Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы |
Абай Құнанбаев атындағы орта мектебі |
|
|
Бөлім |
Ежелгі Грекия мәдениеті |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә |
Байтубетова Карылгаш Каримжановна |
|
|
Күні |
29.02.2024 |
|
|
Пәні |
Қатысушылар саны: 23 |
Қатыспағандар саны:- |
|
Сынып: |
5 а |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Ежелгі Грек философтары мінсіз қоғамды қалай елестетті? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.3.1 ежелгі философтардың көзқарастарына қарапайым түсіндірме беру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
ежелгі грек философтарының көзқарастары туралы қарапайым түсінік беру; олардың дүниежүзілік мәдениет пен ғылымға қосқан үлесінің маңыздылығын анықтау; мінсіз қоғамның не екенін түсіндіру; |
|
|
Құндылықтарды дарыту: |
Ұлттық мүдде: Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу: Ар-ұят: Шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну; Талап: Жеке және командамен жұмыс істей білу; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
1.Ұйымдастыру: Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сынып оқушыларын тақырып мазмұны бойынша аралас 3 топқа бөледі. «Біздің қадам» тренинг. Үй тапсырмасын сұрау «Біліміңді таныт» әдісі арқылы https://wordwall.net/ru/resource/68610693 «Александр Македонский скифтерді неге бағындыра алмады» тақырыбы бойынша сұрақтарға жауап береді. « -Суретте тұлғалар туралы қандай ақпарат бересіз? -Бүгінгі сабақ қандай тақырып маңайында өрбиді? Оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбына шығу.Оқушылар жауаптары тыңдалып болған соң, осы сабақта басты зерттелетін мәселеге ойларын шоғырландыруға назар аударылады. Жаңа сабақтың тақырыбы ашылады, сабақ мақсаты таныстырылады. |
Сынып оқушылары тақырып мазмұны бойынша аралас 3 топқа бөлінеді.
Оқушылар өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді
|
Мұғaлімнің мадақтау сөздері «Тамаша!» «Жарайсың!» «Өте жақсы» |
https://wordwall.net/ru/resource/68610693 суреті
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
«Кинометафора» әдісі Оқушылар бейнебаян көреді, бейнебаян бойынша берілген сұрақтарға жауап береді -Грек филисофтарынан кімдерді атай аласыздар? Топтық жұмыс «Мәтін пирамидасы»-мәтінмен жұмыс Оқушыларға мәтін таратады, тапсырма мәнін түсіндіреді Мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, ежелгі грек философтарының көзқарастары туралы қарапайым түсінік беру;олардың дүниежүзілік мәдениет пен ғылымға қосқан үлесінің маңыздылығын анықтау;мінсіз қоғамның не екенін сипаттайды. 1-топ.Философтар деген кімдер? 2-топ. Мінсіз қоғам дегеніміз не? 3-топ: Ғылымның атасы Сергіту сәті «Балық» жаттығуы Жұптық жұмыс «Суретті жандандыр» әдісі Жұптарға суреттер топтамасын құрастыру арқылы тарихи оқиға желісін сипаттау
Ж
Жеке жұмыс Төмендегі берілген мәліметтерді Грек философтарын еңбектерімен өзара сәйкестендіріңіз
Жауап парағы
|
Оқушылар бейнебаян көреді, бейнебаян бойынша берілген сұрақтарға жауап береді Мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, ежелгі грек философтарының көзқарастары туралы қарапайым түсінік беру;олардың дүниежүзілік мәдениет пен ғылымға қосқан үлесінің маңыздылығын анықтау;мінсіз қоғамның не екенін сипаттайды. Жұптар суреттер топтамасын құрастыру арқылы тарихи оқиға желісін сипаттайды; Берілгенмәліметтерді Грек философтарын еңбектерімен өзара сәйкестендіреді. |
Бағалау критерийi: -Философиялық көзқарастарды түсіндіреді Дескриптор: - ежелгі грек философтарының көзқарастары туралы қарапайым түсінік береді; - дүниежүзілік мәдениет пен ғылымға қосқан үлесін анықтайжы; -;мінсіз қоғамның не екенін сипаттайды; Дескриптор: Мінсіз қоғамның ерекшеліктерін атайды; Мінсіз қоғамды сипаттайды; Дескриптор: -Ежелгі Грек философтарын сурет арқылы атайды; -Ежелгі Грек философтарының көзқарастарын сәйкестендіреді. |
Тақырыптық бейнематериал сілтемесі https://www.youtube.com/watch?v=NF_vIggmXpk Антикалық философтардың қоғам туралы түсініктері Сократ С9 http://www.docme.ru/doc/896564/predstavleniya-antichnyh-filosofov-ob-obshhestve Пирамида Тақырып тық суреттер ҚБ парағы Сәйкестен діру кестесі |
||||||||||||
|
Сабақтың аяғы |
Сабақты қорытындылау «Эйлер шеңбері» әдісі Не?Қалай? Неге? Нәтиже? деген Мәселер бойынша и деялар сараланады.
