Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Доспанбет жырау "Қоғалы көлдер, қом сулар".
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлім: Туған жерім-аялы алтын бесігі |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||
Сабақтың тақырыбы |
Доспанбет жырау "Қоғалы көлдер, қом сулар". |
||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.2.1. эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау. |
||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: "Қоғалы көлдер, қом сулар"өлеңіндегі автор бейнесін анықтау, шығармадағы көрініс тапқан қасиеттерді ашып жазу; Көпшілігі: "Қоғалы көлдер, қом сулар"өлеңіндегі автор бейнесін анықтау, шығарма мазмұны арқылы автордың бойындағы құндылықтарды анықтау; Кейбір оқушылар: "Қоғалы көлдер, қом сулар"өлеңіндегі автор бейнесін анықтау, жырау өлеңдерінен ақын ойын, оның өмірлік мақсаттары мен үміттерін, рухани әлемін, адамгершілік тұрғысы мен көзқарасын білу, туындыларының рухы өр, мазмұны терең, тілі жеңіл нақышын тану.. |
||||||
Бағалау критерийі |
|
||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну |
||||||
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы (6-құндылық) |
||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: әңгімедегі автор бейнесін анықтайды. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: қом, қоға, бұздай, көбе, алшайту. Талқылауға арналған сұрақтар: Неліктен жырау толғауларының негізгі сарыны ерлікті дәріптеу, өткен өмірді аңсау болып келеді? |
||||||
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, тарих |
||||||
Алдыңғы білім |
ХАНДЫҚ ДӘУІР ӘДЕБИЕТІ туралы білімі бар |
||||||
Сабақ барысы |
|||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: Сыныпты ұйымдастыру және қызығушылықты ояту үшін оқушыларды топтарға бөлуде ойын элементін қосып ойластырыған әдіс. Әрекеттер: Мұғалім оқушыларға ойынның шартын түсіндіреді. Оқушыларға команда беріледі: o «Палуба»- оқушылар осы сөзді естігенде дереу жұптарын іздестіріп, екі екіден еденді тазалуды иммитациялайды. [Оқушылардың жұптық тобы] o «Суға батып барады» сөзін естігенде оқушылар тезірек сыртта жүрген кез келген оқушыны құтқару үшін кемеге отырғызу кейпін бейнелейді. [Оқушылардың 3-тік тобы] o «Түскі ас»- оқушылар осы сөзді естігенде төрт төрттен бірігіп, ас ішіп жатқан күйді иммитациялайды. [Оқушылардың 4-тік тобы] o «Кемеге отырамыз» сөзін естігенде оқушылар бес бестен бірігіп топтасады. Қызығушылықты ояту. «Миға шабуыл» әдісімен берілегн суретті сөйлетіп көрейік. Суретте не бейнеленген?
Алғаш жырау өмір сүрген кезеңге көз жүгіртейік. Оқушылар ИНСЕРТ кестесімен мәтінді түсініп оқып, өз жазғандарын ортаға салады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар суретті тарихпен байланыстырып айтады, бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады. Сұрақтарға жауап береді. Оқушылар ИНСЕРТ кестесімен мәтінді түсініп оқып, өз жазғандарын ортаға салады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
ҚБ
ҚБ «Нысана» ҚБ «Нысана»
|
6-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|||
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. Доспамбет жыраудың өмір жолы мен шығармашылығы туралы видеоролик көрсетіледі. https://www.youtube.com/watch?v=lzlFSpKcG0Y
Оқушылар өлең мазмұнымен танысады. Түсініксіз сөздермен сөздік жұмысын жасайды.
1-тапсырма. «Ассоциация» әдісі арқылы толғау не жайында айтылғанын жазу.
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Жыраудың негізгі ойына тірек болған сөздерді дәптерге жазыңдар. Адам қандай жағдайда өкінбейді дейді? «Ортадағы қаламсап» әдісімен оқушылар сұраққа жауап беріп, пікірталастырады. Өз ойларын дәлелдейді.
Дескриптор:
ҚБ
Бекіту. Толғау мазмұнына сүйене отырып, «Үш түрлі күнделік» кестесін толтырып көріңдер. Жұмыс нәтижесін жұпта, топта талқылаңдар.
|
Оқушыларға Доспамбет жыраудың өмір жолы мен шығармашылығы туралы видеоролик көрсетіледі. Оқушылар өлең мазмұнымен танысады. Түсініксіз сөздермен сөздік жұмысын жасайды. «Ассоциация» әдісі арқылы толғау не жайында айтылғанын жазу. Жыраудың негізгі ойына тірек болған сөздерді дәптерге жазыңдар. Адам қандай жағдайда өкінбейді дейді? «Ортадағы қаламсап» әдісімен оқушылар сұраққа жауап беріп, пікірталастырады. Өз ойларын дәлелдейді. Толғау мазмұнына сүйене отырып, «Үш түрлі күнделік» кестесін толтырып көріңдер. Жұмыс нәтижесін жұпта, топта талқылаңдар. |
ҚБ «Нысана» ҚБ «Нысана» ҚБ «Нысана» ҚБ «Нысана» |
6-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы https://www.youtube.com/watch?v=lzlFSpKcG0Y Доспанбет жырау "Қоғалы көлдер, қом сулар". |
|||
Сабақтың соңы
|
Сабақтың тақырыбы бойынша ауызша кері байланыс жасалады. Ең, ең, ең • Ең ұтымды ой... • Ең нақты салыстыру... • Ең көркем жұмыс... |
|
|||||
Үй жұмысы |
Өлеңді жаттау |
|
|||||
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын? |
Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||
|
|
|
|||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме? Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге? |
|
||||||
Жалпы бағалау Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1: 2: Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1: 2: Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? |