Материалдар / Дүниежүзі халықтарының этнолингвистикалық жіктелуі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Дүниежүзі халықтарының этнолингвистикалық жіктелуі

Материал туралы қысқаша түсінік
халықтардың тілдік топтарға жіктелуі туралы түсінік
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Мамыр 2021
1543
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

4. Әлеуметтік география 4.1 Халық географиясы

Мектеп: Бірлік ОМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

7.4.1.1. Дүниежүзі халықтарының этнолингвистикалық жіктелуін түсіндіреді

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Дүниежүзі халықтарының этнолингвистикалық жіктелуін біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: Этнолингвистика ұғымын түсіндіреді, тіл әулеттерін жіктейді.

Кейбір оқушылар: Картаны пайдаланып халықтардың таралу аймақтары бойынша тіл әулетін топтастырады, кескін картаға түсіреді.

Ойлау дағдыларының еңгейі

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау критерий

1.Халықтың «Этникалық құрамы», «Лингвистика», «Тіл әулеті» ұғымын айтады

2. Берілген тіл әулеттерін тіл топтары мен тіл тобының халықтарын жіктейді, орналастырады.

3. Кестені пайдаланып халықтардың тіл әулеттерін және таралу аймақтарын анықтап, кестеге және кескін картаға түсіреді.

Тілдік мақсаттар


Жазылым: Тіл топтары мен тіл әулетін кестеге топтастырып жазады.

Тыңдалым: Топтар түсіндіру, топтастыру барысында бір – бірін тыңдайды.

Айтылым: Этнос, лингвистика,классификация, тіл әулеті ұғымдарына түсінік беріп айтады.

Оқылым: Оқулық мәтінін оқиды, картаны шарты белгілерін оқиды

Негізгі сөздер мен тіркестер: Этнолингвистикалық, классификациясы, тіл, тіл әулеті, тіл топтары, этнос, халық, ұлт.

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Тақырыпты бір біріне түсіндіреді, жинақтайды. Термин сөздерді айтады: Лингвистика, классификация, этнос

Талқылауға арналған тармақтар: Дүниежүзі халықтарының этнолингвистикасын жіктеу

«Лингвистика» дегеніміз не?

Алтай тіл әулеті қандай тіл топтарға бөлінеді?

Жазылым бойынша ұсыныстартіл әулеттері, тіл топтарын жіктеп жазады

Құндылықтарға баулу


«МӘҢГІЛІК ЕЛ» идеясының 6–шы құндылығы - Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы.

Пәнаралық байланыс

Тарих пәнімен этника ұғымын түсіндіргенде, тіл әулеттерін анықтау барысында байланыс болады. Қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі пәндерімен топқа бөлгенде берілген сөздерді үш тілде айтады.

Алдыңғы білім


Бұл тақырыппен оқушылар жаңадан танысады,бірақ интернет, қосымша әдебиеттерден таныс.

ЖОСПАР:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеу,ынтымақтастық атмосфера орнату.

Топқа бөлу:

Тақырыпқа байланысты сөздер үш тілде беріледі (қазақ, орыс, ағылшын тілі). Ұқсас тілдегі сөздерді алған оқушылар бір топ болып топтасады.

Тіл – Язык - Lanquaqe

Халық – Народ - people

Ұлт – Этнос - ethnos

Мемлекет – государство – state

І топ – АҒЫЛШЫН

ІІ топ – ОРЫС

ІІІ топ – ҚАЗАҚ

«Миға шабуыл»

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу барысында халықтардың суреттері көрсетіліп сұрақтарға жауап алу арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. Мысалы:

  1. Қай тілде сөйлейді?

  2. Қай халықтардың тілдері ұқсас? -


Тіл – Язык - Lanquaqe

Халық – Народ - people

Ұлт – Этнос - ethnos

Мемлекет – государство – state



АКТ Слайдта суреттер беріледі.

Сабақтың ортасы









































Тапсырма 1: Т(топтық)

«Мозайка» әдісі.