Кімдер? Қайда? Қашан? Неге? Нәтиже «Бірге ойлаймыз» https://wordwall.net/ru/resource/69114641
Кері байланыс. «Мұғалімге хат» әдісі -Мен барлығын түсіндім -Мен әлі де білгім келеді -Мен түсінбедім Үй тапсырмасы Ежелгі Грекия мәдениеті |
Дескриптор: -Тақырып бойынша негізгі идеяларды жинақтайды; -Идеялар жинақталып, саралайды; Оқушылар тақырыптық сұрақтарға жауап береді Оқушы тақырып бойынша не білдім?, не қызықты болды? не білгім келеді?-деп жазады.
|
Дескриптор арқылы мұғалім бағалайды. |
А4 парағы Кесте https://wordwall.net/ru/resource/69114641 |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ежелгі Грек философтары мінсіз қоғамды қалай елестетті?
Ежелгі Грек философтары мінсіз қоғамды қалай елестетті?
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы |
Абай Құнанбаев атындағы орта мектебі |
|
|
Бөлім |
Ежелгі Грекия мәдениеті |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә |
Байтубетова Карылгаш Каримжановна |
|
|
Күні |
29.02.2024 |
|
|
Пәні |
Қатысушылар саны: 23 |
Қатыспағандар саны:- |
|
Сынып: |
5 а |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Ежелгі Грек философтары мінсіз қоғамды қалай елестетті? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.3.1 ежелгі философтардың көзқарастарына қарапайым түсіндірме беру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
ежелгі грек философтарының көзқарастары туралы қарапайым түсінік беру; олардың дүниежүзілік мәдениет пен ғылымға қосқан үлесінің маңыздылығын анықтау; мінсіз қоғамның не екенін түсіндіру; |
|
|
Құндылықтарды дарыту: |
Ұлттық мүдде: Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу: Ар-ұят: Шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну; Талап: Жеке және командамен жұмыс істей білу; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
1.Ұйымдастыру: Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сынып оқушыларын тақырып мазмұны бойынша аралас 3 топқа бөледі. «Біздің қадам» тренинг. Үй тапсырмасын сұрау «Біліміңді таныт» әдісі арқылы https://wordwall.net/ru/resource/68610693 «Александр Македонский скифтерді неге бағындыра алмады» тақырыбы бойынша сұрақтарға жауап береді. « -Суретте тұлғалар туралы қандай ақпарат бересіз? -Бүгінгі сабақ қандай тақырып маңайында өрбиді? Оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбына шығу.Оқушылар жауаптары тыңдалып болған соң, осы сабақта басты зерттелетін мәселеге ойларын шоғырландыруға назар аударылады. Жаңа сабақтың тақырыбы ашылады, сабақ мақсаты таныстырылады. |
Сынып оқушылары тақырып мазмұны бойынша аралас 3 топқа бөлінеді.
