Материалдар / Дәрілік заттардың негізгі топтары: жаздырып алу, сақтау, қолдану әдістері
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Дәрілік заттардың негізгі топтары: жаздырып алу, сақтау, қолдану әдістері

Материал туралы қысқаша түсінік
 Дәрілік заттарды организмге енгізу жолдары;  Дәрілік заттармен жұмыс істеу ережесі;  Бөлімшеде дәрілік заттарды сақтау ережесі;  Есірткілік, қатты әсерлі дәрілік заттарды сақтау ережелері;  Дәрілік заттарды дәріханадан жаздырып алу ережесі;  Есептеу құжаттарын жүргізу ережелері;  Дәрілік заттарды есептен шығару ережелері.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Ақпан 2023
1370
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«Орал «Мақсат» жоғары медициналық колледжі» ЖМ




БЕКІТІЛДІ

Директордың оқу ісі

жөніндегі орынбасары

_____ Трушкова М.И.






Ашық сабақтың әдістемелік жасалымы


«Мейіргер ісі негіздері» пәнінен

2 курста білім алушыларға арналған

«Мейіргер ісі» мамандығы бойынша








ҚАРАЛДЫ ҚҰРАСТЫРДЫ


4 циклдік әдістемелік комиссия отырысында Рыскалиева А.С.

Хаттама №1 «30. 09 » 2022 ж.

ЦӘК төрайымы Рыскалиева А.С.

МАҚҰЛДАНДЫ

Колледж әдіскері ______ Коцелл С.О.










2022 ж.


  1. Пәні: «Мейіргер ісі негіздері»

  2. Мамандығы: «Мейіргер ісі»

  3. Сабақтың тақырыбы: Дәрілік заттардың негізгі топтары: жаздырып алу, сақтау,

қолдану әдістері

  1. Сағат саны: 90 мин

  2. Сабақтың мақсаты: «Дәрілік заттардың негізгі топтары, тарату, сақтау, қолдану түрлері» тақырыбын бағдарламаға сай меңгеру.

Білім алушы білуге тиіс:

  • Дәрілік заттарды организмге енгізу жолдары;

  • Дәрілік заттармен жұмыс істеу ережесі;

  • Бөлімшеде дәрілік заттарды сақтау ережесі;

  • Есірткілік, қатты әсерлі дәрілік заттарды сақтау ережелері;

  • Дәрілік заттарды дәріханадан жаздырып алу ережесі;

  • Есептеу құжаттарын жүргізу ережелері;

  • Дәрілік заттарды есептен шығару ережелері.

Білім алушы істей білуге тиіс:

  • Дәрілік заттарды олардың фармакологиялық әсеріне сәйкес медициналық шкафтарға салу;

  • Түрлі дәрілік заттарға талаптарды жазу;

  • Дәрігердің емтағайындау парағынан іріктеу жүргізу

білімділік: Студенттерге дәрілік заттарды организмге енгізу жолдарын; қолдану

көрсеткіштері мен кері көрсеткіштерін; жұмыс істеу ережесін ,құралдарды, науқасты дайындауды, дәрілік заттарды сақтау ережелерін уйрету.

тәрбиелік: Студенттерді жауапкершілікке, ұқыптылыққа, сабырлыққа, тиянақтылыққа, тәрбиелеу, науқастармен қарым-қатынас жасаған кезде этика және деонтологиялық принциптерді сақтауға баулу.

дамытушылық: Студенттердің логикалық,клиникалық ойлау қабілетін дамыту,өз мамандығына деген қызығушылығын арттыру,оқу,іздену,өзін-өзі дамыту,бағалау қасиеттерін дамыту,өз мамандығына,жалпы медицинаға болған қызығушылығын арттыру.

Сабақтың түрі: құрама сабақ.

Көрнекі құралдар:

а) оқу-әдістемелік: дәріс, слайдтар,мейірбикелік стандарттар, оқу-әдістемелік құралдар.

