Мектеп:№182 ЖББМ
Пәні: Жаратылыстану
Мұғалім: Есалы Ұ.М
Күні: 27.04.2022
Сыныбы: 2 “Ә”
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы:
Дыбысты қалай қаттырақ шығаруға болады?
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме
2.5.3.1 дыбыс көздерін дауыс қаттылығына қарай жіктеу;
2.1.2.2 - бақылаудың басты белгілерін анықтау
Сабақ мақсаттары:
Барлық оқушылар: Дыбыс көздерін дауыс қаттылығына қарай жіктеуді түсінеді. Бақылаудың басты белгілерін анықтауды біледі.
Көптеген оқушылар: Дыбыс көздерін дауыс қаттылығына қарай ажыратады. Бақылаудың басты белгілерін анықтауға қатысады.
Кейбір оқушылар: Дыбыс көздерін дауыс қаттылығына қарай зерттейді. Бақылаудың басты белгілерін анықтай отырып, талдау жасайды
Бағалау критерийлері:
Оқушылар:
-
Дыбысты қаттырақ шығару жолдарын біледі;
-
Қатты және бәсең дыбыстарды ажыратады.
Құндылықтарды дарыту:
Сыныпта оқушылардың бір-бірімен қарым-қатынасын және ортақ шешім таба білу қабілетін, жұмыс істеуге дағдыларын дамыту. Сөз сөйлеу қабілетін дамыту, олардың шығармашылық тұрғыда ойлауын қамтамасыз ету.
АКТ қолдану
Аудиожазба, суреттер
Пәнаралық байланыс
Музыка
Тілдік құзыреттілік
Қаттырақ, бәсеңірек
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық дайындық. «Джунглидағы жаңбыр» Екі қолымызбен санымызды ұрғылаймыз. Алақанымызды уқалаймыз. Шапалақтаймыз. Саусақтарымызбен тырсылдатамыз. Аяқтарымызбен тарсылдатамыз. Екі рет қайталаймыз Топқа біріктіру.«Кеспе қағаздар» -Үстел үстінде жатқан әртүрлі музыкалық аспаптардың аты жазылған кеспе қағаздарды аламыз. Үй тапсырмасын тексеру Жаңа тақырыпты ашу. Жұмбақ жасыру. Аспаптан
ұшып, (Дыбыс) Аудиожазба қосып, сол бойынша сұрақтар қою:
Сабақтың мақсатын хабарлау. Дыбыс көздерін дауыс қаттылығына қарай жіктеуді түсінеді Бағалау- белсенді қатысқан оқушыларды стикер арқылы бағалау |
Қағаздар Доп https://youtu.be/GWIT5fkveOE Стикер |
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты түсіндіру:
Дыбыс- ол ауада тараған
толқын. Заттардың дыбыстарының қаттылығы әртүрлі болады. Кейбір дыбыс көздеріне күштірек әсер етсе, дыбыс одан сайын қатты шығады. Есіңде сақта! Дыбыстың қаттылығы дыбысты шығаратын затқа әсер ететін күшке байланысты. Дабылды күштірек ұрсаң, одан қаттырақ дыбыс шығады. Сазсырнайды күштірек үрлесен, дыбысының қаттылығы күшейеді. Күш әлсіз болған сайын дыбыс та бәсеңірек шығады. «Суретті галерея» әдісі Оқушыларға музыкалық аспаптардың суреттерін көрсетіп, атауын сұрау. -Балалар, мына аспап қалай аталады? -Кім домбырада ойнай алады? -Мынау қай аспап? -Оны қай жерде көрдіңдер? -Аспаптардың қандай түрлерін білесіңдер? -Шертпелі аспаптар, үрмелі аспаптар, ішекті аспаптар . /оқушылардың жауаптарын тыңдау/ Жазылым: Қатты және бәсең дыбыс шығаратын аспаптарды бөліп жазу:
Тәжірибе жүргізу: -Балалар, қазір қарапайым тәжірибе жасайық! Дауысымызды шығарып, «Көктем» деп айтайық. Ақ парақтан конус жасап, тағы да осы сөзді қаттырақ айт. Дауыс өзгерді ме? Дыбыстың қаттылығы дыбысты шығаратын затқа әсер ететін күшке байланысты. Қаттырақ айтсақ, одан қаттырақ дыбыс шығады. Күш әлсіз болған сайын дыбыс та бәсеңірек шығады. |
Музыкалық аспаптар суреттері |
||||||||
|
Сергіту сәті |
Жел улейді у-у-у, Құйын келіп билейді зу-зу-зу, Қатты-қатты жел соқты гу-гу-гу, Жапырақтар қол соқты ду-ду-ду, Жаңбыр жауды тырс-тырс, Жаңбыр басылды, күн ашылды. |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы |
Шығармашылық жұмыс (топтық) Әртүрлі ыдыстар мен құралдардан аспаптар жасау.
Аспап жасау үшін кез келген құралдарды пайдалануға болады. Суреттерді нөмірле Әрбір бағандағы суретті дыбыстың қаттылығына байланысты 1-ден 3-ке дейін нөмірле: 1 |
Пластмасс ыдыстар, кілттер, ілгіш және т.б. Карточкалар |
||||||||
|
Рефлексия Кері байланыс |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізіп, сұрақтарға жауап береді: - Нені білдім, нені үйрендім? - Нені толық түсінбедім? - Қандай жұмысты жалғастыру қажет? -Сабақтың басында аталған мақсаттарға қол жеткіздім бе “Екі жұлдыз, бір тілек” әдісі
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дыбысты қалай қаттырақ шығаруға болады?
Дыбысты қалай қаттырақ шығаруға болады?
