Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: 4.
Әлеуметтік география
Мектеп: Маңғыстау облысы, Мұнайлы
ауданы «№7 жалпы білім беру орта мектебі»
КММ
Күні: Мұғалімнің
аты-жөні: Утепова Лаззат
Сулаймановна
Сынып: 7
Қатысқандар: 23
Қатыспағандар: 0
|
Сабақтың тақырыбы
|
Дүниежүзінің діни алуан
түрлілігі неден көрінеді?
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
(оқу
бағдарламасына
сəйкес)
|
7.4.1.2 Дүние жүзі халқының діни
құрамы мен діндердің таралу аймақтарын
анықтайды.
|
Сабақтың мақсаты
|
-
Дін
туралы түсінік қалыптастырады.
-
Дүние жүзі халқының діни құрамын
біледі.
-
Діндердің таралу аймақтарын
анықтайды.
-
Дүние жүзі халқының діни
құрамы мен діндердің таралу аймақтарын
сипаттайды.
|
Бағалау критерийі
|
- Дүниежүзілік діндер және
олардың пайда болуы туралы түсінік
қалыптасады;
- Дүниежүзілік діндердің жеке
топтарға бөліну себептерін түсіндіреді;
- Діндердің таралу аймақтарын
анықтайды және карта, кестелер арқылы салыстыра
талдайды.
- Діни проблемалық сұрақтарға
жауап бере отырып, олардың шешу жолдарын болжай
алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
-
Бейнероликті көрсету арқылы
тыңдалым ,сұрақтарға жауап бере отырып айтылым тілдік мақсат жүзеге
асырылады.
-
Кесте,картаны салыстыру арқылы
оқылым, дін-религия-religion, ислам – ислам – іslam, христиан діні
– христианство – сhristianity, буддизм – буддизм – buddhism,
сиқырлық – колдовство – witchcraft , тотемизм – тотемизм - otemism,
анимизм – анимизм – animism, феминизм – феминизм – feminism
терминдерін жаза отырып, үштілділік мақсат
орындалады.
|
Құндылықтарға баулу
|
Оқушыларды қоғамымыздағы
ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім құндылығы арқылы Қазақстанда
дінаралық, ұлтаралық татулыққа баулу
|
Пәнаралық байланыс
|
Тарих
|
Алдыңғы білім
|
Ежелгі адамдардың наным-сенімдері,
мифология
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Дереккөздер,
ресурстар
|
Сабақтың басы
7 –минут
3- минут
|
-
Сәлемдесу.
-
«Қазақстан» бейнеролигін
көрсету арқылы Қазақстан халқының діни құрамына байланысты
«Сұрақ-жауап» тәсілімен оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын
ояту.
-
Топқа бөлу (Діндердің
қасиетті орнының суреттерімен оқушылар 4 топқа
бөлінеді.)
|
«Қазақстан» бейнеролигі,
суреттер
|
Сабақтың ортасы
8-минут
10 – минут
7 - минут
|
-
«Мәтінмен жұмыс»
тәсілі
(Тақырыптың мәтінімен оқушылар
танысады, талдайды, қорытынды жасайды)
-
«Ортадағы қаламсап» тәсілі
(Мұғалім әр топтан кез-келген
қаламсапты таңдайды. Қаламсап иелері:
1-топтан Дін туралы жалпы
түсінігін,
2-топтан Дін қандай нысанда
көрініс табатындығын,
3-топтан Дүниежүзі
діндері,
4-топтан Дін табынушылары
санын қалай есепке алынатындығы туралы пікірін
жеткізеді.
-
«Салыстыру»
тәсілі
(Оқулықтағы 44 және 45-суретті
салыстыру. Қандай да бір діннің немесе оның ағынының ықпал ету
аймағына жататын елдер тізімін құрастыру. Нәтижені кесте түрінде
беру.)
|
Оқулықтағы 44-сурет, 45-сурет, флипчарт,
маркер.
|
Сабақтың соңы
2-минут
5-минут
2-
минут
1-минут
|
-
«Семантикалық карта»
тәсілі
(Оқушылыр сематикалық картаны
толтыру арқылы жаңа тақырыпты бекітеді.)
-
«Ғаламдық деңгейде ойла,
жергілікті деңгейде шешімін тап!»(Діни проблемалық
сұрақтар)
-
Адамның ұлты оның қандай дінді ұстанатынының
белгісі бола алама?
-
Не
үшін діни бірлестіктердің қазіргі қоғамның саяси өміріне ықпал етуі
зор?
-
Ислам дінін терроризммен
байланыстырмауы үшін не істер едіңіз?
(Сұрақтарға жауап беріп, өз болжамдарымен
бағалайды.)
Кері
байланыс. «2 жұлдыз, 1
тілек»
(Оқушылар сабақ барысында
оларға ерекше ұнаған 2 тәсілді немесе тапсырманы, бір ұсынысын
жазып, «Тілектер ағашына» жапсырады.
Үй
тапсырмасы. Оқулықтағы 3-кестеге сәйкес,
Қазақстанның екі облыс тұрғындарының
діни құрамын анықтап,
салыстыру. Нәтижені диаграмма түрінде беру. Тұжырым
жасау.
|
Семантикалық карта, стикер,
«Тілектер ағашы» суреті.
|
Саралау – Сіз оқушыларға
қандай тəсілмен
көмектесесіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға
қандай
тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді
жоспарлап отырсыз?
|
Пəнаралық байланыстар.
Денсаулық жəне
қауіпсіздік техникасын
сақтау. Ақпараттық-
коммуникациялық
технологияларды
қолдану
|
«Мәтінмен жұмыс»,
«Ортадағы қаламсап» тәсілдері арқылы оқушылардың барлығы тақырыппен
танысады, ішінарасы талдайды, кейбірі қорытынды пікір
ұсынады.
|
«Ортадағы қаламсап» тәсілінде
қалыптастырушы бағалаудың «Парасатты диалог» түрі өте тиімді.
Себебі, мұғалім топтарды бір-біріне тыңдата отырып, әр топтың
пікірін сұрап, толықтыруына мүмкіндік
береді.
«Салыстыру» тәсілінде
қалыптастырушы бағалаудың «Түйіндеу» түрі өте тиімді. Себебі,
оқулықтағы 44 және 45-суретті салыстырады. Қандай да бір діннің
немесе оның ағынының ықпал ету аймағына жататын елдер тізімін
құрастырады. Нәтижені кесте түрінде беріп, түйіндейді, яғни
жинақтау ойлау дағдысына жетуге мүмкіндік
алды.
|
Егер де балалар интербелсенді
тақтамен жұмыс жасайтын болса, мұндай жағдайда мұғалімдердің
бақылауында болады. Кедергісіз жұмыс жасау үшін тақтаның екі
жағынан 1 метр орын қалдыру қажет. Егер де бұл техника жұмыс
жасамай қалса, онда өз бетінше жөндеуге тырысуға
болмайды.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары
немесе оқу
мақсаттары шынайы
жəне қолжетімді
болды ма?
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол
жеткізді ме? Егер
оқушылар оқу
мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп
ойлайсыз? Сабақта
саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде
уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан
ауытқулар болды ма
жəне неліктен?
|
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау
үшін пайдаланыңыз.
Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын
сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Қорытынды бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту
мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң
ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы
немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/ қиындықтары туралы нені
анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар
аудару қажет?
|