Оқулық 133-134 бет §42

1-топ: Оқулықтың 133 беттегі мәтінді пайдаланып «этникалық құрам» ұғымын

2 –топ: Оқулықтың 134 беттегі мәтінді пайдаланып «Лингвистика» ұғымы

3- топ: Оқулықтың 134 беттегі, «Тіл әулеттері» тақырыбының 135 бетіндегі мәтінін пайдаланып «Тіл әулеті» ұғымына түсінік беріндер.

Әр топтан сарапшы топ деп аталатын жаңа топ құрып, ортақ проблеманың шешімін табу үшін бірлесіп жұмыс істейді. Оқушылар бастапқы топтарына қайтып оралап,постерге жұмысын түсіреді, қорғайды.(галерея әдісі)

Критерий

Дискриптор

Халықтың «Этникалық құрамы», «Лингвистика», «Тіл әулеті» ұғымын айтады

«этникалық құрам» ұғымын айтады

«Лингвистика» ұғымы туралы түсінік береді.

«Тіл әулеті» ұғымын түсіндіреді


Тапсырма 2: Ж (Жұптық)

«Кластер» әдісі

Берілген тіл әулеттерін тіл топтары мен тіл тобының халықтарына жіктеп, кластерге түсір.

Shape1

Үндіеуропалық



Shape2

Алтай

Shape3

Қытай - Тибет

Shape4 Shape5 Shape6 Shape7 Shape8 Shape9 Shape10 Shape11 Shape12 Shape13 Shape14 Shape15 Shape16 Shape17 Shape18 Shape19 Shape20 Shape21 Shape22 Shape23 Shape24 Shape25 Shape26 Shape27











Критерий

Дискриптор

Берілген тіл әулеттерін тіл топтары мен тіл тобының халықтарын жіктейді, орналастырады.

  • Тіл әулеттерінің тіл топтары мен тіл тобының халықтарын жіктейді.

  • Сызбаға орналастырады


САРАЛАУ:

Тапсырма 3 Д (дара)

Кестені және дүниежүзінің тілдер семьялары картасын пайдаланып, тіл әулетін және таралу мемлекетін анықтап,кестені толтыр, таралу аймақтарын кескін картаға түсір

Ұлттың аты

Тіл тобы

Тіл әулеті

Мемлекет

1

Қазақ

түркі

Алтай

Қазақстан

2

Орыс

Славян

Үнді-Еуропалық

Ресей

3

Француз

Роман

Үнді-еуропалық

Франция

4

Қытай

Қытай

Сино-Тибет

Қытай

5

Грузин

Грузин

Картвель

Грузия

6

эстон

Фин-угор

Орал-юкагир

Эстония

7

украин

славян

Үнді-еуропалық

Украина

8

грек

Грек

Үнді-еуропалық

Грекия

9

қырғыз

Түркі

Алтай

Қырғызстан

10

тәжік

иран

Үнді-Еуропалық

Тәжікстан



Критерий

Дискриптор

Кестені пайдаланып халықтардың тіл әулеттерін және таралу аймақтарын анықтап, кестеге және кескін картаға түсіреді.

  • Кестеде берілген халықтардың тіл әулетін біледі

  • Ұлттың атын біледі

  • Тіл тобын біледі

  • Тіл әулеттерінің таралу аймағының мемлекетін біледі

  • Тіл әулеттерінің таралған мемлекеттерін кескін картаға түсіреді.

Қалыптастырушы бағалау

«Ауызша бағалау» түзету, мадақтау, бағалау сөздер арқылы ауызша ынталандырамын.

  • Өте жақсы

  • Жарайсың

  • Бұл ойың дұрыс, бірақ сіз ..... алыңыз

  • Бұл ойға қонымды, ойыңыздың бағыты дұрыс!



Оқулық/ Алматы «Атамұра» 2017 жыл

134-135 бет








Қалыптастырушы бағалау

Смайликтер арқылы бағалау




Оқулық/ Алматы «Атамұра» 2017 жыл

135-136 бет











Қалыптастырушы бағалау

Басбармақ әдісі



Кесте

Ұлттың аты

Тіл тобы

Тіл әулеті

мемлекет







дүниежүзінің тілдер семьялары картысы



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!