Мектеп:№182 ЖББМ
Пәні: Жаратылыстану
Мұғалім: Есалы Ұ.М
Күні: 27.04.2022
Сыныбы: 2 “Ә”
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы:
Дыбысты қалай қаттырақ шығаруға болады?
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме
2.5.3.1 дыбыс көздерін дауыс қаттылығына қарай жіктеу;
2.1.2.2 - бақылаудың басты белгілерін анықтау
Сабақ мақсаттары:
Барлық оқушылар: Дыбыс көздерін дауыс қаттылығына қарай жіктеуді түсінеді. Бақылаудың басты белгілерін анықтауды біледі.
Көптеген оқушылар: Дыбыс көздерін дауыс қаттылығына қарай ажыратады. Бақылаудың басты белгілерін анықтауға қатысады.
Кейбір оқушылар: Дыбыс көздерін дауыс қаттылығына қарай зерттейді. Бақылаудың басты белгілерін анықтай отырып, талдау жасайды
Бағалау критерийлері:
Оқушылар:
-
Дыбысты қаттырақ шығару жолдарын біледі;
-
Қатты және бәсең дыбыстарды ажыратады.
Құндылықтарды дарыту:
Сыныпта оқушылардың бір-бірімен қарым-қатынасын және ортақ шешім таба білу қабілетін, жұмыс істеуге дағдыларын дамыту. Сөз сөйлеу қабілетін дамыту, олардың шығармашылық тұрғыда ойлауын қамтамасыз ету.
АКТ қолдану
Аудиожазба, суреттер
Пәнаралық байланыс
Музыка
Тілдік құзыреттілік
Қаттырақ, бәсеңірек
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық дайындық. «Джунглидағы жаңбыр» Екі қолымызбен санымызды ұрғылаймыз. Алақанымызды уқалаймыз. Шапалақтаймыз. Саусақтарымызбен тырсылдатамыз. Аяқтарымызбен тарсылдатамыз. Екі рет қайталаймыз Топқа біріктіру.«Кеспе қағаздар» -Үстел үстінде жатқан әртүрлі музыкалық аспаптардың аты жазылған кеспе қағаздарды аламыз. Үй тапсырмасын тексеру Жаңа тақырыпты ашу. Жұмбақ жасыру. Аспаптан
ұшып, (Дыбыс) Аудиожазба қосып, сол бойынша сұрақтар қою:
Сабақтың мақсатын хабарлау. Дыбыс көздерін дауыс қаттылығына қарай жіктеуді түсінеді Бағалау- белсенді қатысқан оқушыларды стикер арқылы бағалау |
Қағаздар Доп https://youtu.be/GWIT5fkveOE Стикер |
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты түсіндіру:
Дыбыс- ол ауада тараған
толқын. Заттардың дыбыстарының қаттылығы әртүрлі болады. Кейбір дыбыс көздеріне күштірек әсер етсе, дыбыс одан сайын қатты шығады. Есіңде сақта! Дыбыстың қаттылығы дыбысты шығаратын затқа әсер ететін күшке байланысты. Дабылды күштірек ұрсаң, одан қаттырақ дыбыс шығады. Сазсырнайды күштірек үрлесен, дыбысының қаттылығы күшейеді. Күш әлсіз болған сайын дыбыс та бәсеңірек шығады. «Суретті галерея» әдісі Оқушыларға музыкалық аспаптардың суреттерін көрсетіп, атауын сұрау. -Балалар, мына аспап қалай аталады? -Кім домбырада ойнай алады? -Мынау қай аспап? -Оны қай жерде көрдіңдер? -Аспаптардың қандай түрлерін білесіңдер? -Шертпелі аспаптар, үрмелі аспаптар, ішекті аспаптар . /оқушылардың жауаптарын тыңдау/ Жазылым: Қатты және бәсең дыбыс шығаратын аспаптарды бөліп жазу:
Тәжірибе жүргізу: -Балалар, қазір қарапайым тәжірибе жасайық! Дауысымызды шығарып, «Көктем» деп айтайық. Ақ парақтан конус жасап, тағы да осы сөзді қаттырақ айт. Дауыс өзгерді ме? Дыбыстың қаттылығы дыбысты шығаратын затқа әсер ететін күшке байланысты. Қаттырақ айтсақ, одан қаттырақ дыбыс шығады. Күш әлсіз болған сайын дыбыс та бәсеңірек шығады. |
Музыкалық аспаптар суреттері |
||||||||
|
Сергіту сәті |
Жел улейді у-у-у, Құйын келіп билейді зу-зу-зу, Қатты-қатты жел соқты гу-гу-гу, Жапырақтар қол соқты ду-ду-ду, Жаңбыр жауды тырс-тырс, Жаңбыр басылды, күн ашылды. |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы |
Шығармашылық жұмыс (топтық) Әртүрлі ыдыстар мен құралдардан аспаптар жасау.
Аспап жасау үшін кез келген құралдарды пайдалануға болады. Суреттерді нөмірле Әрбір бағандағы суретті дыбыстың қаттылығына байланысты 1-ден 3-ке дейін нөмірле: 1 |
Пластмасс ыдыстар, кілттер, ілгіш және т.б. Карточкалар |
||||||||
|
Рефлексия Кері байланыс |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізіп, сұрақтарға жауап береді: - Нені білдім, нені үйрендім? - Нені толық түсінбедім? - Қандай жұмысты жалғастыру қажет? -Сабақтың басында аталған мақсаттарға қол жеткіздім бе “Екі жұлдыз, бір тілек” әдісі
|
|
шағым қалдыра аласыз
















