ӘЛЕМДІК ДІНДЕР ЖӘНЕ ӨРКЕНИЕТТЕРДІҢ ДАМУЫ
Жұмаш Нұржан Бексеитұлы
тарих пәнінің мұғалімі
|
Бөлім: |
Өркениеттердің даму ерекшелігі 3-бөлімше: Әлем өркениеттерінің тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Жұмаш Нұржан Бексеитұлы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
12-сабақ: Әлемдік діндер және өркениеттердің дамуы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.3.6 дүниежүзілік діндердің кезеңі мен дамуының өзгешіліктерін сипаттау; 10.1.3.7 дүниежүзілік діндердің философиялық негіздерін түсіндіру; 10.1.3.8 дүниежүзілік діндердің жалпыморальдық құндылықтарын айқындау |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: әлемдік діндердің философиялық негіздерін түсіндіреді; Көпшілігі: барлық дүниежүзілік діндерге ортақ жалпыморальдық құндылықтарды табады; Кейбірі: дүниежүзілік діндердің кезеңі мен дамуының өзгешіліктерін интерпретациялайды |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Әлемдік діндердің философиялық негіздерін анықтайды |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар тарихи деректермен жұмыс жасайы (оқылым), дәлелдеп, өз ойын білдіру (айтылым), зерттеу жұмыстарын жазбаша немесе ауызша түрде көрсетеді (айтылым, жазылым) Пәнге қатысты лексика мен терминология: дін, конфуциалық ілім, буддизм, даосизм, зароостризм, иуадаизм, тілдік дін, политеизм, әлемдік дін, нимб, уағыз Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Діни-философиялық көзқарастың өзіндік ерекшелігі ...... Христостың уағызындағы басты моральдық құндылықтар .... Мұхаммед пайғамбардың қоштасу уағызындағы басты моральдық құндылықтар.... Буддистердің құтқару жолындағы басты моральдық құндылықтар...... |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепт |
Өзгеріс пен сабақтастық |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жалпы адамзаттық құндылықтар, мәдени және рухани құндылық-тарға құмет, толеранттылық, азаматтық жауапкершілік |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
География, Қазақстан тарихы, Зайырлылық және дінтану негіздері |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Адам дамуының жолдары мен заманауи әлемнің түрлі модельдері арасында ұқсастықтар туралы білімдері бар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы 2 минут 2 минут
3 минут
1 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Топтастыру – 1-топ «Буддизм», 2-топ «Ислам», 3-топ «Христиандық» (Ж) БЫМ «Дыбыссыз миға шабуыл» әдісі - «Дін – қысқа, жүрекке арналған даналық», Сіз қалай түсінесіз? (Ұ) БЫМ «Блиц сауалнама» 1. Біз қандай әлемдік діндерді білеміз? 2. Діндерді «жастарына» қарай атаңыз, әр дін қай кезде пайда болғаны туралы есіңізге түсіріңіз • Буддизм; • Христианство; • Ислам. 3. Осы діндердің пайда болуы қандай тарихи тұлғалардың есімімен байланысты? 4. Өнерде діни образдарды қалай атайды? 5. Будданы суреттеген кезде қандай канондарды негізге алады? 6. Будданың денесінің қай жерлері ерекше рөл атқарады? 7. Дева Мария – ол кім болған? 8. Христостың басындағы нимб нені білдіреді? 9. Неге исламда Мұхаммед пайғамбардың көркем образы жоқ? Бағалау «Ең жылдам жауап» (М) Сабақтың тақырыбын, мақсаттарын және күтілетін нәтижесін таныстыру |
Иллюстрациялар слайд 2 слайд 3 |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы
7 минут
20 минут
5 минут |
(Жт) «Оқы. Ойлан. Тұжырымда» әдісі Атақты философтардың дінге дейтін көзқарасымен қысқаша танысып, әлемдік діндердің жалпы моральдық құндылықтарын табыңыз: 1. Христостың уағызы; 2. Мұхаммедтің қоштасу уағызы; 3. Будистердің сегізгерлік құтқару жолы Бағалау «Біреуін бересің, біреуін аласың» (Ж, Жт,Т) «Құндылықтар иерархиясы» әдісі Берілген оқу материалдарын басшылыққа алып, барлық дүниежүзілік діндерге ортақ жалпыморальдық құндылықтардың тізімін жасаңыз
Бағалау «Үш сөйлем» (Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма Әлемдік діндердің философиялық негіздері бойынша берілген ақпараттардың «ақиқат» не «жалған» екендігін анықтаңыз.
Дескрипторы: - буддизм діні туралы ақиқат немесе жалған мәліметті анықтайды; - христиандық дін туралы ақиқат немесе жалған мәліметті анықтайды; - ислам діні туралы ақиқат немесе жалған мәліметті анықтайды; - атеистер туралы ақиқат немесе жалған мәліметті анықтайды. Бағалау «Өзін-өзі бағалау» |
Будистердің сегізгерлік құтқа ру жолы https:// indiada.ru/religi a/buddizm-osno vnye-idei.html Христостың уағызы. http:// www.pravmir.ru /nagornaya-pro poved-mf-5-7/ Мұхаммедтің қоштасу уағызы. http://umma. ru/propovedi/pr opovedi-ildaraal yautdinova/8111 -proshchalnayapropoved-proro kamukhammada
Таратпа кесте
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 4 минут
1 минут
|
(Ж) Кері байланыс – «Бес саусақ» әдісі 1. 1. Басбармақ - Бүгінгі сабақта алған білімдерім ............. 2. 2. Балаң үйрек - Өзіме алған жаңа ақпарат ..................... 3. 3. Ортан терек - Сабақта орындаған .........тапсырма ұнады 4. 4. Шылдыр шүмек – Менің сабақтағы көңіл-күйім ........ 5. 5. Кішкене бөбек – сабақта маған .............. қиын болды Сабақты қорыту Әлемдік діндердің ортақ моральдік құндылықтарын атаңыз |
«Бес саусақ» үлестірме қағаз |
|||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүниежүзі тарихы 10 сынып ҚМЖ
Дүниежүзі тарихы 10 сынып ҚМЖ
ӘЛЕМДІК ДІНДЕР ЖӘНЕ ӨРКЕНИЕТТЕРДІҢ ДАМУЫ
Жұмаш Нұржан Бексеитұлы
тарих пәнінің мұғалімі
|
Бөлім: |
Өркениеттердің даму ерекшелігі 3-бөлімше: Әлем өркениеттерінің тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Жұмаш Нұржан Бексеитұлы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
12-сабақ: Әлемдік діндер және өркениеттердің дамуы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.3.6 дүниежүзілік діндердің кезеңі мен дамуының өзгешіліктерін сипаттау; 10.1.3.7 дүниежүзілік діндердің философиялық негіздерін түсіндіру; 10.1.3.8 дүниежүзілік діндердің жалпыморальдық құндылықтарын айқындау |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: әлемдік діндердің философиялық негіздерін түсіндіреді; Көпшілігі: барлық дүниежүзілік діндерге ортақ жалпыморальдық құндылықтарды табады; Кейбірі: дүниежүзілік діндердің кезеңі мен дамуының өзгешіліктерін интерпретациялайды |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Әлемдік діндердің философиялық негіздерін анықтайды |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар тарихи деректермен жұмыс жасайы (оқылым), дәлелдеп, өз ойын білдіру (айтылым), зерттеу жұмыстарын жазбаша немесе ауызша түрде көрсетеді (айтылым, жазылым) Пәнге қатысты лексика мен терминология: дін, конфуциалық ілім, буддизм, даосизм, зароостризм, иуадаизм, тілдік дін, политеизм, әлемдік дін, нимб, уағыз Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Діни-философиялық көзқарастың өзіндік ерекшелігі ...... Христостың уағызындағы басты моральдық құндылықтар .... Мұхаммед пайғамбардың қоштасу уағызындағы басты моральдық құндылықтар.... Буддистердің құтқару жолындағы басты моральдық құндылықтар...... |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепт |
Өзгеріс пен сабақтастық |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жалпы адамзаттық құндылықтар, мәдени және рухани құндылық-тарға құмет, толеранттылық, азаматтық жауапкершілік |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
