|
Мектеп: |
Ақмола облысы, Аршалы ауданы, И.Құтпанұлы атындағы КММ |
|
|
Мұғалім: |
Айкынбаева Мадина Мураткызы |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
10 сынып |
|
|
Оқу мақсаты: |
10.2.2.6 -қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін «ақсүйек», «қарасүйек », «хан», «сұлтан», «би», «батыр» ұғымдарын пайдалану; 10.2.2.7 -дәстүрлі қазақ қоғамын- дағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін түсіндіру |
|
|
Күтілетін нәтиже |
I. Барлық оқушылар біледі. |
Б.: Қазақ қоғамындағы ру-тайпалық ұйымдарды еске түсіреді; Дәстүрлі қазақ қоғамы әлеуметтік топтарының жіктелуін біледі; Әлеуметтік топтарды тәуелсіздігі бойынша жоғарыдан төменге қарай орналасуын ажыратады; |
|
Т.: Қазақ қоғамы неліктен әлеуметтік топтарға жіктелгенін түсінеді; Қазақ қоғамының Шыңғыс ханның ұрпағы Сұлтандардың негізгі қызметтері мен міндеттерін түйіндейді |
||
|
II. Оқушылардың басым бөлігі біледі. |
Қ.: Шыңғыс хан ұрпақтарының қызметі мен құқықтарын айқындайды; |
|
|
Т.: Қазақ хандығы мен орта ғасырлардағы Еуропа мемлекетінде және қазіргі Қазақстандағы басқару жүйесін талдайды |
||
|
III. Кейбір оқушылар біледі. |
Ж: Қазақ хандығы дәуіріндегі қазақ қоғамының екі тобына кірген әлеуметтік топтарды жинақтайды; |
|
|
Б.: XV-XVIII ғасырлардағы қазақ қоғамы иерархисына баға береді. |
||
|
Бағалау критерийлері |
|
Дәстүрлі қазақ қоғамы әлеуметтік топтарының жіктелуін біледі; Қазақ қоғамы неліктен әлеуметтік топтарға жіктелгенін түсінеді; |
|
Шыңғыс хан ұрпақтарының қызметі мен құқықтарын айқындайды; |
|
|
Қазақ хандығы мен орта ғасырлардағы Еуропа мемлекетінде және қазіргі Қазақстандағы басқару жүйесін талдайды; |
|
|
Қазақ хандығы дәуіріндегі қазақ қоғамының екі тобына кірген әлеуметтік топтар жайлы өзіндік білім қалыптасады; |
|
|
XV-XVIII ғасырлардағы қазақ қоғамы иерархисы жайлы білімдерін өмірлік жағдайға пайдаланады |
|
|
РЕСУРСТАР |
youtube.com/watch?v=PCLlQQp7fOc |
|
САБАҚТЫҢ ҚҰРЫЛЫМЫ
|
ЖОСПАР |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар‑ ланған уақыт |
Жоспарланған жұмыстар Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
САБАҚТЫҢ БАСЫ 3 мин 3 мин |
А) Оқушылармен амандасу В) Оқушылардың сабаққа қатысу деңгейін анықтау С) Ынта-зейіндерін сабаққа аудару Ұйымдастыру кезеңі
«Миға шабуыл» әдісі арқылы тақырыптың мазмұнын анықтаңыздар.
1. Суретте кімдер туралы бейнеленген? 2. Бүгінгі сабақтың мақсаты не туралы деп ойлайсыңдар? |
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру Оқушылар сабақтың тақырыбына шығады |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді Оқушылар мұғалімнің түсіндіргенін мұқият тыңдап, сұрақтарға жауап береді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
САБАҚТЫҢ ОРТАСЫ (35 мин) 3 мин (оқуға) 5 минут (талқылауға) Жалпы (27 мин) 2 мин 2 мин 2 мин 2 мин 2 мин 2 мин 3 мин 10 мин 4 мин |
Жаңа тақырып. Жоспар
«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы, сабақтың мәнін ашу үшін жоспар бойынша берілген тақырыптар топтарға беріледі. Оқушылар оқып, өзара талқылап, жаңа тақырыптың мәнін ашады. Қазақ хандығының әлеуметтік құрылымы: а) хан мен сұлтандардың әлеуметтік-құқықтық мәртебесі; б) діни адамдардың әлеуметтік-құқықтық мәртебесі; в) ру беделдерінің би батыр бай әлеуметтік-құқықтық мәртебесі; г) шаруа, төлеңгіт, құлдардың құқықтық мәртебесі
Бекіту сұрақтары:
ТАПСЫРМА І деңгейлік 1-тапсырма. Картадан Ұлы, Орта және Кіші жүз қазақтарының құрамындағы рулардың мекендеген территорияларын белгілеңіздер.
2 - тапсырма. Дәстүрлі қазақ қоғамы әлеуметтік топтарының жіктелуін сәйкестендіру.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||





