Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдар / Дененің еркін түсуі,еркін түсу үдеуі.
2023-2024 оқу жылына арналған
қысқа мерзімді сабақ жоспарларын
жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған
Дененің еркін түсуі,еркін түсу үдеуі.
Материал туралы қысқаша түсінік
9-cыныптың "Кинематика негіздері" бөлімінің "Дененің еркін түсуі,еркін түсу үдеуі" тақырыбына арналған қысқа мерзімді сабақ жоспары
Тәжірибе жүзінде
еркін түсуді теңайнымалы қозғалысқа жататындығына көз
жеткізді.
Тілдік
мақсаттар
Пәнге қатысты сөздік қор мен
терминдер
Еркін түсу үдеуі, үдеу, лездік
жылдамдық, орын ауыстыру, дене координатасы
сөз
тіркестері мен терминдерді
қолданып, өмірмен
байланысын сипаттайды
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын
тіркестер
Неге умаждалған және
жазық парақтар әр түрлі уақытта
түседі?
Неліктен жазық
парақтар бірдей уақытта да, әр түрлі уақытта да түсуі
мүмкін?
Құндылықтарға
баулу
Еркін түсу үдеуінің аймақтың
еңдігіне тәуелділігін ескеріп, өндірісті дамытуда техникалық және
кәсіби мамандыққа баулу.
Пәнаралық
байланыс
География - еркін
түсу үдеуі аймақтың ендігіне тәуелділігін
біледі.
Математика – формула
негізінде есептеулер
жүргізеді
Алдыңғы
білім
Қозғалыс, үдеу,
теңайнымалы қозғалыс, жылдамдық, орын
ауыстыру
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
Ресурстар
Сабақтың
басы
Ұйымдастыру
7 мин
«Домино»
әдісіарқылы сұрақтар мен
формулаларды сәйкестендіруге тапсырма беріп, үй тапсырмасын
сұраймын, 3 топқа
топтастырамын.
Бағалау Дыбыстау арқылы
бағалау.
«Оооо!» - өте
жақсы
«Уууу!» -
жақсы
«Ммм!» - ойлану
керек
үлестермелер
Сабақтың
ортасы
28
мин
8
мин
10
мин
10
мин
1-тапсырма.
«Шахмат» әдісіарқылы кестедегі бос орындарды
толықтыр.
Шамалар
Тең
айнымалы
Еркін
түсу
Үдеу
?
g=9,8м/с2
Лездік
жылдамдық
?
gyt
Орын
ауыстыру
?
Координатасы, қозғалыс
заңы
?
«Басбармақ» әдісі арқылы
жұптық бағалау жүреді.
Түсінген оқушылар
басбармақты жоғары көтереді
Жартылай түсінген
оқушылар басбармағын жанына
қаратады
Түсінбеген оқушылар
басбармағын төмен түсіреді
2-тапсырма. «Кемпірқосақ
тобы» әдісі арқылы деңгейлік есептер шығаруға тапсырма
беремін.
«А»
деңгейі1.Дене бастапқы жылдамдықсыз 5
м биіктіктен еркін құлады. Жердің бетіне қандай жылдамдықпен
жетеді? g=10м/с² деп
қабылдасақ.
«В»
деңгейі2. Тікұшақтан бастапқы
жылдамдықсыз бірін екіншісінен 1 с кешіктіріп екі жүк тасталды.
Тасталғаннан кейін 1 мин, 1,5 мин өткеннен кейінгі жүктердің
арақашықтығын табыңдар«С»деңгейі3. Еңіске қарай жүріп бара
жатқан пойыз 20с ішінде 340 м жол жүрді де, жылдамдығын 19 м/с-қа
дейін арттырды. Пойыз қандай үдеумен қозғалған және оның еңіс
басталған жердегі жылдамдығы қандай
еді?
Жылдамдықтың
формуласын пайдаланып есептеулер
жүргізеді.
«В»
деңгейі
ХБЖ-не
түрлендіреді.
Орын ауыстыру
формуласын қолданып, бірінші және екінші арақашықтықты
есептейді.
«С»
деңгейі
Теңайнымалы қозғалыс
теңдеуін пайдаланып, үдеуді, бастапқы жылдамдықты
табады.
3-тапсырма. «Жоба» әдісі
арқылы массалары және пішіндері
әртүрлі денелердің қалыпты жағдайда және ауасы жоқ кеңістікте
түсуін бақылай отырып, еркін түсуді теңайнымалы қозғалысқа
жататындығын анықтауға тапсырма
беремін.
1-тәжірибе
2-тәжірибе
«Бағдаршам» әдісі арқылы
бағалау
Кестелер
Деңгейлік
тапсырмалар
Сабақтың соңы
5
мин
Кері байланыс «Чемодан,
еттартқыш, себет»
Үйге
тапсырма:Секундомер және
сантиметрлік таспаны пайдаланып үй жағдайында еркін түсу үдеуін
бақылаңдар.
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
Сыныптағы саралау
жұмысының тәсілдерінің бірі:
Тапсырма тәсілі
арқылыбілім деңгейі әртүрлі
оқушыларға«Кемпірқосақ
тобы»әдісімен деңгейлік есептер
шығаруға тапсырмалар
беремін.
«Домино»
әдісі
«Жоба» әдісі арқылы
тәжірибелер жасатыпшығармашылық ізденісті талап
ететін тапсырмалар арқылы білім деңгейін арттыруға
болады.
«Шахмат»
әдісіндесаралаудың
«Диалог және қолдау көрсету», Қарқын, Дерек көздер тәсілін қолдана
отырыпкейбір оқушыларға
тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек
беріледі,әдісті қолдану
барысында сөзбен қолдау көрсетіп және
ынталандырамын.
-Дыбыстау арқылы
бағалау.
«Басбармақ» әдісі
арқылы жұптық бағалау
жүреді.
«Бағдаршам» әдісі
арқылы бағалау;
578тг - Сатып алу
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз