Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
5.1C Жай
бөлшектер
Мектеп:Еңбек
НББМ
Күні:
Мұғалімнің
аты-жөні:Аймағанбетова
Р.А.
Сынып:5
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақ тақырыбы
Дұрыс
және бұрысжайбөлшектер
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
5.1.1.10
дұрыс және бұрыс бөлшектерді
ажырату;
Сабақ мақсаттары
Сабақтың соңында
оқушылар:
дұрыс және бұрыс
бөлшектерді ажыратады;
дұрыс және бұрыс
бөлшектерді салыстырады;
дұрыс және бұрыс
бөлшектерді құрастырады
Бағалау
критерийлері
Оқушы
- дұрыс және бұрыс
бөлшектер ұғымын біледі;
- дұрыс және бұрыс
бөлшектерді ажырата алады;
- дұрыс және бұрыс
бөлшектерді құрастырады;
- дұрыс және бұрыс
бөлшектерді салыстыра алады.
Тілдік мақсаттар
Пәнге тән лексика мен
терминология:
Диалог пен жазу үшін
пайдалы сөздер мен
тіркестер:
қазақша
орысша
ағылшынша
бөлшек
дробь
Fraction
Алымы
числитель
Numerator
Бөлімі
знаменатель
Denominator
Дұрыс
бөлшек
Правильная
дробь
Proper
fraction
Бұрыс
бөлшек
Неправильная
дробь
Improper
fraction
Құндылықтарды
дарыту
Ынтымақтастық: Төзімділік,
ынтымақтастық, өзара сыйластық, белсенді қарым- қатынас, өзіндік
шешім қабылдауды үйрену жаңаны тез игеруге дайын
болу.
Академиялық
адалдық:Топпен, жұппен
жұмыстану барысында бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін
құрметтеу,жауапкершілік, мақсатқа
ұмтылу,академиялық адалдық
ұстанымдарын сақтау, идеялармен алмасуға,
талқылауғажәне жұптық, топтық жұмыстарды
бағалауға дайын болу
Пәнаралық
байланыстар
АКТқолдану дағдылары
Бастапқы
білім
Жай бөлшектер, бөліктерге бөлу
туралы біледі.
Сабақ
түрі
Жаңа білімді
меңгерту
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
3
минут
Оқушылармен амандасу,
түгендеу.
Білімін кеңейту
үшін
«Не туралы сұрағанын
анықта?» әдісі бойынша, бұл әдіс оқушыларды ойлауға, ойын жүйелеуге
жұмылдырады.
(алдын ала үлестірмелер
дайындалады, оқушылар кезекпен келіп үлестірмені алып өзі сұрақты
іштей оқиды да, жауабын дауыстап айтады, оқушылар үлестірмеде
қандай сұрақ қойылғанын табады)
Жай бөлшекке мысал
келтіріңдер.
Бөлшектің негізгі
қасиетін тұжырымдаңдар.
Бөлшекті қысқарту
дегеніміз не?
Қандай бөлшекті
қысқартылмайтын бөлшек деп атайды
Жай бөлшектің бөлімі нені
көрсетеді, алымы нені
көрсетеді?
Презентация бойынша үй жұмысын
тексеру.
Сабақтың
ортасы
10
минут
Жетелеуші
сұрақтар бере отырып бүгінгі сабақ тақырыбын оқушылардың өздеріне
аштыру.
Берілген бөлшектердің
айырмашылықтары бар ма?
Бұл айырмашылықтар
бүгінгі біздің сабағымыз болатын.
Сабақ
тақырыбы:Дұрыс және бұрыс
бөлшектер.
Оқу
мақсаттары,жетістік критерийлерімен
таныстыру.
Жаңағы мысалға қайтадан оралу.
Осы берілген бөлшектерді өздеріңнің қалауларың бойынша
топтаңдар.
(Мақсат бұл
бөлшектерденалымы бөлімінен кіші
бөлшектерді бір жолға;алымы бөлімінен үлкен
бөлшектерді бір жолға жаздыру.)
Егер бөлшектің алымы бөлімінен
кіші болса, онда бөлшекдұрыс бөлшекдеп аталады.
Егер бөлшектің алымы бөлімінен
үлкен болса, онда бөлшекбұрыс бөлшекдеп аталады.Кез келген бұрыс бөлшек 1-ден үлкен немесе
1-ге тең.
.
Жұптық
тапсырма:
Мақсаты:Дұрыс және бұрыс бөлшектерді
жазып білу.
№1.
Үш сан
берілген:14; 15;
16.
Осы берілген сандарды
пайдаланып дұрыс және бұрыс бөлшектер
жазыңдар.
Тексереді, бірін-бірі
бағалайды.
Бағалау
критерийлері
Дескриптор
Берілген сандарды
пайдаланыпдұрыс және бұрыс бөлшектерді
жазады.
Дұрыс бөлшектің анықтамасын
біледі.
Дұрыс бөлшекті
жазады.
Бұрыс бөлшектің анықтамасын
біледі.
Бұрыс бөлшекті
жазады.
№2.
а)берілген
бөлшека– ның қандай мәнінде бұрыс
бөлшек болады?
в)берілген
бөлшека– ның қандай мәнінде дұрыс
бөлшек болады?
с)кестені толтырып, дұрыс және
бұрыс бөлшектерді бөліп жазыңдар.
а
26
15
48
86
154
в
23
46
124
18
154
Бағалау
критерийлері
Дескриптор
Берілген кестедегі сандарды
пайдаланыпдұрыс және бұрыс бөлшектерді
бөліп жазады.
Кестенің үшінші жолын дұрыс
толтырады
Кестенің төртінші жолын дұрыс
толтырады
Дұрыс және бұрыс бөлшекті
бөліп жазады.
№3. Жұптар
арасындадиалогтік тәсілді
қолдану.
Мақсаты:Оқушылардың математикалық
тілде сөйлеу дағдысын дамыту, алған білімді қолдануын
бақылау.
Әр жұпқа 2 сұрақтан
дайында;
Ол сұрақтарды дұрыс
тұжырымда;
Ол сұрақтардың жауабын
өздерің де дайында:
Басқа жұптар беретін
сұрақтарға жауап беруге әзір бол.
Жауаптарды тыңдап,
талқылайды.
Сабақтың
соңы
3
минут
Қорытындылау
Рефлексия
«Математикалық диктант»
әдісі
1. Қандай бөлшек дұрыс бөлшек
деп аталады? Мысал келтiрiңдер.
2. Қандай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады? Мысал келтiрiңдер.
3. Натурал санды бұрыс бөлшек түрiнде қалай жазуға
болады?
Үйге тапсырма оқулықтан
беріледі. №
Саралау –оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз?Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды
жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз