Күні: 03.05.2018ж «Табиғатым
– тағдырым» 3 СЫНЫП
Сабақтың тақырыбы: Бауырымен
жорғалаушылар.
Сабақтың
мақсаты: Білімділігі: Бауырымен
жорғалаушылар туралы мәлімет алу.
Дамытушылығы: Оқушылардың
тілін дамыту, сөз қорын молайту, ой-өрісін кеңейту, шығармашылық
қабілеттерін жетілдіру, айналадағы дүниені тани біліп, өмірмен
ұштастыра білуге баулу.
Тәрбиелілігі: Табиғатты
сүюге, өсімдіктерді қорғауға, қоршаған ортаны таза ұстауға,
еңбексүйгіштікке, өзгенің еңбегін бағалай білуге
тәрбиелеу.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
А)
Шаттық шеңберге тұру. Кел, балалар күлейік,
Көңілденіп жүрейік.
Балдырғанбыз
демейік,
Білім сырын
білейік.
Мақсатын қою
кезеңі:
«Ой ашар!» сабақтың тақырыбын
ашу. (Бауырымен жорғалаушылар)
Тақырыбын, мақсатын хабарлау.
Жаңа материалды түсіндіру
кезеңі:
Бауырмен
жорғалаушыларға:
Кесірткелер Жыландардар Сұр
келестер Қолтырауындар Тасбақалар
.Бауырымен жорғалаушылардың
бір тобы – кесірткелер. Барлық бауырмен жорғалаушылардың терісі
қабыршақтан тұрады. Ал тасбақаның арқасында қосымша қатты тас
сияқты терісі бар. Олар төрт аяқты келеді. Кесірткелер жақсы
көрумен бірге өте жақсы естиді екен. Сұр келес - Қазақстанда өте
сирек кездеседі. Ұзындығы – 1,5 метрге жетеді. Шабуыл жасар алдында
аузын ашып, қатты ысылдайды. Жыландар - кесіртекелер сияқты аяқтары
жоқ. Түстері өте суық болып келеді. Көзімен тура қарайды. Кейбір
жыландар улы болып келгендіктен пайдалы қасиеттеріне қарамастан
бірден өлтіруге тырысамыз.
Сергіту сәті
Дәптермен жұмыс. Рептилия –бауырымен жорғалаушылардың екінші
атауы.
Ең ірі тобы –
кесірткелер.Жыландардар кесіртке сияқты аяғы жоқ, түсі өте суық,
көзімен тура қарайды. (Оқушылардың дәптерлеріне
жазғызу)
Жаңа материалды меңгергенін
тексеру кезеңі:
1.Сұрақтарға жауап
беру:
А) Қандай бауырмен
жорғалайтындарды білесің?
Ә) Жыландардың адамға
тигізетін қандай пайдасын білесің?
Б) Қазақстанда өте сирек
кездесетін бауырымен жорғалаушыларды ата.
В) медицинада кеңінен
қолданатын ең қымбат дәрілерді қай бауырымен жорғалаушылардан
алады