Материалдар / Ежелгі қала - Отырар. Сабақ жоспары .4 сынып

Ежелгі қала - Отырар. Сабақ жоспары .4 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
: Ежелгі қалалардың қалай пайда болғанын еске түсіреді, көне қаламен, ескерткіштермен танысады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Ақпан 2021
1108
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні: Дүниетану

Мектеп: №24 ЛМГ

Сынып:

Мұғалімнің аты-жөні: ЕСЕНҚҰЛОВА Г.Ж.

Сабақ тақырыбы

Ежелгі қала - Отырар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


2.3.1.2 түрлі дереккөздерді зерделеу арқылы көне қалалар

мен ескерткіштерді сипаттау



Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Ежелгі қалалардың қалай пайда болғанын еске түсіреді, көне қаламен, ескерткіштермен танысады.

Көптеген оқушылар :көне қаладан табылған археологтардың қазба жұмыстарымен танысып, ескерткіштерді сипаттайды.

Кейбір оқушылар: ертедегі қолөнер мәдениеті мен қазіргі механикаландырылған бұйымдарды саралап, зерттейді


Бағалау критерийлері

Көне қалалар туралы деректерді, ақпараттар мен сипаттамаларды есте сақтайды.

Ежелгі қаладан табылған қазба жұмыстарымен танысады. Сипаттайды.

Ертедегі қолөнер мен қазіргі заманауи бұйымдарды салыстырады, сәйкестендіреді, бағалайды.

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық , еңбек пен шығармашылық – топтық жұмыстың ермексазбен, конструктормен жасау барысында

Өмір бойы білім алу – дерексөзбен жұмыс жасауда.



Тілдік мақсат

Пәндік терминология мен тірек сөздер

Археология ғылымы, көзеші – қыштан бұйым жасайтын шебер, зергер, ұста

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер

Археолог деген кім?

Ертеде арабтар Отырар қаласын қалай атады? /Фараб/

Фараб қандай мағынаны білдіреді? /сәулетті, ұлы/

Пәнаралық байланыстар


Музыка – Отырардағы той әні орындалады.

Тарих – сабақтың ортасында ежелгі қалалар туралы бейнероликпен түсіндіруде

Қазақ әдебиеті – қазақи бұйымдар туралы жұмбақ жасыруда

Көркем еңбек – сен өскенде қолөнер шебері болғың келе ме? Ермексазбен бұйым жасау.

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта арқылы Отырар қаласы туралы мағлұмат беру.https://youtu.be/g5toWNdwKzI

Бастапқы білім

Туризм сөзінің мәнін біледі, Қазақстандағы туристік орындар туралы білімін кеңейтеді.

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

ресурстар

Сабақтың басы


0-9 минут

СМ.1 Ежелгі қалалардың қалай пайда болғанын еске түсіреді, көне қаламен, ескерткіштермен танысады

МТ: «Әр сұраққа, бір кітап» ойыны

Білім алушылар менің қолымда білімнің бұлағы болатын түрлі қызықты кітаптар бар.Осы кітаптарға иесі боласыздар ма? Әр сұрақтың дұрыс жауабына кітап беремін. Сұрақтар арқылы оқушылардың зейінін шоғырландыру.

Сұрақтар:

  1. Ұлы Жібек Жолы туралы не білесің?

  2. Неліктен «Ежелгі қалалар» деп аталады?

  3. Кім ежелгі қала құрылым ерекшеліктерінің қандай екенін түсіндіреді?

  4. Археолог деген кім?

  5. Ертеде арабтар Отырар қаласын қалай атады? /Фараб/

  6. Фараб қандай мағынаны білдіреді? /сәулетті, ұлы/

  7. Ұлы Жібек жолы бойында қандай қалалар орналасқан? /Отырар, Сығанақ, Құлан/

  8. Қаланың сырты немен қоршалған? /дуалмен/

  9. Қала тұрғындары мықты дуалды не үшін соққан? /жауларынан қорғаны/

  10. Қазақ жерінде өмір сүрген тайпалар? /Сақ, ғұн/

  11. Отырар /Фараб/ қаласында дүниеге келген ұлы ғалым? /Әбу Насыр әл-Фараби/

  12. Әл-Фараби Отырардан алыстап, Шығыстың ең ірі қаласынан білім алды. Қай қала? /Бағдат/

  13. Грек ғалымы Аристотельден кейінгі «Екінші ұстаз»кім?

  14. Түркістан қаласындағы әйгілі кесене? /Қожа Ахмет Ясауи/

  15. Туризм сөзінің мағынасы?

  16. Турист деген кім?

  17. Туристерді Қазақстанда не қызықтырады? /еліміздің көне тарихы, мәдениетті т.с.с/

  18. Қазақстанның інжу-маржаны ? /Бурабай көлі/


Дескриптор:

  • Сұрақтарды оқиды.

  • Нақты жауап береді.


Кері байланыс: «Ақылды үкі» әдісі


  • Осындай көптеген кітаптардың жиынтығынан не пайда болады? /Кітапхана/

  • Ақыл-білімнің ордасы – кітапхана. Оқушылар сіздер атақты кітапхананы білесіздер ме? Отырар кітапхана туралы бейне мағлұмат беріледі.

  • Оқушылар сіздер Отырар қаласы туралы білгілеріңіз келе ме?


  • Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Ежелгі қала - Отырар»




  • Тақтадағы суреттерден не байқадыңдар?

Бүгінгі сабақта түрлі дереккөздерді зерделеу арқылы көне қ алалармен ескерткіштерді сипаттайтын боламыз.

Тапсырмалардың барлығын дұрыс орындасаңыздар Отырар қаласының қазіргі бейнесін шығарамыз.


Музыка – «Отырардағы той» әні орындалады.


Зергерлік бұйым, қазба , ағаш бұйымдарының суреттер арқылы топқа бөлемін

1-топ: Археологтар тобы

2-топ: Зергерлер тобы

3-топ: Ұсталар тобы


Сабақтың ортасы





10-15










15-17














17-30










































30-43 минут







































































Сабақтың соңы


43-45 минут






МТ: Бейнежазбадағы дереккөздер арқылы

«Көне қала – Отырар» туралы білім беру.

Археологтардың қазба жұмыстары кезінде қыш ыдыстар, түрлі әшекейлер, алтыннан жасалған бұйымдар табылды. Бұл Отырар қаласында осындай бұйымдар жасайтын шеберлер тұрғанын аңғартады. Шеберлер мен ұсталардың қолөнерлері Ұлы Жібек жолы арқылы дүние жүзіне таралған. Қазба жұмыстары кезінде Отырар қаласынан тиындар табылған. Бұл тиын жасайтын теңге сарайдың болғанын дәлелдейді.


Ұ. Жаңа материалды ұғынғанын тексеру мақсатында «Ақиқат-жалған» әдісімен тапсырманы орындайды. Ақиқат пікір болса 1рет, ал жалған болса 2 рет шапалақ ұрады.


  • Отырар көне қала.

  • Фараб Отырардың көне атауы.

  • Алтын адам Отырардан табылды .

  • Қала сыртына мықты дуалды сәндік үшін соққан.

  • Көзеші - қыштан ыдыс жасайтын шебер.

  • Әл-Фараби Отырарда дүние келген.


Дескриптор:

-Ақпараттың ақиқатын анықтайды.

- Жалған екенін ажыратады.

Кері байланыс: «Үш шапалақ» әдісі


БК1. (ТЖ)Көне қалалар туралы деректерді, ақпараттар мен сипаттамаларды есте сақтайды.


«Конверттегі тапсырма » әдісі

1-топ: Ежелгі қала құрылымын құрастыр. Диалог жүргізе отырып, берілген сұрақтар арқылы сипатта .


  • Қаланың сырты немен қоршалған?

  • Қаланың ел билеушілер қалай орналасқан?

  • Ішкі қамалда не орналасқан?

  • Қаланың шет жақтарында кімдер тұрған?

  • Шеберханалар мен ұстаханалар қайда орналасқан?


2-топ: Суреттерге қарап,темір ұстасы мен көзешінің,зергердің жұмыстарын топтастыр.

770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