География, Қазақстан тарихы, Зайырлылық және дінтану негіздері |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Адам дамуының жолдары мен заманауи әлемнің түрлі модельдері арасында ұқсастықтар туралы білімдері бар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы 2 минут 2 минут
3 минут
1 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Топтастыру – 1-топ «Буддизм», 2-топ «Ислам», 3-топ «Христиандық» (Ж) БЫМ «Дыбыссыз миға шабуыл» әдісі - «Дін – қысқа, жүрекке арналған даналық», Сіз қалай түсінесіз? (Ұ) БЫМ «Блиц сауалнама» 1. Біз қандай әлемдік діндерді білеміз? 2. Діндерді «жастарына» қарай атаңыз, әр дін қай кезде пайда болғаны туралы есіңізге түсіріңіз • Буддизм; • Христианство; • Ислам. 3. Осы діндердің пайда болуы қандай тарихи тұлғалардың есімімен байланысты? 4. Өнерде діни образдарды қалай атайды? 5. Будданы суреттеген кезде қандай канондарды негізге алады? 6. Будданың денесінің қай жерлері ерекше рөл атқарады? 7. Дева Мария – ол кім болған? 8. Христостың басындағы нимб нені білдіреді? 9. Неге исламда Мұхаммед пайғамбардың көркем образы жоқ? Бағалау «Ең жылдам жауап» (М) Сабақтың тақырыбын, мақсаттарын және күтілетін нәтижесін таныстыру |
Иллюстрациялар слайд 2 слайд 3 |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы
7 минут
20 минут
5 минут |
(Жт) «Оқы. Ойлан. Тұжырымда» әдісі Атақты философтардың дінге дейтін көзқарасымен қысқаша танысып, әлемдік діндердің жалпы моральдық құндылықтарын табыңыз: 1. Христостың уағызы; 2. Мұхаммедтің қоштасу уағызы; 3. Будистердің сегізгерлік құтқару жолы Бағалау «Біреуін бересің, біреуін аласың» (Ж, Жт,Т) «Құндылықтар иерархиясы» әдісі Берілген оқу материалдарын басшылыққа алып, барлық дүниежүзілік діндерге ортақ жалпыморальдық құндылықтардың тізімін жасаңыз
Бағалау «Үш сөйлем» (Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма Әлемдік діндердің философиялық негіздері бойынша берілген ақпараттардың «ақиқат» не «жалған» екендігін анықтаңыз.
Дескрипторы: - буддизм діні туралы ақиқат немесе жалған мәліметті анықтайды; - христиандық дін туралы ақиқат немесе жалған мәліметті анықтайды; - ислам діні туралы ақиқат немесе жалған мәліметті анықтайды; - атеистер туралы ақиқат немесе жалған мәліметті анықтайды. Бағалау «Өзін-өзі бағалау» |
Будистердің сегізгерлік құтқа ру жолы https:// indiada.ru/religi a/buddizm-osno vnye-idei.html Христостың уағызы. http:// www.pravmir.ru /nagornaya-pro poved-mf-5-7/ Мұхаммедтің қоштасу уағызы. http://umma. ru/propovedi/pr opovedi-ildaraal yautdinova/8111 -proshchalnayapropoved-proro kamukhammada
Таратпа кесте
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 4 минут
1 минут
|
(Ж) Кері байланыс – «Бес саусақ» әдісі 1. 1. Басбармақ - Бүгінгі сабақта алған білімдерім ............. 2. 2. Балаң үйрек - Өзіме алған жаңа ақпарат ..................... 3. 3. Ортан терек - Сабақта орындаған .........тапсырма ұнады 4. 4. Шылдыр шүмек – Менің сабақтағы көңіл-күйім ........ 5. 5. Кішкене бөбек – сабақта маған .............. қиын болды Сабақты қорыту Әлемдік діндердің ортақ моральдік құндылықтарын атаңыз |
«Бес саусақ» үлестірме қағаз |
|||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













