Материалдар / Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер

Материал туралы қысқаша түсінік
8.4.1.1 - электр зарядын сипаттау, электроскопты жасау; 8.4.1.2 – Үйкеліс және индукция арқылы электрлену құбылысын түсіндіру; 8.4.1.3 электрленудің оң және теріс әсеріне мысалдар келтіру;
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Желтоқсан 2023
153
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

82 орта мектеп КММ

Білім беру мекемесінің атауы

Сабақтың тақырыбы: Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер


Бөлім

Электрстатика неіздері

Педогогтің аты-жөні:

Нажмадинова Акгуль

Күні

24.11.2023ж

Сынып: 8 a

Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны

Сабақ тақырыбы

Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.4.1.1 - электр зарядын сипаттау, электроскопты жасау;

8.4.1.2 – Үйкеліс және индукция арқылы электрлену құбылысын түсіндіру;

8.4.1.3 электрленудің оң және теріс әсеріне мысалдар келтіру;

Сабақтың мақсаты

Электр зарядын сипаттайды, электроскопты жасай алады,

үйкеліс және индукция арқылы электрлену құбылысын түсіндіреді,

электрленудің оң және теріс әсеріне мысалдар келтіре алады.

Құндылыққа баулу

Оқушылардың бойына ар-ұят, ұлттық мүдде, талап құндылықтарын сіңдіру, дарыту

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Педогогтің әрекеті

Білім алушының іс -әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы





10 минут

Ұйымдастыру кезеңі:


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

Ынтымақтастықты қалыптастыру, оқушылардың сенімділігін арттыру. Топқа бөлу:

І топ

ІІ топ

ІІІ топ


Үй тапсырмасы


1.Термодинамика тарауы нені зерттейді?

А.Қайтымсыздық процестеріне негізделеген табиғат заңдары

2.Термодинамиканың бірінші заңы

B.Табиғаты әртүрлі құбылыстарда орын алатын энергия түрленуінің жалыға ортақ заңдылықтарын зерттейді

3.Ішкі энергияны өзгертудің неше тәсілі бар?

C.2

4.Термодинамиканың бірінші заңының математикалық өрнегі

D.

5.Термодинамиканың екінші заңы

E.Энергияның айналу және сақталу заңын сипаттайды.

6.Жылу машиналары неше топқа бөлінеді?

F.4

7.Іштен жанатын қозғалтқыштың бір толық циклі неше процестен тұрады?

G.2

8.Жылу машинасының ПӘК-нің формуласы

H.

9.Карно формуласы

I. Q=∆U+A


Дұрыс жауаптары. 1- B, 2-E,3-C, 4-I, 5-A, 6-G, 7-F, 8-D, 9-H

Кері байланыс

Оқушылар бір-біріне тілектер айтып, жақсы көңіл күймен сабақты бастайды.










Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сәйкестендіру тестіне жылдам жауап беріп, белсене қатысып отырады, бірін –бірі тексереді, бағалайды















Мадақтау






8 сынып оқулығы





Интербелсенді тақта,









Word wall платформасы

Сабақтың

ортасы







25 минут






















Жаңа сабақ. «Ой қозғау»


Оқушыларға тақырыпқа байланысты әртүрлі мысалдар келтіре отырып, сұрақтар қоямын.


а) Құрғақ шүберекпен айнаны сүрткенде қандай құбылыс болады? (шыны мен пластинка тозаңды және басқа ұсақ бөлшектерді өзіне тартады)

ә)Синтетикалық киімді шешкенде нені байқайсыңдар?

б)Мысықты сипағанда ?

в) Тарақпен құрғақ шашты тарағанда содан кейін кішкене қағаз қиындыларын жақындастқанда, нені байқайсыңдар?


Топтық (жұптық) жұмыс: «Ойлан, жұптас, бөліс!»

І топ. «Денелерді үйкеліс арқылы электрлендіру»

ІІ топ. «Денелерді әсер арқылы электрлендіру»

ІІІ топ. «Электр заряды, заттардың электр зарядын өткізу қабілетіне қарай бөлінуі»

Кері байланыс


Ұжымдық жұмыс: Электроскоп жасау, денелердің электрленуіне эксперименттік тапсырма


Кері байланыс












Жеке жұмыс , Қб тапсырмасы. «Кім, жылдам?»Тест

1. Үйкелген дененің басқа денені тарту құбылысы алғаш қай жерде белгілі болды?

А. Англия

В.Греция

С.Ресей


2.Янтарь грек тілінен аударғанда қандай мағына білдіреді?

А. Элементар

В.Электрон

С.Эбонит


3. Бір- бірімен жанасқанда денелердің өзара әсерлесу құбылысы не деп атайды?

А. Денелердің электрленуі

В.Денелердің әсерлесуі

С.Денелердің беттесуі


4.Аттас зарядтар бірін- бірі …

А. Тартады

В.Тебеді

С.Еш әрекет болмайды


5.Электр зарядының неше тегі бар?

А. Оң заряд

В.Теріс

С.Екі, оң және теріс


6.Денелердің электрленгендігін білуге арналған құрал

А. Динамометр

В.Калориметр

С.Электроскоп


7. Электр заряды еркін қозғала алатын заттар

А. Өткізгіштер

В.Жартылай өткізгіштер

С.Диэлектриктер


8. Электр заряды еркін қозғала алмайтын заттар не деп аталады?

А. Өткізгіштер

В.Жартылай өткізгіштер

С.Диэлектриктер


9.Жүнге үйкелеген янтарьда болатын заряд

А. Оң заряд

В.Теріс

С.Оң және теріс заряд


10.Электрді өткізбейтін дене?

А. Резеңке

В.Графит

С.Адамның денесі


Кері байланыс





Интербелсенді тақта экранында слайдтар, суреттер көрсетіледі, сол слайдқа қарап отырып, мұғалім сұрағына жауап береді.














Оқушылар әр топқа берілген мәтінді топтасып оқиды, жұптаса отырып талқылайды, бір-бірімен бөлісіп, берілген таратпа параққа жазады, ортаға шығып қорғайды.


Оқушылар қажетті заттардан электроскоп жасайды, заттардың электрленуін тексереді.









338тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!