Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдар / Дәстүрлі қазақ қоғамның әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері
2023-2024 оқу жылына арналған
қысқа мерзімді сабақ жоспарларын
жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған
Дәстүрлі қазақ қоғамның әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері
Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақтың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін Асүйек, Қарасүйек, Хан, Сұлтан, Би батыр ұғымдарын түсіндіру
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып көруге болады
№19 көпсалалы мектеп-гимназиясы
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Сабақтың тақырыбы: Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік
жіктелуінің ерекшеліктері
Бөлім:
Өркениет:
даму ерекшеліктері
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мамишов Айдар
Кенжеевич
Күні:
14.11.2023ж.
Сынып: 10А
Қатысушылар саны: 19
Қатыспағандар саны: 0
Сабақтың тақырыбы
Дәстүрлі
қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің
ерекшеліктері
Оқу
бағдарламасына
сәйкес оқыту мақсаттары
10.2.2.6 қазақтардың
әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін «ақсүйек»,
«қарасүйек», «хан», «сұлтан», «би», «батыр» ұғымдарын
пайдалану;
10.2.2.7
дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық
рөлін түсіндіру
Сабақтың мақсаты
Дәстүрлі
қазақ қоғамының ерекшеліктерін ашу үшін «ақсүйек», «қарасүйек»,
«хан», «сұлтан» ұғымдарын пайдаланады (ЕББҚ);
Сол
кездегі әлеуметтік институттардың рөлін
көрсетеді;
Дәстүрлі
қазақ қоғамының әлеуметтік ерекшеліктерін
талдайды.
Сабақтың кезеңі/
уақыт
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың
басы
5
минут
Өткен сабақты еске
түсіру
Ұлы жүзге
қандай рулар жатады?
Орта
жүзге қандай рулар жатады?
Кіші
жүзге қандай рулар жатады?
Барлық
руларды не ортақтастырады?
Басты ой: ортадағы шеңберге
барлық қазақты ортақтастыратын әр құндылық жазылған сайын рулардың
әрбірі өшіріліп отырады.
Соңында ортадағы шеңберде
құндылықтар ғана қалады!
Бастысы. Бар қазақ – бір
қазақ!
Миға
шабуыл.
Бүгінгі тақырып
бойынша:
Не
білуіміз керек?
Не
түсініп, үйренуміз керек?
Тақырыпты оқушылармен бірлесіп
ашады.
Оқушылар нақты сұрақтарға
жауап береді. Өткен сабақты еске
түсіреді.
Оқушылар Ұлы жүз, Орта жүз
және Кіші жүзге жататын руларды
жазады.
Барлық қазақты ортақтастыратын
құндылықтарды атайды, пікірлерін білдіреді. Қорытынды ойларын
айтады.
Оқушылар «Төңкерілген әдіс»
бойынша оқып келгендіктен, бүгінгі тақырыптың мақсатын өздері ашуға
тырысады
ҚБ. «Жабық
сұрақтар»
Қолдау
жасау
Өткен тақырып
мәтіні.
Оқулық
мәтіні
Сабақтың
ортасы
5
минут
10
минут
10
минут
10
минут
1-тапсырма.Терминдерді жазып алу:
әлеуметтік жіктелу, ақсүйек, қарасүйек, сұлтан, қожа, би, бай,
табыр, ақсақал т.б.
Мұғалім анықтамаларына
тоқталады.
Топтық жұмыс. 4 топ жұмыс
істейді
2-тапсырма.
Сыни талдау
тапсырмасы.
Слайд арқылы дәстүрлі қазақ
қоғамындағы әлеуметтік топтардың суретін
көрсетеді.
ЕББҚ тапсырмасы: билерді
табады, атайды.
Соңғы сауал: Қалаулы
әлеуметтік топ бар ма?
Топтар: «Билер», «Батырлар»,
«Сұлтандар», «Ақсүйектер» тобы болып
отырады
3
тапсырма.
Т-кестесі
талдауы.
Дәстүрлі қазақ қоғамындағы
әлеуметтік жіктелуді бүгінгі қоғаммен
салыстырады
ЕББҚ
тапсырмасы:кем дегенде 3 тапты
салыстырады
4
тапсырма. Жұптық
жұмыс.
«Бұл жауабы болса, сұрағы
қалай болады»
Оқушыларға тек жауаптар
беріледі. Олар сұрағын құрастыруы
тиіс.
Жауабы:
Жауабы
Сұрағы
Ақсүйек
Жоғары тап қалай
аталды?
Сұлтандар
Қожалар
Билер
Байлар
Батырлар
Ақсақалдар
Қара
халық
Еріксіз
халық
Әр
балаға бір жауап беріледі. Бала сол жауаптың сұрағын
құрастырады
Тарихи
концептілер
Оқушылар терминдерді
жазып алады, анықтамасын ұғып
алады
Оқушылар суретке қарай
отырып, орта ғасырлардағы қазақ қоғамының әлеуметтік топтарын
анықтайды.
Оқушылар ойланып отырып,
дәстүрлі қоғамдағы әлеуметтік топтарды бүгінгі күнмен салыстырады,
оларды негіздейді.
Оқушылар өздеріне
берілген жауапқа сұрақ құрастырады. Мысалы жауабы: «Хан». Оқушылар
сұрағы былай болуы мүмкін: «Орта ғасырда қазақ қоғамын кім
басқарды?» т.б.
Оқушылар осы тақырыптың
қай концептіге сай келетінін
анықтайды
Кері байланыс
береді
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз