Дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтары. Ашық сабақ 7 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтары. Ашық сабақ 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Пән мұғалімдеріне көмек
Материалдың қысқаша нұсқасы


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 4.1

Мектеп: 233

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Л. Мырзабаева

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтары.



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

7.4.1.3 -халықтың этникалық және діни құрамына байланысты дүниежүзінің тарихи-мәдени/ өркениеттік аймақтарының қалыптасуын түсіну.

Сабақтың мақсаты

7.4.1.3 -халықтың этникалық және діни құрамына байланысты дүниежүзінің тарихи-мәдени/ өркениеттік аймақтарының қалыптасуын түсіну.

Бағалау критерийі

Өркениет және тарихи-мәдени аймақ ұғымдарын түсіндіреді және олардың басты белгілерін анықтай алады.

Өркениеттік белгілер мен тарихи-географиялық аймақтардың қалыптасуының арасындағы байланыстарды түсінеді.

Оқушылар тарихи-мәдени аймақты жоспар бойынша сипаттайды.

Тарихи-мәдени аймақтар картасында Қазақстанның орнын нақтылай алады.

Тілдік мақсаттар


Пәнге тән лексика және терминология:

Этнография, этнос, мәдениет, мәдениет, дәстүр, тарихи –мәдени аймақтар, өркениет, дүниенің кереметтері.

Диалогқа және жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Мәдениет дегеніміз .......................

Тарихи-мәдени аймақтар ............айтады.

Этнография - .......... зерттейді.

Дүниенің жеті кереметіне ................ жатады.

Құндылықтарға баулу




Тақырыпты ұғындыра отырып, оқушыларды бірлікке, ынтымаққа, ашықтыққа үйрету, ел бірлігін насихаттау. Қазақстандық патриотизм мен ғаламдық азаматтық жауапкершілігін қалыптастыру.

Пәнаралық байланыс

Тарих

Алдыңғы білім


Мемлекет, халықтардың тілі, этнолингвистикалық классификациясы, тілдік топтары, ұлт, халық, этнос, дін, мәдениет, өркениет, дәстүрлері туралы біледі. Саяси картадағы мемлекеттер, олардың нәсілдік құрамы, тілдері, діндері туралы түсініктері қалыптасқан.

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы


Өткен сабақпен байланыс.

Миға шабуыл.

(С).Алдынғы білімді пысықтау үшін «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ қою.

«Даналық ағашы» әдісі.

Даналық ағашында сұрақ жазылған стикер алып, әр оқушы бір-бірден алып сол сұрақтарға жауап береді.

1.Дін дегеніміз не және қандай дүниежүзілік діндерді білесің?

2. Әлемдік діндердің таралу аймақтарын картадан көрсет.

4. . Әлемдік діндердің шығу тарихын сипатта.

5. Әлемдік діндерден басқа қандай діндерді білесіңдер және ол діндердің қандай ерекшеліктері бар?

6. Өркениет пен мәдениет ұғымдарын салыстыр.

Дискрипторлар:

  • Дүние жүзі діндерінің құрамын топтастырып, шығу тарихын сипаттай алады;

  • Картадан әлемдік діндердің таралу аймақтарын көрсете алады;

  • Мәдениет және өркениет ұғымдарын салыстыра алады.


Сабақтың ортасы

«Дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтары» тақырыбы бойынша бейнежазба арқылы сабақтың тақырыбын ашып аламыз. (Бұл өз кезегінде оқушыларға сабаққа деген қызығушылығын оятып, өз ойларын білдіруіне мүмкіндік береді).

Топтық жұмыс «Галереяға саяхат» әдісімен тарихи-мәдени картасы арқылы суреттерді таңдай отырып, жеті кереметтер суреттерін дұрыс орналастыру ұсынылады.

1-топ: «Дүниежүзінің тарихи-мәдени аудандары» картасына жеті кереметті аймақтарға дұрыс орналастыру.


2-топ: Жаңа пайда болған жеті керемет аймағын, орналасқан жерін және суреттерін кестеге дұрыс орналастыру.

Атауы

Аймағы

Орналасқан жері

Суреті

Колизей




Ұлы Қытай қорғаны




Мачу-Пикчу




Петра кешені




Тәж-Махал




Христостың мүсіні




Чичин-Ица




Гизадағы пирамида









3-топ: Қазақстандағы жеті керемет сипаттамасын және суреттерін дұрыс орналастыру тапсырылады.

Аталуы

Сипатталуы

Суреті

Тамгалы шатқалындағы жартасты суреттер



Алтын адам



Маңғыстаудағы жартасқа салынған мешіттері



Қазақтың ұлттық аспабы - домбыра



Киіз үйі



Қожа Ахмет Яссауи кесенесі



Бәйтерек кешені



Жеке жұмыс. «Білгенге маржан» әдісі арқылы оқушыларға деңгейлік тапсырмаларды ұсынамын.

А-деңгейі. Географиялық диктант.

1. Мәдениет дегеніміз .......................

2.Дүние жүзі өркениеттің орталықтары ...........................

3.Тарихи-мәдени аймақтар ............айтады.

4.Этнография - .......... зерттейді.

5.Дүниенің жеті кереметіне ................ жатады.

Дискрипторлар:

(А)деңгей; -сураққа дұрыс жауап бередіі – біледі; түсінеді.

- терминдер бойынша түсінігі қалыптасқан;

В деңгейі: Сәйкестендіру.

Кереметтер

Орналасқан аймағы

Колизей

Италия

Ұлы қытай қорғаны

Қытай

Мачу-Пикчу

Перу

Петра кешені

Иордания

Тәж-Махал

Агра, Үндістан

Христостың мүсіні

Рио-де-Жанейро, Бразилия

Чичен-Ица

Юкатан, Мексика

Гизадағы пирамида

Египет


Дискрипторлар:(В)деңгейі;

  • Кереметтердің орналасқан орталықтарын сәйкестендіреді

С деңгейі:

«ПОПС» әдісі.

I - Өз позицияңды ұстау: «Қазақстанның табиғи орындары мен сәулет өнер туындылары болашақта дүниежүзілік кереметтерге қосылуы мүмкін бе?» 

П – позиция (көзқарасы) – менің ойымша…

О – өз көзқарасыңды негіздеу - (себебі)…

П – дәлел (факты) - мысалы…

С –Шешім (қорытынды) – сол себепті

Дескрипторлар:

(С)деңгей; өз ойын, көзқарасын дәлелдей алады:

- тақырып бойынша білімін жинақтайды;

Жж. Өзіңізді тексеріңіз: «» әдісі арқылы дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтарының орталықтары мен өркениеттерін тапсырманы орындау барысында анықтайды.

тарихи-мәдени/ өркениеттік аймақтарының қалыптасуының себептерін анықтайды.

Дискрипторлар:

- тарихи-мәдени орталыққа айналу себебін талдап, дәлелдейді.


Дискрипторлар:

  • суреттер бойнша жеті кереметті анықтайды;

  • карта бойынша суреттерді кестеге дұрыс орналастырады.

www.youtube.com/watch? V=

p8MZLcckgma













































































Сабақтың соңы


Рефлексия

Мен бұл сабақтан мынадай ақпараттарды білдім....

Маған мынадай ақпарат керек..........

Үй тапсырмасы : Кескін картада тарихи географиялық аймақтарды белгілеп келіңіздер.




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
15.12.2020
2296
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі