ҚМЖ
Пән: Физика
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны: 8.2 В Электростатика негіздері
Мектеп: Балқаш қаласы Абай атындағы №2 лицей КММ
Мерзімі:
Мұғалімнің аты-жөні: Рахимова Жулдыз Тулендыевна
Сынып 8
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Сабақ тақырыбы
Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер
Оқу мақсаттары
8.4.1.1 - электр зарядын сипаттау;
8.4.1.2 – үйкеліс және индукция арқылы электрлену құбылысын түсіндіру;
8.4.1.3 электрленудің оң және теріс әсеріне мысалдар келтіру;
Сабақ мақсаты
Оқушылардың барлығы:
Электр зарядының толық сипаттамасын береді. Үйкеліс және индукция арқылы электрлену құбылысын түсіндіріп,
электрленудің оң және теріс әсеріне мысалдар келтіре алады;
Оқушылардың көпшілігі: Денелердің электрлену тәсілдерін ажыратады, мысалдар келтіреді;
Оқушылардың кейбірі: Өткізгіштер мен диэлектриктерді ажыратады, қайда қолданылатынын біледі.
Бағалау критерийлері
Электр зарядының физикалық мағынасын түсінеді;
Зарядтардың әрекеттесу ережесін біледі;
Денелердің электрлену тәсілдерін сипаттайды;
Өткізгіштер мен диэлектриктерді ажыратады;
Электрленудің қолданылу аясын көрсетеді.
Тілдік мақсаттар
Пәнге қатысты сөздік қор және терминология:
charge
заряд
заряд
positive
положитеьный
оң
negative
отрицательный
теріс
neutral
нейтральный
бейтарап
wool
шерсть
жүн
to rub
натирать
үйкеу
interaction
взаимодействие
әрекеттесу
induction
индукция
индукция
Құндылықтарды қалыптастыру
Зайырлы қоғам және жоғары руханият. Бір – бірлерінің жауаптарын тыңдап, пікір айту барысында, бағалау кезінде өзгенің пікірін құрметтеуге, өзара көмекке алғыс айтуға дағдыландыру.
Пәнаралық байланыс
Математика, информатика, биология.
Алдыңғы білім
Жылу машиналарының қоршаған ортаның экологиясына әсерін бағалай алады.
Сабақ барысы
Уақыт/Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
(мақсатқа қалай қол жеткіземін?
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау (әдіс-тәсілдер/ прием/ техника/ стратегия)
Саралау тәсілдері (қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?/ қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?)
Сабақтың басы
5 минут
I. Ұйымдaстыру.
Сәлeмдeсу. Сыныпты түгeндeу. Пазл әдісімен топқа бөлу.
СБР қолдану
сайтындағы тапсырмаларды орындату.
1 топтың үй тапсырмасы
(сәйкестендіру)
2 топтың тапсырмасы
( тестті орындау)
3 топтың тапсырмасы
(кестені толтыру)
Таңдаған пазлдың түсіне қарай бір топқа бірігіп отырады.
Жеке жұмыс
Сілтеме бойынша кіріп, үй жұмысын орындайды, бағалау парағына өзін бағалайды.
Өзін – өзі бағалау (сұрақтың нешеуі дұрыс, қайсысы қиындық туғызды)
Дереккөздер
Негізгі бөлім
минут
2 минут
10 минут
10 минут
10 минут
Мағынаны ашу
Пазды құраған кезде пайда болған сурет бойынша топ мүшелерінің пікірін тыңдайды.
1 топтың суреті – найзағай
2 топтың суреті – скат балығы
3 топтың суреті – шаштың статикалануы
Жаңа сабақты түсіндіру
Кластерлер әдісі. Таңдауға берілген сөздер: charge, positive, induction, interaction, wool, negative.
Эксперименттік тапсырма
1 топқа
Үрленген шарларды газетке үйкелеңдер. Оларды ұзын жібек жіпке байлап, қатарластыра іліп қойыңдар. Тәжірибеден байқаған құбылысты түсіндіріңдер. Электрлену қандай жолмен жүзеге асып тұр? Электрленуге дейінгі денелер туралы не айтуға болады?
2 топқа
Үрленген шарды газетке үйкелеп, бөлме төбесіне жақындатыңдар. Тәжірибеден байқаған құбылысты түсіндіріңдер. Электрлену қандай жолмен жүзеге асып тұр? Электрленуге дейінгі денелер туралы не айтуға болады?
3 топқа
Шыны таяқшаны жібек матаға үйкелеп, электроскопқа жақындатыңдар. Электрлену қандай жолмен жүзеге асып тұр? Электрленуге дейінгі денелер туралы не айтуға болады?
Дескриптор:
Денелердің әр түрлі зарядталатынын біледі
Денелердің электрленуі кезінде электр зарядының бір денеден екінші денеге ауысатынын біледі
Үйкеліс және индукциялық әдіспен электрленуді жолдарын ажыратады.
DEAL
Тақтада көрсетілген заттардың өткізгіш немесе диэлектрик екенін айтып, қайда қолдануға болатынын айтыңыз: ФАРФОР, КЕРОСИН, РЕЗИНА, АДАМ ДЕНЕСІ, СІЛТІЛЕРДІҢ СУДАҒЫ ЕРІТІНДІСІ, МЕТАЛДАР, ТОПЫРАҚ, ЭБОНИТ, ПЛАТМАССА, АУА, ШЫНЫ, ҚЫШҚЫЛДАРДЫҢ СУДАҒЫ ЕРІТІНДІСІ.
Дескриптор:
Өткізгіштер мен диэлектриктерді ажыратады
Өткізгіштер мен диэлектриктердің қасиетін, қайда қолдануға болатынын біледі.
Топтық жұмыс
Топқа біріккен оқушылар пазлдарын құраған кезде шыққан сурет бойынша өз ойларын ортаға салады. Ортақ мағынаны тауып, сабақтың тақырыбын анықтайды.
Топтық жұмыс
Тақырыпты кітаптан оқиды, топта талқылайды, тақтадағы сөздерден түйінді сөзді топпен таңдап, идеялар мен ақпараттардың арасындағы байланыстарды жинақтайды, тұжырымдайды, қорғайды.
Топтық жұмыс
Топ болып, тәжірибені орындайды. Қорытынды жасап, сұрақтарға жауап береді.
Жеке жұмыс
Заттардың өткізгіш немесе диэлектрик екенін ажыратып. Қайда қолданылатынын айтады.
D – Describe – баяндау, суреттеу (оқығанды, көргенді сипаттау, сынау, өлшеу).
E – Explain – түсіндіру (құбылыс немесе оқиға бойынша не білетіндерін, түсінгендерін суреттеу).
A – Anallуse – талдау (ақпаратты талдау, қорытынды жасау, себептерін атау).
L – Links – байланыс (болжамдар немесе қорытынды жасау, өзінде бар біліммен байланыстыру).
мадақтау
Жапондық әдіспен бірін – бірі бағалайды.
Кері байланыс бутерброды
Жетістік баспалдағы
Диалог және қолдау көрсету
Диалог және қолдау көрсету
Тапсырма
Қорытынды
Сабақ соңы
3 минут
Не білдім, не үйрендім, нені білгім келеді?
Үй тапсырмасы оқушылардың нені білгім келеді деген сұрақтарына сәйкес беріледі.
Тақтадағы не білдім, не үйрендім, нені білгім келеді? деп жазылған қағаздарға өз ойларын стикерге жазып жапсырады.
мадақтау
Мұғалімнің өткізген сабақ бойынша рефлексиясы