердің мазмұнына жоспар құру, соған сүйеніп баяндау.

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың барлығы орындай алады:

Мәтінді баяндай алу.

Оқушылардың көбі орындай алады:

Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау.

Оқушылардың кейбірі орындай алады:

Мәтінге жоспар құрай алу .

Бағалау критерийі

-Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасайды.


Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Пациент, тіс жегі (кариес), науқас, оташы, тіс күтімі.

Құндылықтарға баулу

Ынтымақтастыққа, азаматтыққа, жауапкершілікке, тазалыққа, салуатты өмір салтын сақтауға, құрметке баулу.

Пәнаралық байланыс

Биология

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Денсаулық туралы түсініктері бар, денсаулық жайлы мақал-мәтелдер біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут













3 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі.

- Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында тренинг өткізу. Оқушылар шаттық шеңберін құрады.

Мұғалімнің сөзі: – Балалар, айналамызда көңіл-күйі көтеріңкі, жақсы адамдардың болғанын бәріміз ұнатамыз. Ендеше қол ұстасып, бір-бірімізге жақсы көңіл-күй мен саулық тілейік.

Кел, балалар, күлейік!

Күлкіменен түлейік!

Күлкі- көңіл ажары !

Күліп өмір сүрейік!

Саралау әдісі. Оқушыларды «Тіс дәрігерлері» және «Балалар дәрігерлері» деген екі топқа бөлемін.



Сабақтың оқу мақсаттары мен бағалау талаптарымен таныстыру.

















Топ атаулары жазылған жеребилер


5 минут
























10 минут


































7 минут






















2 минут







5 минут






3 минут




Ойлан-жұптас-бөліс.

О қылым алды тапсырма: төмендегі сөздерді суреттермен сәйкестендіріңдер, суреттер арқылы оқылым мәтінінде болатын ақпаратты болжату

  1. Т азалау,

  2. е мдеу,

  3. к үту;

  4. тіс дәрігері;

  5. тіс жегі (кариес);

6 ) дәрумен

Сөздікпен жұмыс:

пациент - емделуші

науқас - больной

оташы – хирург

тіс күтімі – уход за зубами

(ТЖ).

1. Мәтіндерді мұқият оқып, тақырып жағынан салыстыру, әр мәтінге ат қою.

1-мәтін ---------------------------------------     

Дәрігер дегеніміз- науқастарды емдеп, ауруынан жазады. Дәрігер болу үшін біріншіден білім керек, себебі дәрігерлер науқастың өміріне жауапты. Дәрігердің түрлері өте көп. Олар: балалар дәрігері, тіс дәрігері, оташы, көз дәрігері, құлақ дәрігері. Тіс дәрігері науқастың тіс жегін (кариес) тазалап, емдесе, көз дәрігері көзді, құлақ дәрігері науқастың құлағын емдейді. Сондықтан, дәрігердің ісі-өте жауапты іс.

2 мәтін -------------------------------------

Айдынның түні бойы тісі ауырып шықты. Ол таңертен ерте тұрып, тіс дәрігерінің қабылдауына жазылды. Ауруханаға келіп, дәрігерге жағдайын түсіндірді. Дәрігер науқастың тісін тазалап, оған тіс күтімі жайлы кеңес айтты. Айдын дәрігерге алғыс айтып, оның берген кеңесі бойынша өз тісінің күтіміне күнде көңіл бөлетін болды.

1- мәтін тақырыбы

2- мәтін тақырыбы



2.(ТЖ)

Әр мәтіннің құрылымына салыстыру жасайды.

Бөлім

1 мәтін

2 мәтін

Кіріспе бөлім



Негізгі бөлім



Қорытынды бөлім




Дескрипторлар:

Білім алушы:

  • Мәтіндерді түсініп оқиды;

  • Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасайды

Кері байланыс ұсыну


Сергіту сәті

Іш ауырса, тіс ауырса,

Анам дәрі береді

Барлық бала, барлық бала

Оны жақсы көреді.



3. Сурет бойынша жұптасып диалог құрастыру.

(Ж)Ж

Оқушыларға суреттер топтамасы мен тірек сөздер беріледі.


Күнделікті қолданамын, тазалаймын, дәрігерге қараламын, зиян, пайдалы, аурухана, кеңес, тірек сөздері)




Қ.Б: екі жұлдыз , бір тілек

(Ө) «Әріптестер» әдісі.

  • Дәрігер дегеніміз кім?

  • Дәрігер болу үшін не керек?

  • Дәрігер не істейді?

  • Дәрігер қайда жұмыс істейді?


Суреттер, сөздер интербелсенді тақта





















мәтіндер





























Жинақ нұсқасы


























суреттер, тірек сөздер







сұрақтар жазылған парақшалар



Сабақтың соңы

3 минут

Рефлексия

  • Не білдім, не үйрендім? .................

  • Дәрігердің қабылдауында болудың пайдасы бар ма? Қандай пайдасы бар? ...............................................



Үй тапсырмасы

2 мин

«Егер мен дәрігер болсам ...» деген тақырыпта шағын эссе жазып келу





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