|
Мектеп:
« Суындық» жалпы орта мектебі
|
Пәні: физика
|
Күні: 13.09.2018ж
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Сатенов Р
|
Сынып:7
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Дұрыс және
дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеу
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты
|
7.2.2.12 –
Әртүрлі пішіндегі қатты дененің немесе сұйықтың
көлемін өлшеу үшін өлшеуіш цилиндрді (мензурка )қолдану
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
Денелердің көлемін өлшеудің әдістерін біледі.
Мензурканы пайдаланып сұйықтың көлемін өлшейді
|
Оқушылардың басым бөлігі : Мензурканы пайдаланып
сұйықтың көлемін тікелей әдіспен өлшейді.Қатты дененің көлемін
сұйықтың көлемінің өзгерісі арқылы тауып
есептейді
|
Кейбір оқушылар: Өлшеуіш цилиндрдің бөлік құнын табады. Өлшем бірліктерді
ХБЖ-не келтіреді
|
Бағалау критерийі
|
Денелердің көлемін өлшеудің
тікелей және жанама әдістерін
түсінеді
Мензурканы пайдаланып
сұйықтың көлемін тікелей әдіспен
өлшейді.
Дұрыс және бұрыс пішінді қатты денелердің көлемін тікелей
және жанама өдіспен өлшей алады.
ХБЖ-не өлшем бірліктерді
айналдырады.Күнделікті өмірден мысалдар келтіреді және оны қолдана
алады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
■
Оқушы көлемді өлшеудің тікелей және жанама
әдістерінің ерекшеліктерін сипаттайды,көлемнің таңбасы мен өлшем
бірліктерін жазады.
-
қазақша
|
орысша
|
ағылшынша
|
көлем
|
обьем
|
volume
|
Өлшеуіш
цилиндр
|
измеритель-ный
цилиндр
|
measuring
beaker
|
Жанама
өлшеу
|
косвенное
измерение
|
Indirect
measurement
|
Тікелей
өлшеу
|
прямое
измерение
|
Direct
measurement
|
|
Құндылықтарға баулу
|
Жалпыға бірдей еңбек
қоғамы.
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау.
|
Пәнаралық байланыс
|
Математика – есеп шығару дағдылары (амалдар
қолдану);
Геометрия-денелердің көлемін табу формулалары
|
АКТ-ны қолдану
дағдылары
|
Интерактивті тақта, слайд
|
Қосымша
білім
|
Біледі: Сұйықтың және дұрыс,бұрыс пішінді қатты
денелердің көлемін табудың әдістерін біледі.
Білуі керек:Әртүрлі пішіндегі қатты дененің
немесе сұйықтың көлемін өлшеу үшін өлшеуіш цилиндрді (мензурка)
қолдана білуі керек , формуланы қолданады, нәтижелерді
салыстырады.
Қосымша білім: теорияны
практикамен байланыстыру
|
Сабақтың барысы
|
Жоспарлаған
уақыт
|
Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі
жоспарланған жаттығулар мен қатар
ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3 мин.
«Сіз қаншалықты сенесіз»
8
мин
|
І.Оқушылармен
сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа түгел қатысуын бақылау.
ІІ. Оқушылармен
жағымды психологиялық көңіл-күй орнату. Оқушылар орнындарынанан
тұрып , жанында тұрған жұбына жақсы тілек
сөздерді айтады.
ІІІ.Топқа бөлу. Оқушыларды 3 топқа
бөліп, қауіпсіздік ережесін
ескертіп өтемін.
ІV. Үй тапсырмасын
тексеру
1.Мына
шамаларды килограммен өрнекте:
4,5г; 2,4ц; 2000мг; 300г; 4500г
2.Мына
гир тастарымен теңестірілген дененің массасын есепте: 50; 10г; 5г;
500мг; 20мг.
Дескриптор:
1.Массаның бірліктерін ХБЖ-не келтіреді
2.Дененің массасын бірліктерді бір жүйеге келтіріп, қосу арқылы
есептейді.
|
Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері
|
Сабақтың
ортасы
12
мин
12
мин.
|
Жаңа тақырып.Оқушылар жаңа тақырыпты оқиды,жаңа
физикалық шамалар мен бірліктермен танысады,тірек сөздерді
дәптерлеріне үш тілде жазады және сыныппен бөліседі.
«Қадамдау тәсілі» жеңіл тапсырмадан күрделіге
қарай қадамдау
1.Көлемге қатысты бірліктерді
көрсетіңіз:кг,см,м3,мм,см2,м2,л
2.Көлем бірлігінің қатынасын тап
1мм3= м3
1см3= м3
1дм3= м3
3.
Дескриптор: 1.Көлемнің бірлігін
көрсетеді.
2.Бірліктерді ХБЖ-не келтіреді.
3.Көлемді формулаға салып есептейді.
« Идеал тәсілі » арқылы зерттеп зерделеу жұмысын
жүргізу
1
тапсырма:Сұйықтың көлемін мензурканың көмегімен
анықтаңыз
2 тапсырма: Дененің көлемін анықтаңыз
Дескриптор:
1.Сұйықтың көлемін мензуркамен өлшей отырып табады.
2.Бұрыс пішінді дененің көлемін өлшеуіш
цилиндрмен сұйық көлемінің айырмасы арқылы есептейді.
3.Өлшеуіш цилиндрің бөлік құнын
табады.
4.Өлшем бірліктерді ХБЖ-не келтіреді.
|
Оқулық,
жұмыс дәптері,
кестелер
Мензурка,суы бар ыдыс
Бұрыс пішінді қатты дене,
өлшеуіш цилиндр,
суы бар ыдыс
|
Сабақ соңы
Өзіңді тексер
4 мин
|
Рефлексия: Оқушыларға БББ кестесі таратылады
Білемін
|
Білдім
|
Білгім
келеді
|
|
|
|
|
кесте
|
1 мин
|
Үйге тапсырма:Дұрыс пішінді қатты дененің
көлемін формула арқылы есептеу( шар,шаршы,текше)
|
Саралау
– Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті
жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау
ережелері. Құндылықтардағы байланыс
|
Саралау
білімді іріктеуде, нақты оқушылардан күтілетін нәтижеде оқушылардың
жеке қабілеттерін ескеріп тапсырма беремін. Әр оқушының жұмыстарын
бақылай отырып,бағыт-бағдар беремін;жеңіл тапсырмадан бастап
біртіндеп күрделендіремін. Кейбір оқушыларға проблемалық
ойландыратын тапсырмалар беремін
|
Әрбір тапсырманы орындап болғаннан
кейін
оқушылармен өзін-өзі бағалау жұмыстарын
жүргіземін.Оқушыларға ауызша және жазбаша кері байланыс беріп
отырамын.
|
Оқушыларға сабақ барысында сақталатын өмірқауіпсіздік
негіздерін және техникалық қауіпсіздік ережелері туралы
ескерту.
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары
тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес
келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау.
Қандай
екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз?)
1:
2:
Қандай
екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз?)
1:
2:
Сабақ
барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Кері
байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға
негізделемін.
|