Материалдар / Дауысты және дауыссыз дыбыстар
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Дауысты және дауыссыз дыбыстар

Материал туралы қысқаша түсінік
оқытушыларға
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Қаңтар 2019
313
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Өткізілген күндері

2-сабақ


Сабақтың тақырыбы:

1) Лексикалық тақырып: Танысым. Кіруге бола ма?

2) Грамматикалық тақырып: Орфографиялық және орфоэпиялық нормалар.
Сабақтың мақсаты: білімділік: Тыңдаушыларды жаңа тақырыппен таныстыру, жаңа сөздермен, сөз тіркестірмен таңыстыру.

дамытушылық: қазақша сөйлеу мәдениетін дамыту, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, сөздік қорларын молайту, қызығушылық іс-әрекеттерін дамыту, сауатты сөйлеп, әдемі жаза білуді үйрету;

тәрбиелік: ұйымшылдыққа, ұстамдыққа, адамгершілікке үйрету тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілгі: плакаттар, суреттер, слайд.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі

ІІ Үй тапсырмасын сұрау.

ІІІ Жаңа сабақ

Ереже:

Үндестік заңы - закон сингармонизма.

В казахском языке различают два вида сингармонизма.

а) дауысты дыбыстар үндестігі (гармония гласных звуков);

б) дауыссыз дыбыстар үндестігі (гармония согласных звуков).

Буын үндестігі

Суть закона сингармонизма в следующем: в зависимости от слогообразующего гласного в корне слово может принять только твердые или только мягкие аффиксы әже-лер, бала-лық, оқу-шы-лар-ға.

Если последний слог слова твердый, то к нему присоединяется твердый аффикс. Если последний слог слова мягкий, то к нему присоединяется мягкий аффикс.


Дыбыс үндестігі

Прогрессивная и регрессивная ассимиляция

Гармония согласных бывает двух видов: прогрессивная и регрессивная ассимиляция. По прогрессивной ассимиляции: Последний звук основы влияет на первый звук окончание. Если последний звук глухой или звонкий б, в, г, д, то начальный звук аффикса глухой.

Например: кітап тар. Иванов тар.

Если последний звук основы звонкий, сонорный или гласный, то начальный согласный звук аффикса звонкий или сонорный.

Например: ақын дар, үй-дің, қыз-ға.

Кейінді ықпал

Регрессивная ассимиляция

Если к корням или основам с конечными глухими согласными қ, к, п прибавляются окончания с начальным гласным ы или і, то конечные глухие қ, к, п озванчиваются в звуки ғ, г, б.

Например: қасық+ы = қасығы, доп+ ым = добым.

Образование притяжательной формы от существительных тап (класс), аяқ (нога), жүрек (сердце) такое: жұмысшы табы (рабочий класс), столдың аяғы (ножка стола), жұмыстың аяғы (конец работы), адамның жүрегі (сердце человека) и др.

[1,12б.] .


1. Сөздерді тиісті бағандарға жазыңыз. Впишите слова в соответствующую колонку [1,13б.] .


Сабақ, тіл,қала, тақырып, сөйлем, олар, күнделік, пәтер, Атырау, бөлме, орындық, ақпарат, Астана, дүкен, Өскемен, дәптер, аспан, терезе, жігіт, кеме, Қазақстан, мектеп, гүл, алма, көлік, ағаш, шалбар, жылқы, әнші, қызанақ.


Сабақ

Тіл





2. Жаңа сөздерді еске түсіріп, қайталау.

Бір – один

Екі – два

Үш – три

Төрт – четыре

Бес – Пять

Алты – шесть

Жеті – Семь

Сегіз – восемь

Тоғыз –Девять

Он – десять

Сәлеметсіз бе! здравствуйте!

Сәлем! привет!

Сәлеметсің бе! Здравствуй!

Оқытушы преподаватель

Кіруге болама? Можно войти?

Иә, болады. Да, можно!

Жоқ, күте тұрыңыз. нет, подождите (вы в ед.ч.)

Таныс болайық будем знакомы [2,145б.].



3. 2, 8б. Оқылым тапсырмасы бойынша дұрыс жауапты белгілеңіз [2,9б.].


4. Оқыңыз [2,9б.].

Е Ескендір, Мереке, Ермек

Ә Жәния, Әсел, Сәкен

І Темірлан, Кәрім, Ілес

Һ Қаһарман Гауөар Жауһар


4. ОҚЫҢЫЗ [2,10б.].


  • Кіруге бола ма?

  • Жоқ, күте тұрыңыз!


  • Кіруге бола ма?



  • Иә, болады.


5. Топтық жұмыс [2,10б.].

Біреуіңіз сыныпта қалыңыз. Басқаларыңыз сыныптан шығыңыздар. Сыныпқа кірерде керекті сөйлесім үлгісін пайдалаңыздар.

Один из вас остается в классе. Остальные должны выйти из класса. Пр входе в класс, используйте нужные образцы речевых высказываний.


Пайдаланылған әдебиеттер:

  1. Қазақ тілін оқытуға арналған грамматикалық анықтағыш. Г.Қ.Досмамбетова, З.С.Ерназаров, З.С.Күзекова, А.О.Тымболова – Астана: Ұлттық тестілеу орталығы, 2012 - 308 бет

  2. Қазақ тілі. Қарапайым деңгей: оқулық/ Г.Қ.Досмамбетова, А.К.Балабекова, А.Т.Бозбаева-Хунг, А.Д.Сейсенова. – Астана: Ұлттық тестілеу орталығы, 2012 -164 бет















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!