Материалдар / Діндердің түрлері
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Діндердің түрлері

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған білім аясында ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Маусым 2018
1012
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары

География пәні

Қысқа мерзімді сабақ жоспары.

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Халықтар географиясы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:


Сыныбы: 7

Қатысушылар саны:

қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Дүние жүзі халқының діни құрамы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Сабақ мақсаттары

Дін ұғымын білу. Діндердің негізгі түрлері.

Дүние жүзі халқының діни құрамы мен таралу аймақтарын анықтау, таралу аймақтарын картадан көрсету.

Қазіргі замандағы діннің рөлі.

Жетістік критерийлері

Білу және түсіну:

Халықтың нәсілдік, этникалық, діни құрамы ұғымдарын біледі.

Қолдану:

Діндерді бөле алады, оларды кестеде топтастыра алады, картадан таралу аймақтарын көрсете алады, жоспар бойынша сипаттай алады.

Тілдік мақсаттар

Пән бойынша сөздер мен терминдер:

Ауызша және жазбаша сөзге арналған қажетті сөйлемдер:

Дүние жүзі халықтары мынадай діндерге .............................................................................. бөлінеді.

Әлемдік діндерді өздеріне тән ерекшеліктеріне қарай былайша................................................ сипаттай аламын.

Құндылықтарды дарыту


Д.ж. халықтарының діни көрсеткіштерін анықтауда, әр діндердің өзіне ғана тән құндылықтарын түсіну дағдысын қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

Тарих

АКТ қолдану дағдылары

Ғаламтор желісінде тақырыпқа қатысты мәліметтерді іздеуде АҚТ мүмкіндігін пайдалана алады.

Бастапқы білімдер


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар









Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал тудыру: Оқушылардың көңіл-күйлерін көтеру.

Жаңа сабаққа көшу. Талдау. Сыныппен жұмыс. Сурет арқылы сабақ тақырыбын болжау.

  1. 1 және 2 суреттен не көріп тұрсыздар?

  2. Екі сурет өзара байланыса ала ма?

  3. Сурет туралы әңгімелеңіздер.

  1. сурет 2 – сурет

  1. Сабақ тақырыбы қандай болмақ?

  2. Жеке жұмыс. СТО әдістемесі бойынша төмендегі кестенің алғашқы екі бағанын толтырыңыздар.

Не білемін

Не білгім келеді

Не білдім

-




Маркерлік тақтаны пайдаланыңыз немесе баламасы ретінде PowerPoint презентациясын көрсетіңіз





































Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ. Тақырыпты түсіндіру, кейбір ұғымдарды ашып көрсету.

Географиялық қоржын.

  • Дін дегеніміз не?

Дін – адамзат қоғамындағы аса күрделі де маңызды әлеуметтік-мәдени сана. Діннің басты мақсаты – адамның рухани жетілуі және оның Жаратушы Құдайға сенімі.


  • Сенім дегеніміз не?

Сенім — адамның ақыл-ойын, күшін, еркін, қабілетін жоғарылататын жағымды сезім. Сенім — адамның жігерін арттырып, болашаққа құлшындыратын құбылыс (болашаққа сену, еңбекке сену, жақын адамдарға сену, дінге сену, т.б.). Сенім үміттен басталады. Сенім адамның алдына қойған мақсатының айқын болуы, дүниетанымының өмірмен байланыстылығы берік сенімнен туады. Бұл адамның нақты іс-әрекеті мен тәжірибесіне байланысты.


Тапсырма №1: Жұптық жұмыс. 7 сынып оқулығындағы §234-235 беттердегі мәтінді пайдалана отырып дүние жүзі діндері тірек сызбасын жалғастырыңыздар /15 минут/


Әр жұп өз жұмыстарын сыныпта жариялайды /3 минут/.

Бағалау критерийлері

Критерийлер

Дискрипторлар

Бағалау шкаласы

Т/Ж

Дүниежүзі халқының діни құрамы мен таралу аймақтарын анықтауда

Д.ж. Діндерінің

құрамы бойынша топтастыра алады;


Әлемдік діндерді біледі;



Сергіту сәті. Сыныппен жұмы /2 минут/.

Тапсырма: берілген ғимараттарды дін трлеріне сәйкестендіріңіздер

1 сурет 2 сурет 3 сурет

Тапсырма №2: топтық жұмыс. мәтінді пайдалана отырып, жоспарға сәйкес дүниежүзі діндерін сипаттаңыздар. /15 минут/.

1-топ. Христиан

2-топ. Ислам

3-топ. Буддизм

4-топ. Қазіргі замандағы діннің рөлі

Жоспар.

  • Дін атауы

  • Шығу тарихы

  • Тармақтары немесе бағыттары

  • Таралған аумағы

  • Діни мерекелері

  • Сипаттама / өзіне ғана тән ерекшеліктерін, белгілерін стпаттаңыздар/.

Бағалау критерийлері

Критерийлер

Дискрипторлар

Бағалау шкаласы

Т/Ж


Дүниежүзі Діндерін жоспар бойынша сипаттай алуда.

Шығу тарихы


Тармақтары немесе бағыттары


Таралған аумағы


Діни мерекелері


Сипаттама /өзіне ғана тән ерекшеліктерін, белгілерін сипаттай алады/.



әр топ өз жұмыстарын 3 минут ішінде қорғаулары тиіс.

  • Топтар бір-бірін бағалайды. Әр топтың жұмысына «екі ұнаған жерлері, бір ұсыныс»

Бекіту: Әлемдік діндердің таралуын талдау.

  1. Сыныппен жұыс: /5минут/.


  1. Жеке жұмыс. СТО әдістемесі бойынша төмендегі кестенің соңғы бағанын толтырыңыздар.

Не білемін

Не білгім келеді

Не білдім












Маркерлік тақтаны пайдаланыңыз немесе баламасы ретінде PowerPoint презентациясын көрсетіңіз

Ресурс



















































































































Сабақтың соңы


Қорытынды. Ауызша.

Дүние жүзі негізгі мынадай діндерге .............................................................................. бөлінеді.

Әлемдік діндерді өздеріне тән ерекшеліктеріне қарай былайша................................................ сипаттай аламын.



Бағалау: Жеке және жұптық, топтық бағалау жүреді.

Үйге тапсырма:

  1. Қайталау.

  2. Әлемдік діндер картасын пайдалана отырып, әлемдік діндердің таралу аймақтарын кескін картаға түсіріңіздер.


Критерийлер

Дискрипторлар

Бағалау шкаласы

Т/Ж

Дүниежүзі халқының діни құрамы мен таралу аймақтарын анықтауда

Әлемдік діндердің таралуын картадан анықтап кескін картаға түсіре алады;



Кері байланыс.

Смайликтер арқылы жүреді.




Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

-Көбірек қолдау көрсету үшін пікірімен келісу. Қабілеті жоғары оқушылардың тапсырмаларын күрделендіру.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Оқушыларды критериалды бағалау жүйесі арқылы бағалаймын. Сабақ барысында өзара бағалайды, өз-өзін бағалайды. Топтағы жұмысты бағалайды.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Денсаулық сақтау және қауіпсіздік ережелерінің сақталуын тексеру

Денсаулықты және қауіпсіздікті тексеру – Оқушыларға практикалық сабақтар кезінде сыныпта тәртіп сақтау қажеттілігі жөнінде ескерту керек











Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаты/мақсаттары шынайы болды ма? Оқушылар бүгін нені оқыды? Оқыту ахуалы қандай болды? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз









Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:




Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:




Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!