ә) материалдық- техникалық: презентация, манипуляцияға арналған жабдықтар, тест тапсырмалары, графологиялық диктант, термин-сөздік,гиперссылка.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі ________________________________________ 2 мин

а) сабақ жұмыс жағдайын ұйымдастыру

б) сабақтың міндеті мен мақсатын анықтау

2. Тірек білімін өзектендіру ____________________________________ 20 мин

3. Жаңа материалды мазмұндау _________________________________ 40 мин

4. Тақырып бойынша білімдерін бекіту __________________________ 20 мин

5.Сабақтың қорытынды кезеңі ___________________________________8 мин

а) үйге тапсырма;

б) білім алушыларды бағалау;


  1. Сабақты ұйымдастыру: 2 минут

Оқытушы білім алушылармен амандасып, білім алушыларды тізім бойынша танысып тексереді, сабаққа қатыспаған білім алушыларды белгілейді. Сонымен қатар білім алушылардың құрама сабаққа қатысулары үшін сыртқы формаларына – таза, үтіктелген ақ халат, екінші аяқ киім, медициналық бас киім, бетперде, қолғаптары болуын тексереді. Сабақтың тәртібімен таныстырып, жіберілген сабақтарды тапсыру жүйелігін таныстырады.

  1. Тірек білімін өзектендіру 20 минут

«Жылыту жастықшасын, мұзды мұйықты орналастыру, жылу жамылғысын қолдану.»

- «Гиперссылка» Графологиялық диктант https://create.kahoot.it/my-library/kahoots/6f0bf11a-c064-43ca-a19b-88a0c764ba4c

Тест тапсырмасы: https://learningapps.org/display?v=p5w7g3hfj22

Сұрап болған соң оқытушы шамалап сабақты қортындылайды.

  1. Жаңа материалды мазмұндау 40 минут презентация





4. Тақырып бойынша білімдерін бекіту 20 минут


Тапсырма №1 «Шапшаңдық» ойыны

Ойын «Шапшаңдық» деп аталады. Сұрақ қойылады, студент қолын көтеріп, сұрақтарға шапшаң және көп жауап беру керек.

  1. Минималдық доза дегеніміз (керекті дәрінің аз мөлшерде әсер етуі)

  2. Токсикалық доза ( ағзаға улану шақырады)

  3. Дәрі -дәрмектерді дәріханадан алу үшін талаптар неше дана толтырылады (3)

  4. А тізімі (улы, нашақорлық)

  5. Қайнатпалар, тұнбалар, антибиотиктер қайда қалай сақталады (тоңазытқышта +2 +10)

  6. Қатты әсер ететін дәрілер (аминозин, адреналин, преднозолон)

  7. Дәрілерді энтералды жолмен енгізу (ауыз арқылы, тіл астына, тік ішекке)

  8. Ауызға дәріні берудің қандай кезде мүмкіншілігі жоқ (сана сезімінің жоқтығы, құсық кезінде)

  9. Дәрілерді тамақтанудан неше минут бұрын береді (15-30)

  10. Дәріханадан нашақорлық, қатты әсер ететін дәрілерді алу үшін талапта не көрсетіледі (ауру тарихының номері, пациенттің аты жөні)

  11. Б тізімі (қатты әсер ететін дәрілер)

  12. Дәрілерді сыртқы жолмен енгізу (тері арқылы, шырышты қабық, тыныс алу жолы)

  13. Дәрілерді парентералды енгізу ( тіндерге, қуыстарға, тамырларға)

  14. Сұйық дәрілерді берер алдында (шайқаймыз)

  15. Емделшіге аспен бірге берілетін дәрілер (ас қорыту процесін жақсартатын ферментті дәрілер)


Тапсырма №2 Сөзжұмбақ

Тапсырма №3 Тест тапсырмасы https://create.kahoot.it/details/2d81f65e-5142-42ea-b76e-5467d1192198

1- Нұсқа



1. Дәрілердің парентералдық жолмен енгізуге жатады:

А) шырышты қабаттар арқылы

В) тік ішек

С) тамырларға

Д) ауыз арқылы

Е) тіл асты

2. Дәрілердің енгізу жолы неше тәсілге бөлінеді?

А)4

В) 3

С) 2

Д) 5

Е) 6

3. В тізіміне кіретін қандай дәрілер?

