Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Дүниежүзі халықтарының саны мен ұдайы өсуі. Демографиялық саясат.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
САБ Сабақтың тақырыбы: §22 Дүниежүзі халықтарының саны мен ұдайы өсуі. Демографиялық саясат. |
Мектеп: № 72 жалпы орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Оқытушының аты-жөні: Налибаев П. М. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары |
1. Адамзаттың шығу тегі мен әлемде жалпы сипатын білуі тиіс. 2. Дүниежүзі халқының санын түсінуі тиіс. 3. Қазақстанның демографиялық саясаты туралы ойлауы тиіс. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
1. Қоғамымыздың басты байлығы адамзат, оның санын, құрамын, таралуын, ұдайы өсуін зерттейтін экономикалық және әлеуметтік географияның басты саласы болғанын меңгереді. 2. Дүниежүзі халқы алғашқы ғасырларда жиі болған соғыстар мен жұқпалы аурулардың кең таралуы салдарынан баяу көбейгенін түсінеді. 3. Қазақстанда демографиялық саясат ұлттық стратегияның негізгі бағыттарының бірі екендігін ойлайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Кейбір ұғымдар мен терминдердің қысқаша түсініктемесін білуі, түсінуі, ойлауы тиіс. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
§21 Саяси география және геосаясат. Халықаралық ұйымдар. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен алмастырыңыз) |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
10минут
3минут
7минут
15минут
5 минут
3мин
1минут
1минут |
Жеке жұмыс «Қораптағы 10 сұрақ» ойыны үй тапсырмасын тексеру үшін беріледі. Қораптан сұрақтарды алып,дайындалып, жауап береді. Бағалау. Жауап берген оқушыларды жұлдызша арқылы формативті бағалайды. Топқа бөліну. Әр түрлі фигуралар арқылы бөлінеді және сол фигураны неге таңдағанын айтады.. Әр топ топ басшысын сайлап алады. 1-топ Үшбұрыш 2-топ Шаршы 3-топ Тік төртбұрыш 4-топ Шеңбер Жаңа сабақ. Миға шабуыл.Сұрақ-жауап. Жұптық жұмыс. 1. Адамзаттың пайда болған жері мен алғашқы қоныстанған аймақтарын атаңдар. 2. Халқы көп және аз елдерді картадан табыңдар. 3. Халық санағының маңыздылығы неде? 4. Әлемдегі демографиялық саясаттың түрлері қандай? 5. Халық санының өсуіне әсер ететін негізгі факторларды атаңдар. 6. Қазақстанның демографиялық саясатына баға беріңдер. §22 Дүниежүзі халықтарының саны мен ұдайы өсуі. Демографиялық саясат туралы ақпарат беремін. Бағалау. Мұғалімнің ынталандыру сөздері арқылы бағаланады. Топтық жұмыс. Мәтінмен жұмыс оқушылар жаңа тақырыптағы бөлімдерге тоқталады, және дайын суреттермен кластер жасап, өз жұмыстарын қорғайды. 1-топ. Адамзаттың шығу тегі мен әлемде таралу бөліміне тоқталады. 2-топ. Дүниежүзі халқының саны бөліміне тоқталады. 3-топ. Халықтық ұдайы өсуі. Халық санағы бөліміне тоқталады. 4-топ. Демографиялық саясат. Қазақстанның демографиялық саясаты. Бағалау. Топ басшысы критерийлері арқылы бағалайды. Топтық жұмыс. Төмендегі топтар мәтінмен жұмыс жасайды. 1. Әр топқа тапсырмалар беріледі. 1-топ Соңғы табылған археологиялық жаңалықтарға сүйене отырып, көпшілік ғалымдар алғашқы адамдар... 2-топ БҰҰ-ның демографиялық жылнама деректеріне сүйенсек, Жер шары халқы 1804 жылы 1 млрд,... 3-топ Ең алғашқы халық санағы шамамен б.з.д. 2500 жылдары Мысыр (Египет) жерінде, кейінірек Ежелгі Рим, Месопатамия, 4-топ Халықтың ұдайы өсуінің екі түрлі: дамыған және дамушы елдердегі типтерінен басқа олардың аралығында бірнеше өтпелі түрлері бар... Бағалау.Әр топ бірін-бірі критерийі арқылы күлегештермен бағалайды.
Бағалау. Әр топты жинаған жұлдызшасына,күлегештеріне, топ басшының қойған бағасына қарап сумативті бағаны журналға қоямын.
Рефлексия.«Плюс,минус,қызықты»
Сабақтан алған әсерлерін стикерлерге жазып
іледі.
Үй тапсырмасы: §22 Дүниежүзі халықтарының саны мен ұдайы өсуі. Демографиялық саясат. Сұрақтар мен тапсырмалар. 1. Адамзаттың пайда болған жері мен алғашқы қоныстанған аймақтарын атаңдар. 2. Халқы көп және аз елдерді картадан табыңдар. 3. Халық санағының маңыздылығы неде? 4. Әлемдегі демографиялық саясаттың түрлері қандай? 5. Қазақстанның демографиялық саясатына баға беріңдер. |
Сұрақтар жазылған парақшалар
Жұлдызша
Геометриялық фигуралар.
Оқулықпен және ғаламтор мен жұмыс.
Презентация
Кластер, оқулық, ғаламтор, сызғыш, қаламсаптар .
Оқулықпен жұмыс.
Бағалау парағы. Бағалау парағы.Жүрекшелер
Жұлдызшылар, күлегештер.
Стикерлер
Бағалау парағы Күлегештер.
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциалды оқыту – көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтармен байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциялды оқыту өз бетінше әңгіме оқу кезінде мұғалім қолдауының алмасуы арқылы іске асады.
|
Тапсырманы орындап,мақсатқа жетуіне байланысты топ басшыларының бағасы, мұғалімнің ынталандыру сөздері арқылы, өзара бағалау парағы арқылы бағалау. |
Қазақстан тарихы, математика, дүниежүзі тарихы пәндерімен пәнаралық байланыс бар.Презентация,бейнефильм қолданамын. Интерактивті тақтаны 15 минуттан артық қолданбаймын. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1:
2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1:
2: |