Материалдар / Дәрумендер- денсаулық кепілі 5-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Дәрумендер- денсаулық кепілі 5-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал 5 сыныпта қазақ тілі мен әдебиет пәнінен сабақ беретін мұғалімдерге пайдасы болады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Қараша 2018
4079
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

1-бөлім: Денсаулық – зор байлық

Мектеп:


Сынып:

Сабақ 89-90

5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Дәрумендер- денсаулық кепілі

Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме)

Т6. Тыңдалым материалдары бойынша жауап беру.


Сабақтың мақсаты

Қазақ тілінде берілген мәтіндер негізінде дәрумендер жайлы ақпараттық ұғымын молайту.


Бағалау критерийі


ОМ

Дескриптор

Т6. Тыңдалым материалдары бойынша жауап беру.


Тыңдалым материалының мазмұнын түсінеді.

Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстырады.

Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): дәрумендер туралы ақпарат береді.

Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): дәрумендерге қатысты жаңа сөздерді Сөйлесім барысында қазақ тілінде тиімді қолдана алады, қазақша дәрумендерге қатысты жаңа сөздерді қатыстырып сөйлемдер құрайды

Тілдік мақсаттар

Шырын, дәрумен, тазалық сақтау, күн тәртібі, пайдалы, шынығу, таңдап жеу, естен шығарма, қорғаныс

Құндылықтар

Өмір бойы білім алу, ынтымақтастық, азаматтық жауапкершілік, құрмет

АКТ дағдысын қолдану

Интербелсенді тақта аудиовизуалды материалды демонстрациялауға қолданылады.

Өмірмен байланыс

Денсаулықтың адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру.

Пәнаралық байланыс

Биология

Сабақ барысы

Жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекеттер


Дереккөздер

Сабақтың басы

5 минут



Қызығушылықты ояту. Сыныппен жұмыс.

Тақырыпқа қатысты оқушы білімін қозғау:
- Адам не үшін жуынады?
- Тамақтану алдында не істеуіміз керек?
- Тазалықтың достары мен қастарын ата?
- Жеміс – жидектерді жемес бұрын не істеу керек?

Сабақтың мақсатын, жетістік критерийлерін анықтау.




Сабақтың ортасы

7 минут

























10 минут









10 минут





5 минут




Мағынаны тану кезеңі.

Тыңдалым алды тапсырма. Сыныппен жұмыс. Оқушылар назарына «Денсаулық» туралы бейнебаян ұсынылмас бұрын, тыңдалым материалында кездесетін жаңа сөздер мен сөз тіркестерімен танысады.

Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатында интерактивті тақтадан дәрумендерге байланыс- ты дайындалған слайдтарды көрсетеді. Ой шақыру сұрақ- тарын қояды: -Балалар, дәрумендер дегініміз не? Сендер дәрумендер туралы не білесіңдер? Айтыңдаршы.

шырын

дәрумендер

күн тәртібі

тазалық
сақтау

пайдалы

шынығу

таңдап жеу

естен шығарма

қ орғаныс

  1. Сөздікпен жұмыс. А) Мұғалім интерактивті тақтадан тақы- рыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады.

2. Мәтіналды жұмыс.

А) Жазылым. Дұрыс, сауатты жазуға машықтандыру үшін 1-тапсырманы орындатады.

Ә) Тілдесім. Сұхбат құру мәдениетін қалыптастыру үшін 2-тапсырманы орындатады.

3. Мәтінмен жұмыс. А) Тыңдалым. Оқылым. Мәтінді мәнерлеп, дұрыс оқуға машықтандыру үшін 3-тапсырманы орындатады.

Ә) Оқулықтағы 4-тапсырманы орындатады.

4. Сергіту сәті. «Қызықты суреттер» тәсілі бойынша әр жұпқа жеміс-жидек, көкөністердің суреттерінің бөліктерін таратып береді.

5. Мәтінсоңы жұмыс. А) Жазылым. Дұрыс, сауатты жазуға ма- шықтандыру 5,6,7-тапсырманы орындатады.

6. Мәнерлеп оқу. «Дәрумендер» жайлы өлеңді мәнер-

леп оқып береді. Оқушыларға жаттатады, мәнерлеп оқуға машықтандырады.

Дәрумендер тірегің, А — қажетті көзіңе,

А, В, С, Д, Е деп аласың. В — жүйкені нығайтар. Жетіспесе бірі оның, С-дан микроб безінсе, Тез ауырып қаласың. Д — сүйекті қатайтар


Жазылым. Сөйлем құрап жазады.

Тілдесім. Диалог құрады.

Тыңдалым.

Оқылым. Тыңдайды, мәтінді дұрыс оқуға машықтанады.

Жұмбақты шешеді.

Әр жұп бөліктерді құрастырады, олардың құрамындағы дәрумендерді сипаттайды.

Жазылым. Көгөністің атауын жаза- ды, кестені пайдаланып, сөздерден сөйлем құрайды.

Тыңдалым. Оқылым. Айтылым. Тыңдайды, өлеңді дұрыс оқуға машықтанады, жаттайды. Жаңа сөздерді қайталайды.


Тыңдалым тапсырмасы: тыңдалым дағдысын қалыптастыратын жаттығу - жалпы мазмұнын түсінуден бастап, детальді түсінуге бағытталады. Оқушылар аудиоматериалды алғаш рет тыңдап, "Тыңдалым мәтіні не туралы?", "Адамның дені сау болу үшін қандай шарттарды орындау қажет? ", т.б. сұрақтарына жауап береді.


Тыңдалымнан кейінгі тапсырма. Оқушыларды 3 топқа бөлу.

"Тазалық - денсаулық негізі, денсаулық - байлық негізі" тақырыбында пікір алмасып, ойларын ментальды картага түсіреді.


Топта бағалау.

Бағалау критерийлері:

ОМ

Дескриптор

Т6. Тыңдалым материалдары бойынша жауап беру.


Тыңдалым материалының мазмұнын түсінеді.

Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстырады.














Сөздер
















https://www.youtube.com/watch?v=O7Lg63vLt2Y
















Сабақтың соңы

7 минут

«Дәрумендер» тақырыбында кластер құрғызады.

Кластер құрады.

Оқулықтағы 9-тапсырманы орындатады.

Жазылым. Әр бағанға көгөніс пен жемістің түрлерін бөліп жазады


Рефлексия


Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын?

Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау







Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма?

Барлық оқушылар ОМ жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме?

Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге?







Жалпы бағалау



Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз)

1:


2:


Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз)

1:


2:


Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!