Материалдар / Е дыбысы мен әрпі
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Е дыбысы мен әрпі

Материал туралы қысқаша түсінік
Бастауыш сынып мұғалімдеріне, тәжірибемен алмасу мақсатында
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Қаңтар 2021
341
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Оқу ісінің меңгерушісі:



Күні:05.12.2019ж

Сынып: 1 «Ә»

Қатысқандар саны: 28

Қатыспағандар саны:0

Мұғалім: Куншигарова С.

Сабақтың тақырыбы

4-бөлім: Бізді қоршаған әлем

Мен және табиғат. Е дыбысы мен әрпі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту

1.8 Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту

1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту

Сабақтың мақсаттары

Барлығы: Жаңа білімді меңгереді.

Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады.

Жетістік критерийлері

Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Дүниетану, ана тілі ,ағылшын сабағы

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба , таныстырылым.

Тілдік құзыреттілік

Мен және табиғат. Е дыбысы мен әрпі.Үш тілділік Қыс-зима-winter Көктем-весна - spring

Жаз- лето- summer Күз – осень - autumn

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 минут

Дос болайық бәріміз,

Жарасып тұр әніміз

Тыныштықты сақтаймыз,

Атсын күліп таңымыз.

Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш

Топқа бөлу

Төрт түрлі сурет арқылы топқа бөлу

1-топ: Қыс (зима,winter )

2-топ: Көктем (весна,spring)

3-топ: Жаз (лето,summer)

4-топ: Күз(осень, autumn)

5Т ережесін еске түсіру

Тәртіп,талап,тыныштық,тазалық,татулық

ТЖ

Өткенді қайталау. «Қарлы кесек» әдісі

І топ «Қыс» тобы - суық,қар

(буынға бөлу,дыбыс сызбасы)

ІІ топ «Көктем» тобы – құстар,су(дыбыстық талдау)

ІІІ топ «Жаз» тобы - ыстық, дала

(Сөйлем құрастыру,сызбасын сызу)

ІҮ топ «Күз» тобы - салқын,анар

(Берілген суреттердің алғашқы әріптерінен сөз құра)

КБ «Бас бармақ» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды.



Шаттық шеңбері






















Сабақтың ортасы

  1. минут


Белсенді оқу




ҰЖ Миға шабуыл

«Сиқырлы буындар» ойыны

Берілген қызықты тапсырмаларды орындай отырып,жасырынған сөздерді табамыз.

Шарты:Тапсырмаға барлық топ мүшелері қатысады.Тапсырмалардың сұрақтарын оқимын,бірінші болып қолын көтерген оқушы жауап бареді.Әр топтан бір ғана жауап қабылданады.Егер жауап дұрыс болмаса,келесі топ мүшелері мүмкіндік алады.

Тапсырмалар

1.Ыбырай атаның өлеңін айт.

2.Сөздер неге бөлінеді?

3.Сөз нелерден құралады?

-Қандай сөз шықты? (Табиғат)

- Табиғат – бізді қоршаған әлем.

-Балалар, бүгін біз «Бізді қоршаған әлем » деген бөліммен танысамыз.

  • -Бізді қоршаған әлем қалай аталады?

  • Табиғат

  • Табиғат нешіге бөлінеді?

  • Екіге.Тірі табиғат.Өлі табиғат

  • Ендеше ,бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Мен және табиғат». Және жаңа әріппен танысамыз.

Сызбамен жұмыс

Shape1 Shape2 Табиғат

Тірі табиғат Өлі табиғат

емен тау

елік тас

  • Емен,елік дегенде бірінші дыбыс қандай?

  • Е дыбысы

  • Бүгін біз Е дыбысы және әрпімен танысамыз.

  • Е дыбысы- дауысты жіңішке дыбыс.

  • Оның баспа түрі, жазба түрі болады.

Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады

Елік - бұғылар тұқымдасына жататын жұптұяқты сүтқоректі жануар.

1 Тыңдалым. Диалог

-Мен атам мен әжеме кім боламын?

- Суреттердің алғашқы әріптерінен жауабын табамыз.

Жұптық жұмыс Ребус шешу

Қандай сөз шықты?

- Немере

- Қандай әріп қайталанып тұр?

- Е әрпі

- Иә, балалар, әріпті біз көреміз,жазамыз,ал дыбысты естейміз,айтамыз.

- Немере сөзіне дыбыстық талдау жасау.Буынға бөлу.

  • Е әрпі сөздің қай буындарында кездесетінін айту.

КБ «Бас бармақ» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды.

2 Оқылым.

« Көшбасшы және тыңдаушылар”әдісі

Берілген жаңа сөздерді оқу үшін сыныптан өз еркімен бір оқушы Көшбасшы ретінде өзін ұсынады.


Кері байланыс «От шашу»


Таныстырылым,












суреттер







































оқулықпен жұмы








Сергіту сәті

1 минут

Бала,бала,балапан

Сергіту сәтіне арналған жинақ

Қызықты тапсырма

8 минут









Аяқталуы


16 минут


ТЖ

3 Сұрақтың жауабын суреттің көмегімен болжа.

Не

ысыды?

туды?

Не

ұшты?

Не

қорада?




Дәптермен жұмыс 43-бет

Ее әрпінің жазбаша бас әрпін кіші әріптерін грамматикалық сауатты, көркем жазып үйренеді

  1. Е әрпін жазу. Элеметтері ( жарты құрсау)

  2. «Жоғалған әріптер» Әріптерді табу және жазу

  3. Көру диктанты

Ел,ер, емен, ерте,Ерлан.




Рисунок 9





Оқулық

Сабақтың соңы

2 минут


Рефлексия




























































Топ жұмысын бағалау кестесі


Топ мүшелері

Өз идеяларымды ұсындым

Жолдастарымды топ жұмысына ұйымдастырдым

Идеялардың дербестігі

Сұрақ қою

Сұрақтарға жауап бердім

Белсенді тыңдады

Жалпы балл

Мұрат








Қаламқас








Маруна








Бақытгүл








Самат












Рисунок 4 Рисунок 4 Рисунок 21 Picture 3



«Көршіңе әңгімелеп бер»

әдісі арқылы қарым-қатынас дағдылары қалыптасады .



Жұптық жұмыс

Ойлан-жұптас-бөліс”



5Т ережесін еске түсіру

Тәртіп,талап,тыныштық,тазалық,татулық




Рисунок 9




1.Топты бағалау

«Керемет алма ағашы» әдісі

2.Өзін-өзі бағалау

«Жетістік баспалдағы»

3.Бірін-бірі бағалау

«Бас бармақ» әдісі



Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!