Тақырыбы
|
Ежелгі Грекияның гимназия,
лицей, академиялары нені
үйретті
|
Оқу
мақсаты
|
5.2.4.2-
ғылымдардың (арифметика,
геометрия,
астрономия,
медицина)
пайда болып дамуы,
шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістерге ықпалын сипаттау;
5.2.4.1-
ежелгі қоғамның дамуындағы жазудың рөлін сипаттау;
5.1.2.1-
ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау;
|
Сабақ мақсаты
|
Барлығы:
Ежелгі Грекиядағы мектептер мен ғылымның дамуын түсіндіреді;
Ғылымдардың дамуын
және олардың шаруашылық іс-әрекетке әсерін
сипаттайды;
Көпшілігі: Ежелгі
Грекиядағы жазудың маңызын
анықтайды;
Кейбірі: Ежелгі Грекиядағы
әлеуметтік құрылымды өз бетінше бүгінгі күнмен салыстыра,
тұжырымдайды
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар идеяларды,
оқиғаларды және өткен тарих туралы және оның осы заманға ықпалы туралы болжамдарды сынау және бағалау үшін ғылыми тілді және арнайы терминологияны пайдаланып,
зерттеу диалогына қатыса алады.
Негізгі ұғымдар:
флот, Сиракуза, Архимед, жазу, мыс
қағаз
Талқылау
сұрақтары:
Ежелгі Грекия мәдениетіне нелер
жатады?
Мектептердің қоғамдағы
рөлі
неде?
Жазудың қызметі жайлы не айта
аласыз?
Ежелгі Грекияның білімі мен тарихы
несімен қызықтырады ?
Қазіргі білім беру мен сол лицей,
академиялардың ұқсастығы мен айырмашылықтарын
атаңыз?
Диалогқа арналған
сөз
тіркестері:
- Ежелгі гректер пайымдауларында
риториканы қолдануды құнды деп
санады,
себебі…
- Біз ежелгі грек білім беру жүйесі мен
заманауи білім беру
жүйелерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын
таба аламыз…
|
Ойлау деңгейі
|
Білу, Түсіну,
қолдану
|
Бағалау критериі
|
өзге
халықтардың тарихына, мәдениетіне құрметпен
қарау
|
Алдыңғы білім
|
Ежелгі Грекия, мәдениет, мектеп,
жазу
|
Пәнаралық
байланыс
|
Қазахстан тарихы,
География
|
Күтілетін
нәтиже
|
Алған білімдерін қолдануды үйренеді,
сауаттылықтары қалыптасады, көшбасшылықты көрсетеді. Тақырыптың
мазмұнын түсіну арқылы шығармашылық дағды қалыптасады. Тарихи
оқиғаларға сыни көзқараспен қарауға
үйренеді.
|
7
модульдің қолданылуы
|
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту
үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”,
“Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
Миға шабуыл,Спирал әдісі,Көкпар ойыны, Суреттер
сөйлейді
|
Қолданылатын
ресурстар
|
Карта,
маркерлер, портреттер, тақта,
стикерлер,
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Тренинг
|
Санау
арқылы сыныпты бірнеше
топқа бөлу
|
Оқушылардың мұндағы мақсаты
сандардың реттілігі
арқылы өз
жұптарын тауып, бір топ болып
құралу
|
Сабақ кезеңдері
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың
іс-әрекеті
|
Білім
Қызығушылық
тарын ояту
|
Миға
шабуыл
|
Үйге берілген тапсырма
сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Слайдта берілген сұрақтарға
жауап беру, топпен тапсырманы
орындау
|
Мұғалім берген тапсырманы
орындау. «Пікірлер ағашы» ойыны бойынша ағаш бұтақтарына стикерге
жазып ілу
|
Түсіну
|
Сұрақтарға жауап
беру арқылы жаңа тақырыпты ашады
|
Мұғалім тақырыпқа қатысты
сұрақ қояды.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беру
арқылы жаңа тақырып туралы білгендерін ортаға
салады.
|
Қолдану
|
Суреттер сөйлейді
Әр топқа суреттер
беру
|
Әр топқа тапсырма беру және топқа сурет
таратып беру
|
Суреттер бойынша ойларын
қағазға жазады, түсіктерін ортаға шығып ай
тады
|
Талдау
|
Спираль әдісі бойынша тақырыпты талдау үшін
арнайы тасырмалар беру
|
Оқушыларға мәтінді топ ішінде әр
қайсысына оқытқызып топпен талқылату. Топ ішінен бір сарапшыны
тағайындап басқа топтарға түсіндіреді, қайтадан өз топтарына барып
түсінгендерін түсіндіреді.
|
Оқушылардың мұндағы мақсаты
берілген тапсырманы өздері талқылап, өз ой-пікірлерімен санаса
білуі, топпен жұмыс жасауы.
|
Жинақтау
|
Көкпар ойыны арқылы сабақты
жинақтайды
|
Әр топтан 2 оқушы ортаға шығып
сұрақтарға жауап береді
|
Топтар өзара жарысады, ойларын ортаға
салады, тақырыпты жинақтайды
|
Бағалау
|
Өзін-өзі бағалау (2 мин)
Бағдарша, бағалау
парақшалары
|
Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын
тарату
|
Өзін өзі топпн
бағалайды
|
Рефлексия
|
Стикерлерді толтыру
|
Оқушыларға стикер толтыруды
ұсыну
|
Ұсынылған стикерді
толтыру
|
Қалыптастырушы бағалау
парағы
|
Төмендегі Ежелгі Грек ғұламаларынқай ғылым
өкілдеріне жататынын анықтаңыз:
|
1. Пифагор -
|
2. Гиппократ -
|
3.Геродот -
|
4. Гомер -
|
5. Эмпедокл -
|
6. Аристотель -
|
7. Демокрит -
|