Материалдар / Дүниетанудан тақырыптық-күнтізбелік жоспар
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Дүниетанудан тақырыптық-күнтізбелік жоспар

Материал туралы қысқаша түсінік
1 Отбасылық мұрағат негізінде отбасы мүшелерінің ауызша портретін құру
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2017
586
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

ҚМЖ

Уақыты кезеңдері

Әдебиет

9 «В» сынып

Сабақтың тақырыбы:

Махамбеттің «Баймағамбет сұлтанға айтқаны», «Мен, мен,мен едім» өлеңі

Мақсаты :

Оқушыларға ақынның өлеңдерін таныстыра отырып, өлеңнің мазмұны мен маңызын ашу.Махамбеттің өлеңдері отаршылдыққа қарсы көтерілістің айнасы екендігін оқушылардың санасына жеткізу

Сілтеме:

1. «Әдебиет» оқулығы 9 сынып, «Атамұра» 2011ж.

2. Дидактикалық материалдар, Әдебиет оқыту әдістемесі

Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

1. Оқушылардың Махамбеттің өлеңдерімен түсінігі оқып танысады.

2. Сыни тұрғыдан ойлау стратегиялар арқылы оқушылардың Махамбет туралы танымы және ойы мен пікірі қалыптасады.

3. Оқушылар өлеңді мәнерлеп оқып, мағынасын талдайды.

Сабақта қолданылатын материалдар:

1.Портрет, сурет

2. слайд

3.Үлестірмелі карточкалар, т.б. материалдар

4.Постер құруға қажетті заттар.

Оқыту әдістері:

Жаңа әдістер, АКТ, СТО сұрақтарға жауап беру , ой қозғау, миға шабуыл,

Кері байланыс,

1. Диалог

2. Жеке жұмыс

3.Жұптық жұмыс

4. Топтық жұмыс

Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс - әрекеті:

Сабақтың кезеңі

Мұғалімнің іс – әрекеті

Оқу/ның іс – әрекеті

І.психологиялық ахуал туғызу.

І. Қызығушылығын ояту

1. Кезекшімен сұхбат.

2. Оқушыларды сабаққа психологиялық дайындау.

Сәлемдесу

3 Топқа бөлемін.

Топқа бөліну .

Топқа бөліну І Топ Әдебиетшілер

ІІ Топ Тарихшылар

ІІI Топ Зерттеушілер

І. Топ Әдебиетшілер

ІІ. Топ Тарихшылар

ІІI Топ Зерттеушілер

деген топқа бөлінеді.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау кезеңі

«Кім мықты?» ойыны Сұрақтарға жауап береді.

. Әр тапсырмаға жіті көңіл бөліп орындаған оқушыларды мадақтап, бағалау .

Оқушы дайындығын көрсетеді .

ІІ. Мағынаны тану



І . Мағынаны тану кезеңі .

І Топ Әдебиетшілер «Махамбет» топтастыру

ІІ Топ Тарихшылар Исатай мен Махамбет қасиеттерін салыстыру

ІІI Топ Зерттеушілер «Арқаның қызыл изені» өлеңінің мазмұнын ашу

Жаңа сабақ

«Мен, мен ,мен едім» өлеңін тыңдату

Махамбеттің «Мен,мен едім, мен едім» өлеңін талдамас бұрын «Мен»-нің мағынасын ашқызады.

-Балалар, сендер «Мен» сөзінің мағынасын өздеріңе қаратып, өздерің жайлы не айтар алар едіңдер? Мысалы, Мен-оқушымын, мен-Қазақстан азаматымын, Мен-ата-анамның сүйікті перзентімін, мен-ұлағатты ұстаздардың шәкіртімін, мен-адал доспын, мен-имандылықты бойына сіңірген халқымның адал перзентімін, мен-өмірге құштар жанмын,т.б. Оқушылар өздеріне түрлі дәрежеде баға береді, «Мен» сөзінің мағынасын ашады. Сөйлеу, ойлау дағдылары жетіледі, өздеріне сыни тұрғыда баға береді.

Ендігі кезекте Махамбет өлеңдеріндегі «Мен» сөзінің мағынасын ашып көрейік. Балалар, байқасаңдар,Махамбет өлеңдерінде «Мен» сөзі жиі қолданылады. Осы сөз қандай мағынада айтылады? Осы өлеңдері арқылы Махамбетті қай қырынан танимыз? Ондағы «Мен»-нің мәні ерекше, астарында мол сыр бар. Мұндағы «Мен»-Махамбеттің бүкіл болмысы, Махамбеттің күрескерлік әлемі, Махамбеттің батыр жүрегі. Осы «Мен» арқылы оның ісі, күрескерлігі, ерлігі, елге деген махаббаты, елдің тәуелсіздігіне деген жауапкершілігі, дұшпанына деген ыза-кегі көрінеді. 

Оқушылар белгілі уақытта сұрақтарға жауап бере отырып, өткен сабақтағы білімін дәлелдейді .



Сөйлеу, ойлау дағдылары жетіледі, өздеріне сыни тұрғыда баға береді.

Махамбет менінің астарына үңіледі, құнды ой түйеді. 

























ІV.Қорытындылау (5мин)



Бағалау

Рефлексия



І Топ Әдебиетшілер

Махамбет өмірі мен қазіргі кездегі өмірмен салыстырып жазу.

Махамбет өмір сүрген кезең Қазіргі кезең



Постер қорғайды.







1803 жылы д. к
• 1824 - 1828 ж. Жәңгір хан ордасы
• 1829 ж.”Қалмыков” қамалында тұтқында отырады
• 1930 ж. Түрмеден қашып шығады.
• 1833 - 1836 ж көтеріліске дайындық
• 1836ж Қиялымола”көтерілісі
• 1838 ж Исатайдың қазасы
• 1846 ж дүниеден өтеді.


ІІ Топ Тарихшылар

Постер

Махамбеттің өмір сүрген қоғам

Кеше Бүгін Ертең

ІІI Топ Зерттеушілер


Сандар сөйлейді

1803-1824-1828-1829-1930-1833-1836-1838-1846



Поэзия минуты

Махамбет өлеңдерін жатқа айтады.

Пікірталас

«Махамбет өлеңдерін бүгінгі жастар тыңдай ма?

Қосымша сұрақтар

  1. Махамбет өлеңдерінің тәрбиелік мәні не?

  2. Бүгінгі өмірде Махамбеттер бар ма?



Пікірталастырады.





Тест

Тестке жауап береді.


Бинго ойыны

Сұрақтарға жауап береді.


Үйге

Эссе «Халықтың намысын оятқан Исатайдың батырлығы ма, әлде Махамбеттің ақындығы ма?



Күнделікке жазады.



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!