Оқушылар өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді
|
Мұғaлімнің мадақтау сөздері «Тамаша!» «Жарайсың!» «Өте жақсы» |
https://wordwall.net/ru/resource/68610693 суреті
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
«Кинометафора» әдісі Оқушылар бейнебаян көреді, бейнебаян бойынша берілген сұрақтарға жауап береді -Грек филисофтарынан кімдерді атай аласыздар? Топтық жұмыс «Мәтін пирамидасы»-мәтінмен жұмыс Оқушыларға мәтін таратады, тапсырма мәнін түсіндіреді Мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, ежелгі грек философтарының көзқарастары туралы қарапайым түсінік беру;олардың дүниежүзілік мәдениет пен ғылымға қосқан үлесінің маңыздылығын анықтау;мінсіз қоғамның не екенін сипаттайды. 1-топ.Философтар деген кімдер? 2-топ. Мінсіз қоғам дегеніміз не? 3-топ: Ғылымның атасы Сергіту сәті «Балық» жаттығуы Жұптық жұмыс «Суретті жандандыр» әдісі Жұптарға суреттер топтамасын құрастыру арқылы тарихи оқиға желісін сипаттау
Ж
Жеке жұмыс Төмендегі берілген мәліметтерді Грек философтарын еңбектерімен өзара сәйкестендіріңіз
Жауап парағы
|
Оқушылар бейнебаян көреді, бейнебаян бойынша берілген сұрақтарға жауап береді Мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, ежелгі грек философтарының көзқарастары туралы қарапайым түсінік беру;олардың дүниежүзілік мәдениет пен ғылымға қосқан үлесінің маңыздылығын анықтау;мінсіз қоғамның не екенін сипаттайды. Жұптар суреттер топтамасын құрастыру арқылы тарихи оқиға желісін сипаттайды; Берілгенмәліметтерді Грек философтарын еңбектерімен өзара сәйкестендіреді. |
Бағалау критерийi: -Философиялық көзқарастарды түсіндіреді Дескриптор: - ежелгі грек философтарының көзқарастары туралы қарапайым түсінік береді; - дүниежүзілік мәдениет пен ғылымға қосқан үлесін анықтайжы; -;мінсіз қоғамның не екенін сипаттайды; Дескриптор: Мінсіз қоғамның ерекшеліктерін атайды; Мінсіз қоғамды сипаттайды; Дескриптор: -Ежелгі Грек философтарын сурет арқылы атайды; -Ежелгі Грек философтарының көзқарастарын сәйкестендіреді. |
Тақырыптық бейнематериал сілтемесі https://www.youtube.com/watch?v=NF_vIggmXpk Антикалық философтардың қоғам туралы түсініктері Сократ С9 http://www.docme.ru/doc/896564/predstavleniya-antichnyh-filosofov-ob-obshhestve Пирамида Тақырып тық суреттер ҚБ парағы Сәйкестен діру кестесі |
||||||||||||
|
Сабақтың аяғы |
Сабақты қорытындылау «Эйлер шеңбері» әдісі Не?Қалай? Неге? Нәтиже? деген Мәселер бойынша и деялар сараланады.
Кімдер? Қайда? Қашан? Неге? Нәтиже «Бірге ойлаймыз» https://wordwall.net/ru/resource/69114641
Кері байланыс. «Мұғалімге хат» әдісі -Мен барлығын түсіндім -Мен әлі де білгім келеді -Мен түсінбедім Үй тапсырмасы Ежелгі Грекия мәдениеті |
Дескриптор: -Тақырып бойынша негізгі идеяларды жинақтайды; -Идеялар жинақталып, саралайды; Оқушылар тақырыптық сұрақтарға жауап береді Оқушы тақырып бойынша не білдім?, не қызықты болды? не білгім келеді?-деп жазады.
|
Дескриптор арқылы мұғалім бағалайды. |
А4 парағы Кесте https://wordwall.net/ru/resource/69114641 |
шағым қалдыра аласыз
Менің
жауабым»
етелеуші
сұрақтар:
















