Материалдар / Дүние жүзінің өсімдік шаруашылығы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Дүние жүзінің өсімдік шаруашылығы

Материал туралы қысқаша түсінік
тәжірбие алмасу,әдіс тәсілдерді қолдану
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Қараша 2020
706
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Күні: 28.01.2019ж.

Пән мұғалімі: Қабылова Б.А

Сынып 10» б»

Мектеп

Н.Оңдасынов атындағы №14 ЖОМ

Сабақтың тақырыбы:

Өсімдік шаруашылығы

Сабақтың оқу мақсаттары:

Дүниежүзі өсімдік шаруашылығының негізгі түрлері мен таралу аймақтары жайында мәлімет беру.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Өсімдік шаруашылығы жайында біледі.

Басым көпшілігі:

Өсімдіктің түрлерін ажырата алады.

Кейбір оқушылар: Өсімдік шаруашылығының өзіне тән ерекшеліктерін сипаттай алады.

Бағалау критерийлері

Өсімдік шаруашылығы жайында білді.

Өсімдік түрлерін ажырата алды.

Өсімдік шаруашылығының айырмашылығын сипаттады.

Тілдік мақсаттары:

Крахмалды дақылдар, техникалық дақылдар, бау-бақша, жеміс-жидек шаруашылығы, дәнді дақылдар.

Дағдылар:

Жазылым дағдысы

Білу, түсіну

Бастапқы білім:

Дүниежүзінің шаруашылғына жалпы сипаттама

Құндылықтарды дамыту:

Оқушылардың шығармашылық қызығушылығын арттыру, адамгершілік құндылықтарын дамыту.

АКТ қолдану

Бейнежазба, д.ж. картасы ,слайд, плакат суреттер.

Пәнаралық байланыс

Биология, тарих, химия

Сабақтағы жоспарланған

іс-әрекет


Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеу, сынып тазалығына көңіл бөлу.

Сабақты бастамас бұрын, оқушыларға ынтымақтастық атмосферасын орнатып, сыныпты «Шаңырақ уығы» арқылы екі түсті қолдана отырып, оқушылардың түсті таңдауына қарай топтастырамыз.

1. Жасыл түс әлемдегі жазықтар ұғымын білдіреді

2. Көк түс әлемдегі көлдер атауларын білдіреді

Үй тапсырмасын «Серпілген сауал» арқылы оқушыға допты лақтыру арқылы сұралады.

Тақырыптың түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін сыныптағы оқушылардың арасында сұрақтарды лақтырамыз.

1. Мұнай экспорттаушы елдер

2. Қазақстанның атом электр станциясы

3. Газ өнеркәсібі

4. Көмір өнеркәсібі

5. Дүниежүзіндегі ұйымдар

6. Артта қалған мешеу елдер

7. Мемлекеттік құрылым нешке бөлінеді

8. Әлемдік діндер, діни ағымдары

9. Қазақтан шыққан демограф ғалым кім?

10. Ең алғаш халық санағы қайда болды

Сабақтың ортасы








































Сабақтың соңы


Үйге тапсырма

Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушылардың қызығушылығын арттыру мақсатында «Кинометафора» әдісі арқылы кішігірім видеоролик тамашалайық.

«Ойлас, жұптас, талқыла» әдісі арқылы оқушылар жаңа тақырыпты түсіндіреді.

Яғни, мұнда оқушылар партадағы берілген өсімдіктердің, дәнді дақылдардың техникалық цитрустық, сергітпе дақылдарды кеңірек түсіндіріп,таралу аймақтарын картадан бейнелейді, шығу тарихын айтады.

І топ Жазық тобы

Shape2 Shape1

Дәнді дақылдар Сергітпе дақылдар


І топ Көлдер тобы

Shape4 Shape3

Техникалық дақылдар Тропикалық, цитрустық

дақылдар


«Табан» әдісі арқылы қорытынды жасаймыз.

Жерге табан суреті қойылады, әр табанды басқанда қарсы топтың айтқандарынан қабылдаған мәліметтерді жеткізеді.


«Модельдеу» әдісі

Бұл жерде «Ұлы даланың жеті қыры» елбасы мақаласындағы «Қазақстан алма мен қызғалдақтың отаны» тақырыбында оқушылардың мәліметтері тыңдалады.


«Кім жүйрік» ойыны

1. Қазақстанның дәрілік өсімдіктері

2. Бұғыдан қандай дәрі алынады?

3. Қызыл кітапқа енген өсімдіктер

4. Қызыл кітап қай жылы жарық көрді?

5. Қазақстанның импорты мен экспорты

6. Ақылтеке жылқысы қай елде өсіріледі?

7. ЮНЕСКО ұйымына кірген қорық жануары

8. Демография, депопуляция

9. Радиозонд, эхолот, барометр қандай құрал?

10. Дәм-татымдық дақылдарды ата


Енді сабағымызды қорытындылайтын болсақ әрқайсыңа сотканың суреті тарқатылады. Сол арқылы Мұғалімге смс жолдайсыңдар. Бүгінгі сабақтан алған әсерлерің жайында жазасыңдар.

&33 Өсімдіктер шаруашылығы жайында ізденіп келу.

Кескін картаға дүние жүзіндегі өсімдіктерді түсіріп келу.




Сабақ бойынша рефлекция. Сабақ мақсаттары, оқу мақсаттары дұрыс қойылған.


Оқушылардың барлығы оқу мақсаттарына қол жеткізді ма? Жеткізбесе неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ма? Сабақтың уақыт кезеңдері дұрыс сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Кинометафора әдісінде бейне роликте көрген мәліметтерді көзбен көру арқылы оқушылар 80 % игере алатынын байқаймыз.

Дәнді дақылдар техникалық ,цитрустық дақылдарды түсіндіре отырып картадан бейнелей алатынын білдік.

Табан әдісі мен Мұғалімге смс жіберу оқушылардың бүгінгі сабақта алған әсерлерін жеткізе алатынын байқадық.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспекті оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алды? Оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз?






















«Н.Ондасынов атындағы №14жалпы орта мектебі» мемлекеттік мекемесі

Ашық сабақ

Өсімдік шаруашылығы

География пән мұғалімі Қабылова Б

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!