|
Бөлім |
4. Әлеуметтік география 4.1 Халық географиясы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Жанай Ақмарал |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
14.02.23 |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 7 «А» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары |
||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.4.1.1 -дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін түсіндіреді |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Халықтың этникалық құрамы ұғымын айтады. Картаны пайдаланып, халықтардың таралу аймақтарын кескін картаға түсіреді. Дүние жүзілік халықтардың әулеттерін зерттейді графика сызба жұмыстарын орындайды. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерииі |
Дүние жүзі халықтарының тілдік әулеттері мен топтары туралы түсініктері қалыптасады. Картадан халықтардың таралу аймақтарын біледі, әулеттері туралы сипаттайды. Халықтың этникалық құрамы ұғымын айтып, картадан пайдаланып тіл әулеттерін кестеде топтастырады. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Басы 6 мин 2 мин 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару, Сыныпты түгелдеу. Үй тапсырмасын тексеру. «Wordwall » әдісі арқылы оқушы 1 ұяқшық таңдау арқылы сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар:
Топтастыру ( Глобуста жазылған топ атаулары арқылы топтасады)
Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушыларға «Ой шақыру» әдісі арқылы проблемалық сұрақтар беріледі. 1. «Халық» сөзі нені білдіреді? 2. Әр халықтың қандай құндылықтары бар? 3.Қазақ тілінің ерекшелігін атаңдар? Оқулықпен жұмыс:
|
Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды. Оқушылар топқа бөлінеді. Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды |
Бағалау парағы
|
дидактикалық материалдар. Интерактивті тақта «Wordwall» бағдарламасы
Слайд 3 бет Слайд 4 бет |
|||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 5 мин 7 мин 5 мин |
2. Тапсырма. Топтық жұмыс «Кім тапқыр» әдісі бойынша Оқулықтағы 2 кестені пайдаланып, төмендегі кестеге халықтардың таралу аймақтары бойынша тіл әулетінен тізбек құрастырыңыз?
Дескриптор: Тіл тобын анықтайды . Тіл әулетін анықтайды. Мемлекетті анықтайды. 3 -тапсырма бойынша оқушылар атлас картаны қолданып дүниежүзіндегі тіл топтарына талдау жасайды:
-Дүниежүзі халықтарының орналасуының ерекшеліктерін, себептерін түсіндіру. - Ең көп таралған тіл әулеттерін анықтап оларға сипаттама беру.
4-тапсырма Жеке жұмыс Дүниежүзінде кең таралған әулеттерді топтастырады сызба түрінде.
Дескриптор:
1. Мұғалім сабақты қорытындылайды. 2.Үйге тапсырма: «ІІІ деңгейлік тапсырма» әдісі арқылы беріледі.
1) А деңгей: §1 Тақырыпты оқып келу; 2) В деңгей: Көпұлтты елдерге мысал келтіріңіз. 3) С деңгей: Өздерің тұрған жердің қандай ұлттық, нәсілдік, тілдік құрылысдағы халықтарды білесіңдер, айырмашылығын анықтау. Дескриптор:
|
Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды Топ бойынша Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды Сызбанұсқа арқылы топтастырады. |
Бағалау парағы Бағалау парақшасын толтырады. Бағалау парақшасын толтырады. |
Оқулық Слайд 5 бет
Слайд 6 бет
Слайд 7 бет
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Білімді бекіту:. Кері байланыс: Оқушыларға рефлексия парағын ұсынамын.Сабақ барысында алған білімдері туралы кері байланыс жазады. « Менің ойымша... Себебі...... Мысалы..... Қорыта айтқанда ..... |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары
Дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары
|
Бөлім |
4. Әлеуметтік география 4.1 Халық географиясы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Жанай Ақмарал |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
14.02.23 |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 7 «А» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары |
||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.4.1.1 -дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін түсіндіреді |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Халықтың этникалық құрамы ұғымын айтады. Картаны пайдаланып, халықтардың таралу аймақтарын кескін картаға түсіреді. Дүние жүзілік халықтардың әулеттерін зерттейді графика сызба жұмыстарын орындайды. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерииі |
Дүние жүзі халықтарының тілдік әулеттері мен топтары туралы түсініктері қалыптасады. Картадан халықтардың таралу аймақтарын біледі, әулеттері туралы сипаттайды. Халықтың этникалық құрамы ұғымын айтып, картадан пайдаланып тіл әулеттерін кестеде топтастырады. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Басы 6 мин 2 мин 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару, Сыныпты түгелдеу. Үй тапсырмасын тексеру. «Wordwall » әдісі арқылы оқушы 1 ұяқшық таңдау арқылы сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар:
Топтастыру ( Глобуста жазылған топ атаулары арқылы топтасады)
Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушыларға «Ой шақыру» әдісі арқылы проблемалық сұрақтар беріледі. 1. «Халық» сөзі нені білдіреді? 2. Әр халықтың қандай құндылықтары бар? 3.Қазақ тілінің ерекшелігін атаңдар? Оқулықпен жұмыс:
|
Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды. Оқушылар топқа бөлінеді. Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды |
Бағалау парағы
|
дидактикалық материалдар. Интерактивті тақта «Wordwall» бағдарламасы
Слайд 3 бет Слайд 4 бет |
|||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 5 мин 7 мин 5 мин |
2. Тапсырма. Топтық жұмыс «Кім тапқыр» әдісі бойынша Оқулықтағы 2 кестені пайдаланып, төмендегі кестеге халықтардың таралу аймақтары бойынша тіл әулетінен тізбек құрастырыңыз?
Дескриптор: Тіл тобын анықтайды . Тіл әулетін анықтайды. Мемлекетті анықтайды. 3 -тапсырма бойынша оқушылар атлас картаны қолданып дүниежүзіндегі тіл топтарына талдау жасайды:
-Дүниежүзі халықтарының орналасуының ерекшеліктерін, себептерін түсіндіру. - Ең көп таралған тіл әулеттерін анықтап оларға сипаттама беру.
4-тапсырма Жеке жұмыс Дүниежүзінде кең таралған әулеттерді топтастырады сызба түрінде.
Дескриптор:
1. Мұғалім сабақты қорытындылайды. 2.Үйге тапсырма: «ІІІ деңгейлік тапсырма» әдісі арқылы беріледі.
1) А деңгей: §1 Тақырыпты оқып келу; 2) В деңгей: Көпұлтты елдерге мысал келтіріңіз. 3) С деңгей: Өздерің тұрған жердің қандай ұлттық, нәсілдік, тілдік құрылысдағы халықтарды білесіңдер, айырмашылығын анықтау. Дескриптор:
|
Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды Топ бойынша Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды Сызбанұсқа арқылы топтастырады. |
Бағалау парағы Бағалау парақшасын толтырады. Бағалау парақшасын толтырады. |
Оқулық Слайд 5 бет
Слайд 6 бет
Слайд 7 бет
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Білімді бекіту:. Кері байланыс: Оқушыларға рефлексия парағын ұсынамын.Сабақ барысында алған білімдері туралы кері байланыс жазады. « Менің ойымша... Себебі...... Мысалы..... Қорыта айтқанда ..... |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





Пошта әдісі»
арқылы