А) нашақорлық дәрілер

В) Улы заттар

С) қатты әсер беретін дәрілер

Д) қарапайым дәрілер

Е) ерітінділер

4. Есірткілік препараттарды:

А) шкафтағы бөлек сөреде

В) сейфте

С) тоңазытқышта

Д) столда

Е) күн түспейтін жерде сақтайды

5. Қайнатпалар, тұнбалар, антибиотиктер тоңазытқышта қандай градуста сақталады?

А) +2 +13

В) +2 +10

С) +4 +10

Д) +2 +11

Е) +3 +14


6. А ж/е Б тізімінің дәрілік заттары қайда сақталады?

А) сейфте

В) тоңазытқышта

С) шкафтағы бөлек сөреде

Д) столда

Е) күн түспейтін жерде


7. Улы ж/е есірткілік препараттар алған кезде талап ету құжатын толтырады:

А) 3 дана, латын тілінде

В) 2 дана, орыс тілінде

С) 3 дана, қазақ тілінде

Д) 4 дана, латын тілінде

Е) 1 дана, латын тілінде

8. Дәрілерді енгізу жолдары кезінде кемшілігі:

А) Науқастың ессіз жағдайында не жүрегі айну кезінде дәріні қабылдай алмауы.

В) дәрілерді залалсыздандырылмаған түрде пайдалануға болады.

С) дәрілер жартылай бауырға сіңеді.

Д) арнайы дайындалған қызметкерді талап етпейді.

Е) қарапайымдылық

9. Дәрілерді тарату кезінде дәрілерді тамақтанудан ....... мин бұрын береді.

А) 10 мин

В) 15 мин

С) 5 мин

Д) 20 мин

Е) 25 мин

10. Нашақорлық дәрілердің сақталуы:

А) 10 күн

В) 3 күн

С) 5 күн

Д) 15 күн

Е) 8 күн


2-нұсқа

1. Дәрілерді энтералдық жолмен енгізу жатады:

А) тіл астына

В) тері арқылы

С) тіндерге

Д) тыныс жолдары арқылы

Е) қуыстар

2. А тізіміне кіретін дәрілер:

А) қатты әсер ететін дәрілер

В) улы заттар

С) қарапайым дәрілер

Д) ұнтақтар

Е) майлар

3. Қатты әсер ететін дәрілердің сақталуы:

А) 3 күн

В) 10 күн

С) 5 күн

Д) 15 күн

Е) 20 күн

4. Тез бүлінетін дәрілік заттарды:

А) күн түспейтін жерде

В) шкафтың бөлек сөресінде

С) тоңазытқышта

Д) сейфте

Е) столда сақталады

5. Есірткілерді есептеу журналында:

А) дәріні енгізу жолын

В) емделушінің аты- жөнін, ауру тарихының нөмерін көрсету қажет

С) емделушінің диагнозын

Д) емделушінің қолы

Е) дәріні енгізу мақсаты

6. Улы дәрілік заттардың сақталуы:

А) 10 күн

В) 5 күн

С) 3 күн

Д) 15 күн

Е) 20күн

7. Дәрілерді енгізу жолдарының артықшылығы:

А) дәрілер жартылай бауырға сіңеді.

В) ағзаның патологиялық процестерге тәуелді.

С) тіл астына берілген дәрілер қанға тез сіңеді.

Д) қанға жартылай сіңеді

Е) асқазанға кері әсер етуі

8. Емдік доза дегеніміз?

А) дәріні емдеу үшін қолданады.

В) ағзаға улану шақырады.

С) дәрілердің көлемінің ағзаға енгізілуі.

Д) дәрілердің көп мөлшерде ағзаға енгізілуі

Е) дәрілердің аз мөлшерде ағзаға енгізілуі

9. Қатты әсер ететін дәрілік заттардың сақталуы:

А) 10 күн

В) 5 күн

С) 3 күн

Д) 15 күн

Е) 20күн

10. Токсикалық доза дегеніміз?

А) дәріні емдеу үшін қолданады.

В) ағзаға улану шақырады.

С) дәрілердің көлемінің ағзаға енгізілуі.

Д) дәрілердің көп мөлшерде ағзаға енгізілуі

Е) дәрілердің аз мөлшерде ағзаға енгізілуі



Тапсырма №4 «INSERT» әдісі

5. Сабақтың қорытынды кезеңі.

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!