Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Дұрыс көпбұрыштар. 9 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: Шеңбер. Көпбұрыштар |
|
||||||||||||
Күні: |
|
||||||||||||
Сынып: 9 ә |
Қатысқандарсаны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Дұрыс көпбұрыштар. |
||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.1.2.2 дұрыс көпбұрыштардың анықтамасын және қасиеттерін білу; |
||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Дұрыс көпбұрыштың анықтамасын біледі; |
||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Оқушы мақсатқа жетті, егер:
|
||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология:шеңбер, доға, радиус, көпбұрыш, шеңберге іштей сызылған дұрыс көпбұрыш; шеңберге сырттай сызылған дұрыс көпбұрыш; шеңбер ұзындығы; доға ұзындығы |
||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Қомандада жұмыс істеуге,жауапкершілікке, ұқыптылыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. |
||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Академиялық әділдік, шығармашылық ұрлыққа және ақпаратты оның шыққан көзін көрсетпей көшіруге төзбеушілік қағидаттарын сақтаудан тұратын басқа адамдардың идеялары мен ойларын құрметтеу. |
||||||||||||
Негізгі дағдылары |
Өзін-өзі реттеу дағдылары: Сабақтағы тапсырмаларды орындау кезінде өздері жұптасады, өзінің уақытын берілген уақытқа сайреттейді және түсінбеген тұстарын басқа жұптардан немесе мұғалімнен сұрайды. |
||||||||||||
Бастапқы білім |
төртбұрышқа іштей сызылған шеңбердің және төртбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің анықтамаларын білу; қасиеттерін білу. |
||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||
Сабақтың басы 3 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың мақсатын оқушылармен айқындау. Бағалау криетрийлерін құрастыру. |
|
|||||||||||
Сабақтың ортасы 10 мин 10 мин 15 мин |
Еске түсіру. Оқушылардан:
Жаңа сабақ. Мұғалім слайдтан анықтамаларды көрсетеді. Анықтама1. Көпбұрыш – жазықтықтағы кез келген тұйық сынық сызық. Сынық сызықтың әрбір бөлігі көпбұрыштың қабырғасы, ал олардың ұштары көпбұрыштың төбелері деп аталады. - көпбұрыштың қабырғалары, - көпбұрыштың төбелері және көпбұрыштың диогоналдары. Анықтама2. Дөңес көпбұрыш. Егер көпбұрыштың төбелері кез келген қабырғасы арқылы жүргізілген түзудің бір жағында жатса, онда оны дөңес көпбұрыш дейді. Оқушылармен бірге дұрыс көпбұрыштың анықтамасын талқылау. Анықтама3. Дұрыс көпбұрыш. Егер көпбұрыштың барлық қабырғалары мен ішкі бұрыштары өзара тең болса, онда оны дұрыс көпбұрыш деп атайды. Дұрыс көпбұрыш деп –барлық қабырғалары мен барлық бұрыштары тең дөңес көпбұрышты атайды. Оқушылармен бірге дұрыс көпбұрыштың анықтамасын талқылау. Дұрыс үшбұрыштың және дұрыс төртбұрыштың басқаша аталуын және қасиеттерін еске түсіруді сұрау. Дұрыс көпбұрыштардың кейбіреулерінің атаулары латын тіліндегі бес – пента, 6- гекса, 7-септима, 8- октава 9- новембер, 10-децембер атауларына байланысты. Үшбұрыш – тең қабырғалы үшбұрыш Дұрыс төртбұрыш – квадрат Бесбұрыш - пентаграмма Алтыбұрыш – гексаграмма Жетібұрыш – септаграмма Сегізбұрыш – октаграмма Тоғызбұрыш – нонаграмма Онбұрыш – декаграмма Келесі төмендегі фигуралар дұрыс көпбұрыш болып табыла ма?
Жауабы: жоқ, олар жартылай дұрыс көпбұрыштар: Жұптық жұмыс. Оқушылар өздері жұптарға бірігеді./ Өзін-өзі реттеу Есепті шешпес бұрын, оқушыларға көпбұрыштың барлық бұрыштарының қосындысы (n-2)180° екенін еске түсіру және n-ші бұрыштың бір бұрышын табу формуласын бірге қорытып шығару:
Әр жұпқа келесі есепті шығаруды ұсыну:
Шешуі: n=8 жоғардағы формулаға қойамыз, сонда дұрыс сегізбұрыштың бір бұрышы-135° тең.
а) оның әрбір бұрышы 140°-қа тең болса; ә) оның әрбір сыртқы бұрышы 36°-қа тең болса; Ш ешуі: оқушылар n-ші бұрыштың бір бұрышын табу формуласынан көпбұрыштың қабырғалар санын қорытып шығарады: Жауабы: а) n=9; ә) n=10
Топтық жұмыс. / Зерттеу жасау Оқушылар екі топқа бөлінеді. Әр топқа дұрыс көпбұрышқа сырттай сызылған шеңбер жайлы және дұрыс көпбұрышқа іштей сызылған шеңбер жайлы теоремаларды дәлелдеуді ұсыну. Оқушыларға келесі үлестірмелерді ұсыну.
Дұрыс көпбұрышқа сырттай және іштей сызылған шеңбер центрлерінің орналасуын оқушылармен бірге талқылау. |
Слайд кеспе
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация
жариялап табыс табыңыз!
Материалдарыңызды сатып, ақша табыңыз.
(kaspi Gold, Halyk bank)
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз Барлығы 663 959 материал жиналған
Осы аптаның ең үздік материалдары Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін тақырыптармен дайындаймыз Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады Толығырақ |