Материалдар / Действительные причастия настоящего времени.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Действительные причастия настоящего времени.

Материал туралы қысқаша түсінік
Действительные причастия настоящего времени.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Наурыз 2019
384
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән: Информатика

Мектеп: Сұлтан рабат жалпы орта білім

беретін мектеп

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Абдувалиев Хусан Абдувахидович

Сынып: 3

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Біздің айналамыздағы ақпарат

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

3.2.4.2. арнайы тақырыпқа сай фотосуреттерді қолдану

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Фотосуреттегі ақпарат көздерін сезім мүшелері арқылы ажырата білу;

Көптеген оқушылар: адамның қоршаған ортаға ақпаратты беру және алу туралы түсіндіру;

Кейбір оқушылар: адамның қоршаған ортаға ақпаратты беру және алу туралы өз пікірін дәлелдеу;

Бағалау критерийлері:

- Фотосуреттегі ақпарат көздерін сезім мүшелері арқылы ажырата біледі;

- адамның қоршаған ортаға ақпаратты беру және алу туралы түсіндіреді;

- адамның қоршаған ортаға ақпаратты беру және алу туралы өз пікірін дәлелдей алады ;

Тілдік мақсаттар:

Тірек сөздер:

Ақпарат – Информация – Information

Компьютер – Компьютер - Computer

Құндылықтарды дарыту:

Оқушылардың ақпараттық – технологиялық ойлау қабілеттерін дамыту. Бірлесіп жұмыс жасауға, жауапкершілікке , топта жұмыс жасау құндылықтарын дамыту

Пәнаралық байланыстар:

Дүниетану, бейнелеу, ағылшын, орыс тілі

Алдыңғы білім:

Табиғаттағы ақпарат

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері



Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут


Ұйымдастыру

Сыныппен сәлемдесу. Сыныпты ұйымдастыру (оқушыларды түгендеу)



«Өз орныңды тап» әдісі бойынша, орындықтағы стикерлерге қарап қолдарындағы жазылған парақшадағы құрылғыны тауып отыру арқылы 2 топқа біріктіремін

1 топ -Ақпарат 2 топ- Компьютер

Топ басшысы сайланады. «Бағалау парақшасы» топ басшысына үлестіріледі. Әр оқушының алған түсіне қарап бағаланады.

Жасыл (өте жақсы), сары(жақсы), қызыл (әлсіз).



Өткен тақырыпты қайталау мақсатында "Микрофон"  ойынын ұйымдастырамын (бір оқушы журналист болып, өткен тақырып бойынша қалған оқушыларға сұрақ қояды, оқушылар жауап беру керек).

Сұрақтар:

  1. Біз ақпаратты қайдан аламыз?

  2. Компьютер не үшін керек?

  3. Қоршаған ортадағы қандай ақпараттарды білеміз?

Бағалау: Смайлик арқылы бағалау












стикерлер












Сабақтың ортасы













15 мин











































































































































































































































5 мин

























































5 мин



























































5 мин

Жаңа сабақ

Ақпарат – Информация – Information

Ақпарат –қоршаған ортада болып жатқан құбылыстар мен хабарлар туралы мәліметтер, ал қоршаған орта-ақпарат көзі.



Біз ақпаратты қалай аламыз?



Біз ақпаратты көру, есіту, иіскеу, дәм сезу және сипап сезу арқылы аламыз. Ақпаратты алуға адамның сезім мүшелері қатысады. Олар: көз, құлақ, мұрын, тіл және тері.









Ақпарат көздері

Ақпарат түрі

Есту

Дыбыс арқылы

Көру

Көзбен көру арқылы

Иіс

Искеу арқылы

Дәмді сезу

Ауыз арқылы

Сезу арқылы

Қолмен ұстап көру





Ғалымдардың деректері бойынша біз ақпараттың 81% көру арқылы, 10% -есту арқылы, 4 %–иіскеу арқылы, 3% – дәм сезу арқылы, 2% – сипап сезу арқылы



Ақпарат адамға не үшін қажет?



Адам ақпаратты пайдалана отырып, белгілі бір мәселені шешеді. Мысалы, бір тамақты жеу арқылы, оның дәмін ажратасын. Немесе, математика оқулығындағы есептың шарты-ақпарат, ал есепті шешу әррекеті-ақпаратты өндеу деп аталады.

Ақпаратты көбін компьютердің көмегімен өндеуге болады.

Компьютер – Компьютер - Computer

Компьютер дегеніміз – ақпараты өндейтін және сақтайтын құрылғы.

Интернеттен турлі ақпараттар алу және жіберу мүмкін.











Ақпаратты біз әртүрлі нысандардан аламыз, мысалы:







Кітап оқығанда





Теледидар көргенде









Асты ішіп жегенде









М узейлерге барып суреттерді көргенде





З атпен жанасқанда















Әуен тындағанда









И нтернетпен жұмыс жасағанда









Оқушылар проектордан мәліметтермен танысады, топта талқылайды.



  • Мұғалімнің мадақтауы (мадақтама сөздер)







1-тапсырма. Қыз қандай ақпарат алып тұр







Дескриптор

- Әртүрлі сезім мүшелері арқылы ақпарат көзін ажырата біледі;

-Ақпаратты өмірмен байланыстырады;

Қалыптастырушы бағалау: Бас бармақ тәсілі

арқылы оқушылар бір бірін бағалайды.



2- тапсырма. Топтық жұмыс

Кестенің бос орнын толтыр



Зат

Қасиеті

Сезім мүшесі















Дескриптор

-Ақпарат сөзінің анықтамасын айта алады.

-Ақпарат түрлеріне мысал келтіре алады

-Ақпарат түрлерін ажырата алады.

-Ақпарат қасиеттерін біледі..

Критерий бағалу:Топтар бірін бірі смайликтермен бағалайды.








«Өзіңе тілегенді - басқаларға тіле!» тренингін ұйымдастыру. (Әр оқушы 10-15 секунд уақыт аралығында ішінен өзіне бір немесе бірнеше ізгі тілек тілеу тапсырылады. Содан кейін қатысушылар жұпқа бөлініп, бір-бірінің қолынан алып, жаңағы өзіне тілегенді жұптасына айту керек).



3 тапсырма. Жұптық жұмыс

«Ойлан –жұптас - бөліс» әдісі

«Қоршаған ортаны зерттеу»

Кез келген затты атаңыз:

  • Бір оқушы затты сипаттайды, екінші оқушы заттың атын табады

  • Ақпаратты қабылдауда қандай сезім мүшелері көп қатысады? Неге?

  • Сұрақтарға жауап беріп, жауаптарыңызды жұпта әнгімелесіңыз.



Дескриптор

- Сипаттамаға қараб затты таба алады.

- Ақпарат қабылдауда сезім мүшелерін біледі.

- Сұрақтарға жауап береді, жұпта талқылай алады.

Критерий арқылы өзін-өзі бағалау.








  • Мұғалімнің мадақтауы (мадақтама сөздер)





оқулық
















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!